Дифузна кистозна мастопатия МКБ N60.1
Като последица на цикличната хормонална стимулация в продължение на годините на активна овариална функция в гърдата може да се развие широко многообразие от патологични процеси, които отразяват повтарящи се хипертрофични тласъци, последвани от неепълно обратно развитие.
Дифузната кистозна мастопатия, е сравнително рядко срещано заболяване, което включва кистозна млечна жлеза.
Кистозната млечна жлеза представлява заболяване, което се характеризира с наличие на множество кистични обезувания изхождащи от млечната жлеза.
Напоследък има, макар и недоказани, твърдения, че кофеинът индуцира дифузна кистозна мастопатия. Настъпва както епителна, така и стромална пролиферация. Образуват се кисти, чиято големина варира от 1-2 милиметра до няколко сантиметра в диаметър.
Когато доминира епителната пролиферация, се използва терминът склерозираща аденоза, която понякога трудно се отдиференцира хистологично от карцинома. Когато доминира стромалната пролиферация, се говори за фиброзна дисплазия. Някои свързват тези промени с небалансиран отговор на гръдната жлеза спрямо стимулации с естрогени, прогестини и пролактини.
Клиничните прояви на фиброкистозната болест почти не се наблюдават след менопаузата, макар че хистологични находки, подобни на дифузната кистозна мастопатия, се наблюдават при 70 % от жените, навлезли в осмото десетилетие.
При физикално изследване на гърдата при жени с дифузна кистозна мастопатия обикновено се установява известна напрегнатост и дифузна възловатост. Може да се установи и по-голяма туморна маса. Ако се отнася за киста, тя обикновено е добре маркирана, гладка и подвижна. Съответното лечение за кистата е аспирацията.
Диагнозата дифузна кистозна мастопатия се поставя посредством прегледа, огледа, палпацията и клиничната картина. Голямо значение се отдава на образната диагностика.
Цитологичното изследване на аспирираната течност рядко е полезно в диагностично отношение.
Ако аспирираната течност е кървава, ако кистата се появи отново след няколко дни или туморната маса не изчезне напълно след аспирацията, може да възникне подозрение за кистозен карцином. Тогава е необходимо отстраняването й с хистологично потвърждение на характера на туморната маса. Хистологичните критерии, които означават повишен риск за възникване на рак на гърдата при случаите с дифуза кистозна мастопатия, се свързват с картината на пролиферативен растеж и по-специално с атипична дуктална или лобуларна дисплазия. Макар такъв атипизъм да се установява при по-малко то 4 % от жените с дифузна кистозна мастопатия, рискът от възникването на рак е 4 пъти по-голям, отколкото в контролните групи. Ако атипизмът е съчетан с фамилна обремененост по отношение на рака на гърдата, повишението на риска е деветкратно.
Лечението при дифузната кистозна мастопатия обикновено се овладява с аналгетици. Андрогенните стероиди могат да отстранят болката, но използването им е неоправдано поради настъпването на маскулинизация и появата на увеличено либидо
Използването на диуретици може да доведе до намаляване на пременструалния дискомфорт на нивото на гръдната жлеза.
Коментари към Дифузна кистозна мастопатия МКБ N60.1
Piff
Здравейте Може ли повече информация за дифузно кистозната мастопатия
Здравейте Може ли повече информация за дифузно кистозната мастопатия