Аногенитален пруритус, неуточнен МКБ L29.3

Аногениталната област е често срещано място за оплаквания от сърбеж. Аногенитален пруритус, неуточнен, е локализиран в аналната и гениталната област. Сърбежът е неприятно усещане, което провокира желание за почесване. Той е първичен сензорен импулс, който се провежда по немиелиновите С-влакна в спиноталамичния път.
При повечето пациенти няма очевиден фактор, въпреки че са известни множество специфични причини.
Възможните причини за възникване на аногенитален сърбеж включват:
- Кожни заболявания - интертриго, себореен дерматит, псориазис
- Инфекции - например кандидоза
- Дразнещи или алергенни субстанции - като сапуни, козметика, текстилни бои
- Лоша хигиена
- Анално заболяване - като хемороиди
- Уринарна или фекална инконтиненция
- Повишено изпотяване
- Системни заболявания - като диабет, чернодробно заболяване, бъбречно заболяване
- Стрес
- Неоплазми
Острият аногенитален сърбеж обикновено се причинява от инфекции или контактен дерматит. При хроничен сърбеж трябва да се изключат възпалителни дерматози и злокачествени заболявания.
Основният симптом при аногенитален пруритус, неуточнен, е сърбежът в тази област, особено през нощта, но могат да се наблюдават и други признаци, като зачервяване, лихенификация, екскориации, мехури, подуване.
Диагнозата се поставя въз основа на анамнезата и физикалния преглед, както и извършване при необходимост на изследвания - микробиология, кожна биопсия, кръвни тестове, изследване на урината.
При лечението на сърбежа в аногениталната област трябва да бъдат премахнати локални дразнители и потенциални сенсибилизатори. Прилагат се локални кортикостероиди. Седативни антихистамини могат да ограничат нощните симптоми. При някои пациенти, психотропни средства са необходими за постигане на адекватна седация. Антидепресантите могат да се изискват при пациенти, рефрактерни на лечение или със съпътстващи психични разстройства.
Коментари към Аногенитален пруритус, неуточнен МКБ L29.3