Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Синдактилия Плавателна ципа на пръстите на ръка

Плавателна ципа на пръстите на ръка МКБ Q70.1

от 24 окт 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Плавателна ципа на пръстите на ръка МКБ Q70.1 - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Плавателната ципа на пръстите на ръката е аномалия, която се описва с медицинския термин синдактилия. Всъщност дефектът представлява проста синдактилия на пръстите на ръката без синостоза без костно свързване. Наблюдава се мекотъканно свързване между два или повече от пръстите на ръката.

Синдактилията е най-честата вродена малформация на крайниците, и като такава представлява интерес за изследване за начините и причините, поради които се получава. Това е нарушение в нормалното ембрионално развитите и диференциация, при която пръстите не се разделят на отделни придатъци. Това разделяне обикновено се случва между шестата и осмата седмица на ембриологичното развитие.

Терминът синдактилия произлиза от гръцкия език - syn- ("с, заедно") и гръцкото съществително daktylos ("пръст, цифра"). Самата синдактилия може да бъде изолирана вродена аномалия, може и да бъде в съчетание с други аномалии като например полидактилия, краниофациални синдроми и други. Синдактилията е част от над 28 синдрома, включително синдром на Поланд, Аперт синдром и Холт-Орам синдром.

Класификацията на състоянието се основава на тежестта на клиничното представяне. Синдактилията Пълна и непълна синдактилияможе да се класифицира като проста, когато включва само меки тъкани (мембранозна синдактилия). Съответно плавателната ципа на пръстите на ръка може да бъде непълна и пълна. Сложната синдактилия включва и разрастване на костна тъкан между пръстите или нокът на съседни пръсти. В този случаи синдактилията се означава като плътна или с добавена синостоза.

Световния регистър за вродени малформации показва, че синдактилията се среща в едно от средно 2400 Честота на синдактилиятараждания. Това го прави едно сравнително често срещано състояние, което представлява 20% от всичките малформации на горния крайник. Среща се два пъти по-често при момчета, като в 50% от случаите то е двустранно (и двете ръце са засегнати). Най-често срещаните синдактилии са едностранни и двустранните между трети и четвърти пръст на ръката. Когато се говори за сложна синдактилия се има предвид добавена синостоза, които са по-рядко срещани (16.5% от случаите на синдактилия).

Развитието на ръката започва 27-ми ден от ембрионалното развитие. Пръстите обикновено се разделят около 44-46 ден. Повечето синдактилии се появяват през този период от време и се дължат на нарушаване в процеса на програмираната клетъчна смърт (апоптоза), която обикновено обръща ембрионалната междупръстова тъкан към обратно развитите и позволява образуването на отделни пръсти. Обикновено тази тъкан дегенерира от дистално към проксимално, което обяснява различните видове синдактилии (пълна и непълна). Изключението от това правило е акросиндактилията, при която най-често срещаната форма е свързана със синдрома на амниотичния пръстен, който причинява сливане на пръстите след приключване на процеса на разделяне. Диференцирането на други системи от органи продължава успоредно с ръката, което обяснява асоциираните аномалии с някои синдроми. През 1976 г. Международната федерация на дружествата по хирургия на ръката въведе класификационна система, в която вродените малформации в горните крайници се класифицират в седем категории. Синдактилията се намира в група II заедно с други грешки при диференциацията.

По-голямата част от синдактилиите се срещат изолирано и без известна етиологична причина. Факторите, които могат да окажат влияние на вътрематочната среда, като експозиция на тератогенни агенти, вирусни инфекции или други заболявания в ранна бременност, са предложени като хипотеза за възможна причина. Някои от тези тератогенни фактори са злоупотреба с алкохол, експозиция на радиационни лъчения, тютюнопушене, използването на антибиотици, забранени по време на бременност и др.

10-40% от случаите имат положителна семейна история. Когато синдактилиите се появяват сами и е положителна фамилната история, състоянието винаги се унаследява автозомно-доминантно. Доминиращият ген обаче показва намалена пенетрантност и променлива експресивност, така че състоянието варира значително от поколение на поколение. През 2000 година група учени доказват, че генът отговорен за синдактилия тип 1 (проста синдактилия) е локализиран между 34 и 36 локус на дългото рамо на 2-ра хромозома.

Когато се диагностицира дете със синдактилия никога не трябва да се забравя, че тя може да придружава други малформации на други части от тялото. Ако лекуващият лекар има съмнение, че състоянието на пациента е свързано с някакъв синдром, той трябва да се консултира с генетик, който да потвърди или отхвърли диагнозата чрез генетично изследване.

От огледа на ръката при прегледа се установява броят на срасналите пръсти. При по-нататъшно изследване може да се установи и да се направи разлика между проста и сложна синдактилия. Наличието на активни стави с добре дефинирани извивки показва нормална ставна анатомия. Липсата на движение между върховете на пръстите и срастване в кожните придатъци (ноктите) говори за синдактилия със синостоза. Когато синдактилията е част от синдроми като Поланд, Аперт и пр., се изисква клинично изследване на целия горен крайник, долен крайник, глава (лице) и гръден кош.

Рентгеново изследване трябва да бъде задължително включено в първичната оценка на малформацията. В диференциално-диагностичен план рентгеновото изследване е много важно за разграничаване на различните видове синдактилия и оценка на дефекта с цел обсъждане за оперативна намеса.

Лечението на проста синдактилия на пръстите на ръка без синостоза е единствено оперативно, тъй като се счита за козметичен дефект. Но ако този дефект не бъде навреме опериран може сериозно да увреди нормалната функция и анатомия на пръстите на ръцете и нормално извършаваната от тях дейност.

Въпреки че има малко противоречия по отношение на индикациите за експлоатация (оперативна намеса), има известна свобода на действие по време на работа. Въпросът е не е колко ранна операция може да бъде извършена, а колко време е възможно да се отложи процедурата въз основа на функционалните изисквания на ръката. Всеки случай се преценява индивидуално и зависи от засегнатите пръсти, както и от обхвата и сложността на състоянието. Възможно е наличие и на други малформации, с които трябва да се съобрази лекуващият лекар преди оперативното лечение на ръката.

Когато се изискват повече интервенции, те трябва да бъдат направени преди училищна възраст. По принцип е възможно да се каже, че плавателна ципа на пръстите на ръка (простата синдактилия) във второто и третото пространство между пръстите може спокойно да се оперира на 1-2-годишна възраст. Хирургията на ръка на по-голямо дете намалява риска от контрактура на кожата и засягането на анатомични структури по време на операция.оперативно лечение на плавателна ципа на пръстите на ръцете

При синдактилия на първи и четвърти, и синдактилия с множество сраснали пръсти се препоръчва операция на възраст от 4 до 9 месеца. В този случай по-ранната оперативна намеса намалява шанса от изкривяване на засегнатите пръсти и запазване на координационните функции на пръстите, тъй като координацията се развива до 3-годишна възраст.

3.6/5 9 оценки

Библиография

https://tidsskriftet.no/2013/08/oversiktsartikkel/behandling-av-medfodte-sammenvokste-fingre
https://emedicine.medscape.com/article/1244420-overview#a5
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3308320/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3874989/

Коментари към Плавателна ципа на пръстите на ръка МКБ Q70.1

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Плавателна ципа на пръстите на ръка МКБ Q70.1
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 17:09
    Коментирайте "Плавателна ципа на пръстите на ръка МКБ Q70.1"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 515 дни, 1 час и 47 мин.

Гъбички между пръстите на краката

преди 2679 дни, 17 часа и 5 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 5 часа и 14 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 20 часа и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 20 часа и 26 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 20 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival