Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Болести на млечните жлези Доброкачествена дисплазия на млечната жлеза

Доброкачествена дисплазия на млечната жлеза МКБ N60

от 19 окт 2011г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Д-р Иван Стойчев
Доброкачествена дисплазия на млечната жлеза МКБ N60 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Продукти
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Продукти
Коментари

Едно от най-често срещаните състояния, засягащо между 30 и 60% (според някои данни и до 75%) от жените и най-малко 50% от жените в детеродна възраст, е доброкачествена дисплазия на млечната жлеза.

ФиброкистозаСъстоянието се характеризира с наличието на "бучки" (кисти) с доброкачествен характер в гърдата, които понякога могат да доведат до дискомфорт, като често причините за това са хормоналните промени и въздействия по време на менструалния цикъл.

Терминология

Доброкачествената дисплазия на млечната жлеза се означава още и като хроничен кистозен мастит, фиброкистозна мастопатия, фиброкистоза или фиброкистозна болест на гърдата.

В миналото това състояние е носило имената на различни учени:

  • болест на Bloodgood (Блудгуд);
  • болест на Купър, Cooper (на името на първи баронет сър Astley Paston Cooper);
  • болест на Phocas (Фокас);
  • болест на Reclus (Реклус) и синдром на Reclus (на името на Paul Reclus);
  • болест на Reclus-Schimmelbusch (Реклус-Шимелбуш);
  • болест на Schimmelbusch;
  • болест на Tillaux-Phocas;

Тъй като фиброкистозната мастопатия се среща много често, според някои автори тя не трябва да се означава като "заболяване", докато според други този вид мастопатия отговаря на всички критерии за дадено заболяване.

Епидемиология

Фиброкистозната болест на гърдата не е класическата форма на мастит (възпаление на млечната жлеза).

Доброкачествена дисплазия на млечната жлеза се развива най-често при жени между 30 и 50-годишна възраст.

Причини за развитие и рискови фактори

Точната причина за развитието на хроничния кистозен мастит не е напълно изяснена, въпреки че е известна връзката на това състояние с нивото на хормоните в кръвта, като симптомите обикновено отшумяват след менопаузата, а силата им е свързана с менструалния цикъл.

Фиброкистозните изменения представляват кумулативен процес, който отчасти е резултат от нормалните хормонални отклонения по време месечния цикъл при жената, като хормоните, играещи основна роля, са естроген, прогестерон и пролактин.
Тези хормони имат пряк ефект върху тъканите на гърдата, като водят до нарастване и размножаване (пролиферация) на клетките.

Много други хормони, като TSH (тиреостимулиращия хормон - ТСХ), инсулин, хормони на растежа и растежни фактори, като например TGF-бета (трансформиращ растежен фактор бета), оказват пряк или непряк ефект върху усилването или регулирането на клетъчния растеж.

Кисти на гърдатаТези дългогодишни колебания в крайна сметка водят до развитието на малки кисти и/или участъци от плътна съединителна (фиброзна) тъкан.

Когато жената достигне 30-годишна възраст, обикновено се развиват множество малки кисти, а болката в гърдите се засилва, като по-големи кисти обикновено се наблюдават след навършване на 35 години.


С течение на времето, най-вероятно в резултат на необичайни растежни сигнали, в тези лезии (поражения) могат да се натрупат епигенетични (под влиянието на средата върху гените), генетични и кариотипни (в броя, морфологията и големината на хромозомите) изменения, като например промени в експресията на хормоналните рецептори и загуба на хетерозиготност.

Могат да се разграничат няколко варианта на фиброкистозна мастопатия, като те могат да имат различни причини за развитие и генетични предиспозиции (предразположености).

Съществуват данни, че йодния дефицит допринася за възникването на фиброкистозни изменения чрез повишаване чувствителността на тъканите на гърдата към естроген.

Клинична картина

промени при фиброкистозаПромените при фиброкистоза (развитието на фиброзна тъкан и кистозни структури) придават на гърдата безформен, неравен вид.

Кистозните формации (бучките) са с гладка повърхност и рязко отграничени ръбове, като обикновено са свободно подвижни спрямо съседните структури.
Кистите се развиват най-често в горните външни квадранти на гърдата (много близо до мишницата).

При жените, при които са налице фиброкистозни промени, симптомите може да са свързани с наличие на постоянна или периодична болка в гърдата или повишена чувствителност, а в някои случаи и сърбеж, което е резултат от периодичното подуване на гърдите.

Симптомите при бучка на гърдата се проявяват периодично, което е резултат от промените, наблюдавани по време на менструалния цикъл, като оплакванията са най-силни непосредствено преди всеки цикъл и отслабват след него.
Не са установени усложнения, свързани с кърменето.

Диагноза

Диагнозата се поставя въз основа предимно на симптомите, но след като се изключи рак на гърдата.

От зърната може да се аспирира течност, която може да се използва за класифициране на кистите (а до известна степен и за по-добра предикция (прогнозиране) на раково заболяване), но този метод рядко се използва в практиката.
Тънкоиглена аспирационна биопсия също рядко се прилага.

Освен симптомите, в помощ на диагнозата на доброкачествена дисплазия на млечната жлеза са подробно снетата анамнеза и физикалният преглед.

По време на прегледа лекарят проверява за необичани, изменени участъци в гърдите — както визуално, така и мануално (с ръце).
Изследват се и лимфните възли в областта на мишниците и долната част на шията.самоизследване

Ако чрез анамнезата и физикалното изследване се установят нормални изменения в гърдата, не се налага назначаването на допълнителни тестове, но е нужно пациентката да се върне след няколко седмици за нов преглед.
При самостоятелен преглед (самоизследване) също е възможно жените да открият бучки в гърдите си.

За да се установи дали измененията са резултат от възникването на кисти или не, могат се приложат някои от методите за образна диагностика:

Образна диагностика

  • Мамография:

Мамография

Обикновено това е първият образен метод, който се прилага, когато се установят необичайни промени в гърдата по време на физикалното изследване.

 Диагностичната мамография включва серия от рентгенови снимки, които осигуряват ясно визуализиране на специфични области на гърдата.

Препоръчва се изследване с мамография през определени интервали (профилактична мамография) при жените над 30-годишна възраст, дори да не се открият съмнителни находки по време на физикалното изследване.

  • Ултразвуково изследване и ядрено-магнитен резонанс (MRI):

ултразвуково изследванеOбикновено се провеждат съвместно с мамографиите, тъй като те предоставят по-ясни образи на гърдата и дават възможност за отчетливо разграничаване между изпълнените с течност кисти на гърдата и солидните (твърди) маси.

Чрез ехография и MRI може да се направи по-добра оценка на развитието на плътна тъкан в гърдата, поради което тези методи често се прилагат при млади пациентки, под 30-годишна възраст.

 

Ако чрез методите за образна диагностика бъдат установени изменения в някои участъци на гърдата или наличие на кистозни структури, за потвърждаване на диагнозата хроничен кистозен мастит се прилага биопсия на гърдата.

При този метод от гърдата се взема тъканна проба, която след това бива изследвана под светлинен микроскоп, което ще позволи да се установи дали промените в гърдата за доброкачествени или злокачествени и дали е налице фиброкистозна болест.

Биопсия и цитохистологично изследване

Съществуват четири основни типа биопсии на гърдата, които могат да се приложат:

  • Тънкоиглена аспирационна биопсия (ТАП) — обикновено се прилага, ако лекарят е почти сигурен, че бучката на гърдата всъщност е киста.

ТАП обикновено се извършва в съчетание с ехограф, чрез който иглата се насочва към малките или трудни за откриване кистозни структури.
Процедурата е безболезнена и се състои в поставяне на тънка игла в гръдната тъкан, като едновременно с това се палпира (опипва) бучката;

  • Широкоиглената биопсия — обикновено се извършва под местна упойка в лекарския кабинет;

Иглата, която се използва при тази процедура е малко по-голяма от тази, която се използва при тънкоиглената аспирационна биопсия, тъй като процедурата е предназначена за отстраняването на малък цилиндър от тъкан, който ще бъде изпратен в лаборатория за по-нататъшно изследване.

  • Стереотактична биопсия - това е по-нов вид биопсия на гърдата, при която се използват триизмерни рентгенови изображения за насочване на иглата;

Този вид биопсия се извършва по подобен начин — чрез игла се взема тъкан, но насочването на иглата към определена област на гърдата става с помощта на рентгенография в две различни проекции;

  • Хирургична биопсия - процедура, при която се премахва цялата бучка или част от нея, с последващо хистологично изследване.

Този вид биопсия може да бъде болезнена и затова се прави под местна упойка.

Повечето жени с фиброкистозни промени не проявяват симптоми и не се нуждаят от лечение, но се препоръчва динамично проследяване на болните.

Лечение

Не съществува общоприето лечение или стратегия за превенцията на това заболяване.

Ако се наложи симптоматично лечение, поведението е същото, както е при болки в гърдите, свързани с месечния цикъл.

Съществува противоречива информация дали доброкачествените състояния на гърдата се подобряват или всъщност се влошават, когато се използват орални контрацептиви или хормонална заместителна терапия.

Някои изследвания са показали, че фиброкистозната мастопатия може да се подобри чрез промени в начина на хранене (особено чрез намаляване консумацията на кофеин или чрез намаляване приема на сол), а също и чрез приема на витаминни добавки.

Някои предварителни проучвания са показали благоприятните ефекти на добавките, съдържащи йод (например на редуциране броя на кистите, съединителнотъканните изменения и болката в гърдите) при жените с фиброкистозна болест на гърдата, като е установено, че елементарен йод (I2) е по-ефективен от йодид (I-).

Доклад на Националния здравен институт на САЩ от 2011 година съобщава за рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано клинично проучване, проведено сред 111 жени, засегнати от фиброкистоза и съобщаващи за болки в гърдите.
При това проучване е установено, че ежедневният прием на йод намалява болката в гърдите, чувствителността на тъканите и редуцира броя на кистите.
Докладът обаче подчертава, че са необходими допълнителни изследвания, за да се изясни ролята на йода при фиброкистозната болест на гърдата.

Прогноза

Прогнозата при доброкачествена дисплазия на млечната жлеза е добра, тъй като не се наблюдават неблагоприятни странични ефекти, като в повечето случаи заболяването отзвучава след менопаузата.
Тъй като е по-трудно откриването на злокачествени изменения при жени с фиброкистозни изменения, възможно е възникването на усложнения, породени от този факт.

Рискът за развитие на рак на гърдата е увеличен при малка част от лезиите.

непролиферативни лезииПри непролиферативните лезии не се наблюдава увеличен риск, като изключение правят пациенти с фамилна анамнеза за рак на гърдата, при които има 2 пъти по-голяма опасност за развитие на злокачествено заболяване.

 

 

 


атипична хиперплазияПри атипичната хиперплазия обаче е налице повишен риск за развитие на карцином на гърдата, като при атипичната лобуларна хиперплазия рискът е най-голям (приблизително 5 пъти), с особено висок относителен риск за развитие на рак на гърдата преди менопаузата.

 

 

 


атипична дуктална хиперплазияПри атипичната дуктална хиперплазия рискът за злокачествена пролиферация (разрастване) е 2.4 пъти по-голям.

3.8/5 20 оценки

Видове Доброкачествена дисплазия на млечната жлеза МКБ N60

  • N60.0 Солитарна киста на млечната жлеза
  • N60.1 Дифузна кистозна мастопатия
  • N60.2 Фиброаденоза на млечната жлеза
  • N60.3 Фибросклероза на млечната жлеза
  • N60.4 Ектазия на каналчетата на млечната жлеза
  • N60.8 Други доброкачествени дисплазии на млечната жлеза
  • N60.9 Доброкачествена дисплазия на млечната жлеза, неуточнена

Симптоми и признаци при Доброкачествена дисплазия на млечната жлеза МКБ N60

  • Бучка на гърдата
  • Болка и напрежение в едната или двете гърди
  • Сърбеж на гърдата
  • Подуване на цялата или на част от гърдата

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

МИОМИН таблетки 450 мг * 120
66.80лв.

МИОМИН таблетки 450 мг * 120

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ОТ ТУРТА 100 мл
12.00лв.

ПАНАЦЕЯ ТИНКТУРА ОТ ТУРТА 100 мл

УТРОГЕСТАН капсули 100 мг * 30
24.89лв.

УТРОГЕСТАН капсули 100 мг * 30

УОМАНИКСИН тинктура 100 мл
42.00лв.

УОМАНИКСИН тинктура 100 мл

ПРИМОЛУТ - НОР таблетки 5 мг * 30 BAYER
5.36лв.

ПРИМОЛУТ - НОР таблетки 5 мг * 30 BAYER

УТРОГЕСТАН капсули 100 мг * 30 БЕСТА МЕД
24.89лв.

УТРОГЕСТАН капсули 100 мг * 30 БЕСТА МЕД

ПРОГЕСТОГЕЛ 1% гел 80 г
18.76лв.

ПРОГЕСТОГЕЛ 1% гел 80 г

БРОМОКРИПТИН таблетки 2.5 мг * 30
12.06лв.

БРОМОКРИПТИН таблетки 2.5 мг * 30

БИОБИ ФЕМИ ХЕРБ капсули * 180
71.00лв.

БИОБИ ФЕМИ ХЕРБ капсули * 180

МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 1300 мг * 60 NATURE'S WAY
71.50лв. 60.77лв.

МАСЛО ОТ ВЕЧЕРНА ИГЛИКА капсули 1300 мг * 60 NATURE'S WAY

ПРОМО
БИОДОКТОР МАСТО - ЗА МЛЕЧНИ ЖЛЕЗИ солуцио 50 мл.
13.70лв.

БИОДОКТОР МАСТО - ЗА МЛЕЧНИ ЖЛЕЗИ солуцио 50 мл.

БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА капсули * 60
19.80лв.

БИОХЕРБА ФОРМУЛА ЗА ГИНЕКОЛОГИЧНА ПОДКРЕПА капсули * 60

Коментари към Доброкачествена дисплазия на млечната жлеза МКБ N60

От сайта (4)
Напиши коментар 4 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 10 December 2018 в 17:50

    Ани

    Здравейте ! Коя е най- подходящата хранителна добавка при фиброкистозна мастопатия ? Благодаря предварително !

    Здравейте! Може да се приема масло от вечерна иглика (Прим Ойл). Тази статия също може да Ви е от полза: Алтернативни средства за лечение на мастопатия

  2. Ани 
    на 08 December 2018 в 18:27

    Здравейте ! Коя е най- подходящата хранителна добавка при фиброкистозна мастопатия ? Благодаря предварително !

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 June 2012 в 13:25

    odos

    заглавието на темата е дизплазия и веднага авторът на статията обширно се спуска в обяснението на заболяването мастопатия дизплазия от гръцки преведено значи малформация или обяснено по друг начин появата на не зрели клетки в различна степен на узряване които изместват вече зрелите клетки. Съдбата на тези клетки е дали ще се превърнат в тъкън от доброкачествен тип или в ракови клетки затова и интерпретацията на цитолозите и хистопатолозите е до каква степен и на къде върви тяхното развитие като обикновенно отговорът им е клетки с умерен атипизъм, средно или изразен атипизъм. В този смисъл смесването на понятието дисплазия с "мастопатия" , което буквално преведено значи само болна гърда е просто не професионално,тъй като дизплазията е цитологично понятие а мастопатията е понятие вече архаично в което влизат един куп физиологични пост оперативни най вече възрастови или пост лъчеви промени в женската гърда и ако не се каже какви са точно е без диагностична стойност В заключение за дизплазия като заключение от цитолога може да се говори само в случаите в които е взет за изследване тъкънен материал от суспектна находка в гърдата

    Според изискването на МКБ под кода N60 Доброкачествена дисплазия на млечната жлеза се включва фиброкистозна мастопатия и поради това четете такова съдържание на статията. Няма как автора да не се придържа към изискванията за МКБ.

  4. odos 
    на 27 June 2012 в 19:20

    заглавието на темата е дизплазия и веднага авторът на статията обширно се спуска в обяснението на заболяването мастопатия дизплазия от гръцки преведено значи малформация или обяснено по друг начин появата на не зрели клетки в различна степен на узряване които изместват вече зрелите клетки. Съдбата на тези клетки е дали ще се превърнат в тъкън от доброкачествен тип или в ракови клетки затова и интерпретацията на цитолозите и хистопатолозите е до каква степен и на къде върви тяхното развитие като обикновенно отговорът им е клетки с умерен атипизъм, средно или изразен атипизъм. В този смисъл смесването на понятието дисплазия с "мастопатия" , което буквално преведено значи само болна гърда е просто не професионално,тъй като дизплазията е цитологично понятие а мастопатията е понятие вече архаично в което влизат един куп физиологични пост оперативни най вече възрастови или пост лъчеви промени в женската гърда и ако не се каже какви са точно е без диагностична стойност В заключение за дизплазия като заключение от цитолога може да се говори само в случаите в които е взет за изследване тъкънен материал от суспектна находка в гърдата

googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Оперирана щитовидна жлеза и тройчатка

преди 1567 дни, 5 часа и 49 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1801 дни, 23 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 7 часа и 41 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 22 часа и 41 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 22 часа и 53 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 23 часа
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival