Ювенилна остеохондроза на пателата МКБ M92.4
Невъзпалителна некроза на пателата (колянното капаче) при юноши в медицинската литература е назована като ювенилна остеохондроза на пателата. Пателата (лат. Patella) е колянното капаче, което е част от костите на долния крайник. Първичните центрове са отговорни за надлъжния растеж на костите, а вторичните - за удебеляването на костта. Пателата се формира около деветата седмица на ембрионалния живот като хрущялна маса. Първичната осификация възниква между 3 и 6 години, а вторичните центрове се появяват в ранното юношество и се затварят в ранна възраст.
Ювенилна остеохондроза на пателата представлява състояние, което се характеризира с настъпване на асептична некроза на пателата, дължаща се на нарушено кръвоснабдяване на костта.
Остеохондроза (юношеска):
- Първична, на тялото на пателата [Kohler]
- Вторична, на apex patellae [Sinding-Larsen]
Етиопатогенезата на ювенилна остеохондроза на пателата разглежда състояния, като:
- Увреждания на капачката (пателата)
- Счупване на пателата
- Изкълчването на коляното капаче, включително изкълчването на коляното капаче при спортисти
- Аномалии в съдовете, изхранващи долния крайник
- Възпалителни заболявания на костите на долния крайник или предаване на възпалителен процес по съседство
- Прием на стероидни препарати
- Многофакторна етиология
- Ускорен костен растеж
- Увеличена маса на мускулните групи на долния крайник (при спортисти)
Най-често пусков патогенетичен механизъм е травматичното увреждане.
Ювенилна остеохондроза на пателата представлява състояние, което се характеризира с настъпване на самоограничаваща се асептична некроза на пателата, дължаща се на нарушено кръвоснабдяване на костта. Настъпва смущение в еднохондралната осификация, засягащо или първичните, или вторичните центрове за осификация. Нарушеният нормален растеж се следва от ремоделиране коста и нарушена анатомична функция.
Асептична некроза на вторичния осификационен център е известно още като болест на Sinding-Larsen. Среща се още под наименованията болест на Sinding-Larsen-Johansson или болест на Larsen-Johansson. Тя е значително по-често срещана от болест на Kohler. Установена е пряка взаимовръзка с болестта на Osgood-Schlatter и детска церебрална парализа. Ювенилна остеохондроза на пателата при болест на Sinding-Larsen се наблюдава при юноши във възрастовия диапазон 10-14 години. Първите клинични случаи са описани през двамата независими един от друг лекари — норвежкият лекар д-р Christian Magnus Falsen Sinding-Larsen и шведският лекар д-р Sven Christian Johansson в периода 1920 — 1922 година. Болестта ангажира долният полюс на колянното капаче.
Болест на Kohler е изключително рядко. Описани са 4 клинични случая при деца между 5 и 6 години. Болните са съобщили за двустранна болка в предната част на коляното. И при четирите клинични случая на ювенилна остеохондроза на първичния пателарен център липсва анамнеза травма.
Клиничната симптоматика манифестира с болеви синдром, който датира около 2 седмици преди търсенето на медицинска консултация. Пациентите съобщават още за:
- Оток в областта на коляното
- Зачервена кожа
- Локално повишена температура
- Скованост в колянната става
- Затруднено ходене
Родителите забелязват, че при стоене, ходене и игра, децата заемат щадящи коляното положение с цел ограничаване на болката.
Диагнозата ювенилна остеохондроза на пателата се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография за установяване локализацията и тежестта на уврежданията. При параклиничните изследвания няма промени. Спрямо степенна на костното нарушение, рентгенографията може да бъде нормална или да се визуализира костна фрагментация, дори и склероза на първичните осификационни центрове.
В диференциално - диагностичен план се разглеждат:
- Osgood-Schlatter disease
- Синдром на "скачащото коляно"
- Синдром на бипартиалната патела — синдром, характеризиращ се с наличие на допълнителен (трети) осификационнен център
- Бурсит в областта на коляното при спортистите
Терапевтичното поведение при ювенилна остеохондроза на пателата може да бъде консервативно или хирургично.
Тъй като асептичната некроза на колянното капаче е самоограничаващо се заболяване, без лечение в кратък период от време болестния процес затихва и симптоматиката отшумява. В този случай терапия не е необходима. Правилен двигателен режим и щадене на движенията облекчава болевия синдром и отока. При силно изявена и дълго персистираща болка могат да се прилагат:
- Нестероидни противовъзпалителни средства — пер ос или локално
- Аналгетици
- Компреси с лед за ограничаване на отока
- Имобилизация на засегнатия крайник
Консервативното или хирургично лечение се осъществява от сътрудничеството между лекар — специалист, физиотерапевт, кинезитерапевт. Рядко се налага хирургична интервенция.
Библиография
http://www.medscape.com/viewarticle/818448
http://boneandspine.com/kohler-disease-of-patella/
Patellanin Ust Kutup Osteonekrozu: Olgu Sunumu
https://radiopaedia.org/articles/sinding-larsen-johansson-disease
http://www.childrensortho.com/our-services/sports-medicine/knee/sinding-larsen-johansson-syndrome/
Коментари към Ювенилна остеохондроза на пателата МКБ M92.4