Пруритус МКБ L29
Пруритусът е усещане, което води до желание за чесане, изпълнението на което е свързано с определено чувство за удоволствие.
Причини
Причините за възникване на пруритус (сърбеж) се делят на екзогенни (външни) и ендогенни (вътрешни).
Най-честите екзогенни причини са:
- химически вещества
- физикални въздействия
- биологични агенти
Ендогенните причини за сърбежа са:
- физиологични (бременност)
- ендокринни и метаболитни заболявания (диабет, микседем, хипертиреоидизъм)
- хронична бъбречна недостатъчност (хемодиализа)
- чернодробни заболявания (хепатит, холестаза)
- лимфоми
- левкози
- лимфосаркоми
- анемични състояния
- карцином (бял дроб, стомах, дебело черво, простата)
- ендопаразитози
- неврологични заболявания (табес, тумори на таламуса)
- психични заболявания (тревожност, паразитофобия, депресии)
- лекарствени интоксикации (морфин, кодеин, бета-блокери)
- кожни болести (уртикария, екзема, лихен рубер планус и др.)
Сърбежът може да се възприема само от кожа със запазена цялост на епидермиса и повърхностната дерма. Той не се появява след премахване на епидермиса. Сърбежът е корово усещане, но механизмът му е свързан с различни нива на нервната система. По своята физиологична същност сърбежът е нервнорефлекторен процес. При продължително съществува той се укрепва по условнорефлекторен механизъм.
Рецептори за сърбеж още не са доказани. Сърбежът, болката и гъделът се възприемат от сетивните рецептори - свободните нервни окончания в епидермиса.
Усещането за спонтанен локализиран сърбеж се провежда посредством миелиновите влакна от клас А. Дифузният сърбеж се провежда от амиелиновите С-влакна.
Смята се, че асцендентното провеждане на сърбежа към по-висшите центрове в централната нервна система става по спино-таламичните пътища, по които се провеждат допирни и температурни сигнали. Основните структури са задните рога на гръбначния мозък, таламуса, някои от лимбичните структури и кората на главния мозък.
В реализацията на сърбежа важно място имат медиаторите, като най-съществено значение има хистамина. Биологичните субстанции, които предизвикват освобождаване на хистамин от гранулите на мастоцитите, са IgE, кинини, комплемент С3 и С5. Хистаминът действа на свободните нервни окончания, като деполяризира тяхната повърхностна мембрана.
Ендопептидазите (муконаин, папаин, трипсин и др.) също имат важна медиаторна роля. Протеолитичните ензими са подозирани медиатори на сърбежа, но в днешно време няма доказателства за такова действие. Пептидите брадикинин и калидин предизвикват сърбеж без кожни прояви. Плазмените съставки (плазмин, комплемент, фактор на Хагеман и др.) стимулират сърбежа.
Простагландините (PGE1, PGE2 и PGH2) се приемат за модулатори на сърбежа, тъй като го засилват при въздействие с хистамин и папаин. Пептидите (вазоактивен интестинален полипептид, VIP, секретин, гастрин, невротензин, соматостатин и субстанция Р) се установяват в периферните нерви и централната нервна система. Въведени интрадермално, те предизвикват сърбеж, който не се влияе от антихистамини.
В зависимост от своята поява и локализация пруритус (сърбеж) може да насочи към различни причини. Постоянният сърбеж обикновено е нервнорефлекторен, предшественик на уртикария или невродермит, нощният е израз на паразитоза, сезонният - на свръхчувствителност към физикални фактори.
Характеристиката на сърбежа може да бъде изключително полезна за диагностиката на много вътрешни и кожни заболявания. При по-голяма продължителност силният сърбеж често води до неврози. Силният сърбеж през нощта може да причини безсъние. Обективно доказателство за сърбежа са екскориациите по кожата и полираните нокти.
Форми
Различават се две основни форми на сърбеж:
- Pruritus sine materia - появата на сърбежа върху видимо непроменена кожа налага основно изследване на болния и търсене на етиологичен фактор. Редица вътрешни болести могат да се придружат от сърбеж с различна интензивност: ендокринни, обменни, чернодробни, бъбречни, неоплазми на вътрешни органи (паранеопластична проява), лимфоми и др. Той може да съпътства заболявания на нервната система, неврози, бременност, сениум или да бъде медикаментозно индуциран: антихипертензивни средства, опиати, бета-блокери, фотохимиотерапия и др.
- Pruritus cum materia - при тази форма сърбежът е свързан с кожни заболявания: микози, уртикария, екзема, паразитози, ухапвания от инсекти и др.
Диагноза и диференциална диагноза
Клиничната диагноза на сърбежа не е достатъчна. Необходимо е уточняване на етиологията на заболяването.
Диференциалната диагноза се определя от характеристиката на сърбежа, неговата локализация и придружаващите го обективни промени по кожата. На първо място трябва да се изключат сърбящи дерматози.
Лечение
Терапията на пруритус (сърбеж) е по-надеждна и ефикасна, ако бъде открита и лекувана предизвикващата го причина. При липса на етиологичен момент се назначава симптоматична терапия.
Общото лечение включва: антихистамини, транквилизатори, невролептици, сънотворни, тимолептици. Понякога добри резултати се получават от акупунктура, ултравиолетови облъчвания, високопланинско климатолечение. Диетичният режим изключва употребата на кафе, кока-кола, алкохол и пикантни храни.
Локалното лечение се определя от силата, трайността и локализацията на сърбежа и може да се състои от: хладки и студени бани, компреси, охлаждащи кремове, локални кортикостероиди, локални анестетици. При генерализиран сърбеж външното лечение е слабо ефикасно.
Заглавно изображение: freepik.com
Видове Пруритус МКБ L29
Симптоми и признаци при Пруритус МКБ L29
Лечение на Пруритус МКБ L29
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
РОЙБОС СТАР ИНТЕНЗИВЕН ХИДРАТИРАЩ ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ БРЪЧКИ 50 мл
КАУСТИКУМ 9 СН
УРТИПЛЕКС таблетки* 100
ГАЛЕНА АЛБА ЛОСИОН СПРЕЙ 40 г
АЛЕРГОЗАН 1% маз 18 г СОФАРМА
АЛЕРГОЗАН таблетки 25 мг * 20 СОФАРМА
РАДИУМ БРОМАТУМ 15 CH
МИКСТУРА АЛБА ЛОСИОН 50 мл
КАУСТИКУМ 15 СН
АВЕН ТЕРМАЛНА ВОДА 50 мл
РУМЕКС КРИСПУС 5 СН
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ - ИЛАНГ 5 мл
ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към
- Алтернативни методи и средства за терапия и контрол на уртикария
- Защо кожата сърби при чернодробни заболявания?
- Алтернативни средства за лечение на атопичен дерматит
- Антихистамини
- Лечение на сърбеж
- Теснолист живовляк
- Капки за очи
- Кучешко червено грозде, Дяволско грозде, Отровачка, Разваленка, Разгул
- Облекчете сърбежа в ушите по 5 начина
- Как да облекчим бързо сърбежа след ухапване от комар
Коментари към Пруритус МКБ L29
Виолета
Какви изследвания са необходими за правилна диагноза?
Лекарят определя какви изследвания са необходими след сваляне на анамнезата и провеждане на физикален преглед.
Какви изследвания са необходими за правилна диагноза?