Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Синдактилия

Синдактилия МКБ Q70

от 16 окт 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Синдактилия МКБ Q70 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Синдактилията е вродена малформация, която засяга пръстите на ръцете или краката. Характеризира се със срастване между отделните пръсти, като адхезията може да бъде образувана от разрастването на различна тъкан.

Синдактилията е една от най-често срещаните вродени малформации на крайниците с честота 1 на 2400 раждания. Единствено полидактилията на пръстите на крайниците е по-често срещана аномалия (1 на 500 живи раждания). Два пъти по-често се среща при момчета, отколкото при момичета. В 50% от случаите се проявява двустранно (засягане на двете ръце или двата крака). Също така се среща доста често при кавказкото население.

По-голямата част от синдактилиите се срещат изолирано и без известна етиологична причина. В 10-40% от случаите има положителна фамилна история. Когато има известна фамилност състоянието се унаследява по автозомно-доминантен механизъм, като генът отговорен за мутацията е с непълна или намалена пенетрантност. Това означава, че заболяването може да не се проявява във всяко поколение в рода. Но има и случаи, при които аномалията се проявява във всички поколения на родословието на конкретна фамилия. Не е намерена конкретна причина за поява на мутацията в генома на плода по време на вътреутробното развитие.

Като рискови фактори, които могат да окажат влияние върху бременността се посочват:

  • експозиция на радиационни лъчения
  • вирусни инфекции
  • прием на някои лекарствени средства, които са забранени от употреба по време на бременност
  • прием на алкохол
  • тютюнопушене
  • използването на някои видове антибиотици

Точният механизъм за възникване на мутация в генома на плода не е известен, но се предполага, че участие вземат междуклетъчните сигнални протеини от Hedgehog фамилията. Те са експериментално доказани чрез индуциране на мутация в генома на мишки, при които възниква синдактилия.

Самата мутация възниква в периода на ембрионалното развитие на крайниците на плода, който обхваща от 4-та до 8-ма гестационна седмица. Разделянето на пръстите се случва около 44-46 ден на бременността. При мутация в гените, отговорни за това разделяне се нарушава механизмът на програмираната клетъчна смърт (апоптоза), който се активира и е отговорен за обратното развитие на междупръстовата тъкан. Обикновено тази тъкан дегенерира от дистално към проксимално, което обяснява наличието на различни видове синдактилии.

Клинично синдактилията е една от най-хетерогенните вродени деформации известни в медицинската литература. Заболяването се класифицира по брой на засегнати пръсти, вид на пръстовата адхезия, вид на разрастналата тъкан и дали аномалията е самостоятелно заболяване или е част от синдром. Най-често срастването е между трети и четвърти пръст на ръката или между втори и трети пръст на крака.

В зависимост от вида на срастването синдактилията се разделя на:

Видове проста синдактилия

  1. Проста синдактилия (мембранозна) - когато адхезията между отделните пръсти е изградена единствено от разрастване на меки тъкани (съединителна тъкан, кожа). Другото наименование на простата синдактилия е плавателна ципа между пръстите на ръцете (или краката). При нея всеки пръст си има собствено обособени кръвоносни съдове и нерви. Освен това тя бива пълна и непълна според големината на разрастването между пръстите. При пълна проста синдактилия имаме адхезия, която се простира от началото до края на пръстите. Този вид синдактилия е по-често срещана и е много по-лесно оперативното разделяне на дефекта.
  2. сложна синдактилияСложна синдактилия (плътна) - тя е по-рядко срещана и при нея за оперативна намеса трябва да се направят допълнителни изследвания, които да определят точните граници на срастването между  пръстите и какво е тъканното разрастване. Характеризира се с разрастване на костна тъкан между отделните пръсти. Състоянието е известно още като синостоза. При този тип синдактилия липсва кожната гънка, която се образува при мембранозната синдактилия. В някои случаи може да има и срастване между ноктите. Много често сложната синдактилия е в комбинация с наличието на допълнителен пръст (разрастналата костна тъкан е част от допълнителен пръст). Това заболяване е известно в медицинската литература като полисиндактилия.

полисиндактилияПолисиндактилията е вродена аномалия на пръстите на ръцете или краката, което е комбинация между срастване на пръстите и наличие на допълнителен пръст. Наличието на допълнителен пръст се нарича полидактилия. Това състояние е най-често срещаната вродена аномалия на крайниците, което е свързано със същия механизъм на възникване (под действие на излагане на тератогенни фактори и известна наследственост).

Сложната синдактилия може да обхваща различен брой пръсти като тук оперативният подход е много по-различен, отколкото при простата синдактилия.

Друго разделяне на синдактилията е според участието им в различни синдроми или самостоятелна изява. За синдактилия е известно, че участва като аномалия в повече от 28 синдрома, някои от които са:

  • Синдром на Карпентър (рядко генетично заболяване с честота 1 на 1 милион, което се характеризира с деформация на черепа, срастване между пръстите, деформация на зъбите и затлъстяване)
  • Синдром на Аперт (аномалии на костите на черепа и крайниците, фертилитет от недоразвити полови органи, краниофациални аномалии)
  • Синдром на Едуардс (микроцефалия, малка долна челюст, срастване между пръстите, сърдечни пороци и изоставане в умственото развитие)
  • Синдром на Пфайфър (абнормално срастване между костите на черепа, аномалии на горните и долните крайници)
  • Синдром на Милър (мандибуларна хипоплазия, вродени сърдечни малформации, феморална хипоплазия, изоставане в умственото развитие, предразположеност към дихателни заболявания, епилепсия, аномалии в развитието на кората на главния мозък)
  • Синдром на Поланд (рядко вродено заболяване, характеризиращо се с липса на пекторалните мускули в съчетание със синдактилия на пръстите на ръката)
  • Синдром на Холт-Орам (проявява се с аномалии на сърдечно-съдовата система като стеноза на белодробната артерия, стеснение на лумена на аортата, дефект в междупредсърдната преграда, в съчетание с аномалии на горните крайници, от които полисиндактилията е най-честата)

Несиндромните синдактилии се разделят на 9 типа в зависимост от фенотипната проява на заболяването, като някои от групите са много рядко срещани със само няколко описани клинични случая. Синдактилията на трети и четвърти пръст на ръката и между втори и трети пръст на крака влизат в синдактилия тип 1 (SD1).

Типовете синдактилия според фенотипната изява са подробно описани в статията - СРАСТВАНЕ НА ПРЪСТИТЕ НА РЪКА МКБ Q70.0.

За диагностициране на това заболяване е необходима правилната оценка на дефекта от специалист и използването на образни методи за конкретизиране и типизиране на вида на синдактилията. Лекуващият лекар трябва да направи оглед на цялото тяло на пациента със срастване между пръстите във връзка с изключване на вероятното участие на пръстцовия дефект в синдром. При установяване на други характерни промени лекарят трябва да насочи пациентите към специалист в областта на генетиката за допълнителни генетични изследвания, както и изчисляване на шансът това заболяване да има наследствен характер.

От огледа на крайника се разбира дали срастването е пълно или непълно и броят на вземащите участие пръсти. За различаване между сложната и простата синдактилия е нужно рентгеново изследване, което показва дали има добавена синостоза към аномалията (дали има разрастнала костна тъкан между пръстите).

Разграничаването между проста и сложна синдактилия е много важно, тъй като оперативната намеса при двете разновидности е много различна.

Лечението на синдактилията е единствено оперативно. Хирургичната интервенция не е спешна. Въпреки това възрастта трябва да се има предвид и точното конкретизиране на вида на синдактилията. Когато е установена сложна синдактилия със синостоза оперативната намеса трябва да се предприеме възможно най-рано, тъй като плътното срастване между пръстите може сериозно да наруши нормалната структура и функция на пръстите. Периодът между 6-ти и 8-ми месец след раждането е подходящ за оперативно разделяне на пръстите както на ръцете, така и на краката.

операция синдактилияВажно за операцията е, че обиколката на двата сраснали пръста е 1,4 пъти по-малка от разделените пръсти. Затова при сложна синдактилия се използват кожни присадки, които най-често са взети от бедрената област на крака на пациента. Също така се правят специфични Z-разрези за възстановяване на козметичния дефект.

При простата синдактилия отново единственото лечение е оперативното, но то може да бъде отложено в по-дълъг период от време, защото простата синдактилия не нарушава нормалната функция на пръстите. Отлагането може да бъде до достигане на предучилищна възраст. Операцията тук не включва присаждането на кожа.

Проследяването на пациента след оперативното разделяне на пръстите трябва да бъде до достигане на скелетна зрялост, поради риск от рецидивиращо повторно срастване.

При тази хирургична интервенция, както и при всяка друга има риск от усложнения, които включват:

  • повторно срастване
  • риск от инфекция
  • контрахиране на раната
  • исхемизиране на разделените пръсти
  • локално потъмняване на присадената кожа

 

За подробна информация за отделните видове синдактилии разгледайте статиите:

  • Срастване на пръстите на ръка МКБ Q70.0
  • Плавателна ципа на пръстите на ръка МКБ Q70.1
  • Срастване на пръстите на крак МКБ Q70.2
  • Плавателна ципа на пръстите на крак МКБ Q70.3
  • Полисиндактилия МКБ Q70.4
  • Синдактилия, неуточнена МКБ Q70.9
3.6/5 7 оценки

Видове Синдактилия МКБ Q70

  • Q70.0 Срастване на пръстите на ръка
  • Q70.1 Плавателна ципа на пръстите на ръка
  • Q70.2 Срастване на пръстите на крак
  • Q70.3 Плавателна ципа на пръстите на крак
  • Q70.4 Полисиндактилия
  • Q70.9 Синдактилия, неуточнена

Симптоми и признаци при Синдактилия МКБ Q70

  • Главоболие
  • Ментална ретардация
  • Нисък ръст
  • Симптоми от пръстите
  • Загуба на зрение
  • Камптодактилия
Всички

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Syndactyly
https://emedicine.medscape.com/article/1244420-overview
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3400728/
https://www.ortho.wustl.edu/content/Patient-Care/3221/Services/Hand-Microsurgery/Overview/Congenital-Hand-Disorders/Syndactyly.aspx
https://stanfordhealthcare.org/medical-conditions/bones-joints-and-muscles/congenital-hand-deformities/types/syndactyly.html

Коментари към Синдактилия МКБ Q70

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдактилия МКБ Q70
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 03:08
    Коментирайте "Синдактилия МКБ Q70"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 15 часа и 12 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 6 часа и 12 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 6 часа и 24 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 6 часа и 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 6 часа и 38 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 21 часа и 27 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 6 дни, 21 часа и 27 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 6 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival