Тенезми на пикочния мехур МКБ R30.1
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Уринирането е физиологичен процес, чрез който по пътя на пикочо-половата система се изхвърлят отпадните продукти на клетъчния метаболизъм посредством филтрацията на кръвта от бъбреците. Като тенезма на пикочния мехур се определя чувството за недоизпразване на пикочния мехур след уриниране и неефективни позиви за уриниране.
Епидемиология
Непълното изпразване на пикочния мехур може да засегне хората от всички възрасти и да бъде причина за други симптоми, но по-често се наблюдава при възрастни, бременни и пациенти с доказана патология на уринарния тракт.
Етиология
Усещането на непълно изпразване на пикочния мехур е субективно, с неясна етиология и обект на клинични проучвания. Въпреки това тенезмите на пикочния мехур може да се дължат на състояния като:
- Уретрални стриктури
- Инфекции на половите пътища
- Простатит
- Вагинит
- Цистит
- Уретрит
- Доброкачествена хиперплазия на простатата
- Психогенни причини
Симптоми
Симптомите, които се проявяват при тенезми на пикочния мехур, включват:
- Болка – може да бъде локализирана в различни области, напр. в кръста, пубиса и т.н.
- Трудно започване на уриниране
- Еректилна дисфункция
- Уринарна инконтиненция
- Уринална ретенция
Диагноза
Диагнозата на състоянието тенезми на пикочния мехур на първо място е свързана с това да се докаже дали пикочния мехур не е напълно празен или това е въпрос на чисто субективно усещане. За целта лекуващият състоянието лекар снема щателна анамнеза, както и се правят някои от тези изследвания:
- Урофлоуметрия – високотехнологично урологично изследване, доказващо скоростта, количеството и времето, за което пациентът отделя урина. Важно е да се отбележи, че методът е неинвазивен, също и безболезнен.
- Ултразвуково изследване(ехография) на пикочния мехур – неинвазивно изследване, даващо висока информативна стойност за състоянието, големината, формата и положението на пикочния мехур
- Катетеризация – чрез катетър, представляващ гъвкава тръба, които е създаден най-често от каучук, латекс или силикон, се прави оценка на урината или като терапевтична мярка с цел отделяне на урина поради невъзможност от пациента да я изхвърли самостоятелно.
- Ултразвуково изследване(ехография) на простата – неинвазивен метод на изследване, чрез което се получава образ на наблюдавания обект(в случая простата) чрез отразени ултразвукови вълни.
- Екскреторна урография – метод, предоставящ информация за формата, големината и позицията на различни части от уринарния тракт, вкл. и пикочен мехур, който се осъществява посредством венозно инжектиране на контрастно вещество.
- Цистоскопия – ендоскопски метод за изследване на вътрешната повърхност на пикочния мехур с помощта на цистоскоп.
Лечение
Лечението на симптома е свързан със заболяването, което го причинява.
Превенция
Чувството за недоизпразване на пикочния мехур може да се появи във всяка възраст. За превенция срещу тенезмите на пикочния мехур се считат следните правила:
- Прием на достатъчно течности, минимум 2 литра вода на ден
- Поддържане на добра лична хигиена
- Провеждане на ежегодни профилактични урологични прегледи
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
МЕРКУРИУС КОРОЗИВУС 9 СН
БУСКОЛИЗИН инжекционен разтвор 20 мг/мл 1 мл * 10
БУСКОЛИЗИН таблетки 10 мг * 30
НовБУСКОЛИЗИН таблетки * 20 СОФАРМА
Библиография
https://www.ics.org/committees/standardisation/terminologydiscussions/feelingofincompletebladderemptying
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/luts.12251
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1472851/
Коментари към Тенезми на пикочния мехур МКБ R30.1