Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на храносмилателната система Хернии Диафрагмална херния

Диафрагмална херния МКБ K44

от 26 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лихнида ЦинцовскаРедактор: д-р Деян Маринов
Диафрагмална херния МКБ K44 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Симптоми
  • Лечения
  • Изследвания
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Симптоми
Лечения
Изследвания
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

› Въведение

› Честота

› Причини

› Симптоми

› Диагноза

› Диференциална диагноза

› Лечение 

› Усложнения

› Прогноза

Въведение

Диафрагмата представлява мускул, който разделя гръдната от коремната кухина. Има три големи отвора:

  • Аортен - през него минават аортата и гръдният лимфен проток.
  • Хранопроводен - през него минават хранопроводът и двата блуждаещи нерва.
  • Отвор, през който минава долната празна вена.

Диафрагмална херния е дефект в диафрагмата, който позволява на коремните органи да преминат в гръдната кухина.

Преминаването на част от стомаха от коремната в гръдната кухина през хранопроводния отвор на диафрагмата се нарича хиатусна херния.

Хиатусната херния е най-честата от диафрагмалните хернии и се среща по-често в напреднала възраст (50-80 г.) и значително по-рядко при деца. Обикновено боледуват лица с наднормено тегло. Двата пола се засягат еднакво.

Хиаталните хернии биват четири типа:

  • Плъзгаща хиатaлна херния тип I - тя е най-често срещаната - при нея хранопровода, е с непроменено анатомично място, а дъното на стомаха се разполага успоредно на него.
  • Параезофагеална (търкаляща се) тип II - при нея над диафрагмата в гръдната кухина преминава хранопроводът заедно с дъното на стомаха и съчленението между тях.
  • Смесена диафрагмална херния тип III - комбинация между I и II тип.
  • Масивни и усложнени хернии тип IV - когато в херниалния сак, освен стомаха има и други органи.

Диафрагмална херния

Честота

Честотата на диафрагмална херния се увеличава с възрастта. Приблизително 55-60% от хората на възраст над 50 години имат хиатална херния. Въпреки това, само около 9% имат някаква симптоматика и това основно зависи от вида на хернията и засягането на долния езофагеален сфинктер.

По-голямата част от тези хернии са плъзгащи се хиатални хернии тип 1. Тип 2 параезофагеалните хернии съставляват само около 5% от хиаталните хернии. Също така, заболяването е по-разпространено при жени, което най-вероятно се дължи повишеното интраабдоминално налягане по време на бременност.

Причини

Диафрагмална херния може да бъде вродена или придобита. С напредване на възрастта се повишава рискът от диафрагмална херния. Смята се, че мускулната слабост със загуба на гъвкавост и еластичност с възрастта предразполага към развитие на хиатална херния. Това може да причини горната част на стомаха да не се върне в естественото си положение под диафрагмата по време на преглъщане.

Като основен рисков фактор се посочва повишеното интраабдоминално налягане, което настъпва при различни състояния. Обикновено е в резултат на затлъстяване, бременност, хроничен запек, хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и др.
Травми, напреднала възраст, предишни операции също могат да играят роля в развитието на хиатална херния.

Симптоми

Гастроезофагеален рефлукс

Основният симптом е болка с различна интензивност. Болката е зад гръдната кост и се засилва при физически усилия и в легнало положение. Втори по честота симптом е паренето, възникващо поради въздействието на стомашния сок върху хранопроводната лигавица. То се провокира се от нарушаване на диетата и заемане на хоризонтално положение.

Други симптоми, които се наблюдават са оригване, дисфагия (затруднено гълтане). Нерядко се среща кръвотечение и анемия. Някои болни могат да повръщат аленочервени или кафеникави материи. При параезофагеалните хернии клиничната картина зависи от различните варианти на навлизане на коремни органи, степента на тяхното притискане и притискането на околните органи.

Диагноза

Фиброгастроскопия

Типичното представяне, водещо до оценка за хиатална херния, е гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Пациентите обикновено имат оплаквания от киселини и регургитация. Докато наличието на киселини е най-често срещаното оплакване, някои пациенти се представят със симптоми като хронична кашлица или астма. Дисфагията е друг типичен симптом, който може да говори и за засягане на долен езофагеален сфинктер.

За поставяне на диагнозата диафрагмална херния най-често се използват следните изследвания:

  • Ендоскопия - съществена стъпка в оценката на пациенти с ГЕРБ и предполагаема хиатална херния, които се обмислят за операция. Чрез ендоскопията се изключват други заболявания, като тумори, като може да се визуализира и наличието на нараняване на хранопровода.
  • Манометрия - това изследване се използва за изключване на първични нарушения на подвижността като ахалазация, които могат да имат сходна симптоматика.
  • pH мониторинг - 24-часовото измерване на pH е златен стандарт за диагностицирането на киселинен рефлукс. При това изследване се поставя сонда на 5 см над гастроезофагеалната връзка и измерва нивото на киселинност. При висока киселинност се доказва наличието на гастроезофагеален рефлукс.
  • Рентгенография с контраст - като контрастно вещество се използва бариева каша за рентгеновото изследване, чрез което може да бъде диагностицирана диафрагмална херния.

Диференциална диагноза

Диференциалната диагноза на пациент с проявена дисфагия и ГЕРБ може да бъде доста обширна и е основната причина за множеството изследвания предоперативно. Тежко протичащото заболяване симптоматично може да се обърка като остър панкреатит или остър коронарен синдром. Други заболявания, които влизат в диференциалната диагноза на хиатална херния са:

  • тежка форма на гастрит
  • функционални нарушения на хранопровода
  • рак на стомаха
  • стомашна язва

Лечение

По-голяма част от болните подлежат на консервативно лечение. Параезофагеалните хернии трябва да се оперират поради опасност от инкарцерация. Показания за операция при плъзгащите се хернии са най-често настъпилите усложнения - стенозиращ рефлукс - езофагит и кръвотечение, безуспешно проведено консервативно лечение, стриктура и ракова дегенерация.

Най-често прилаганият оперативен метод е фундопликация по Nissen. Операцията се състои в обвиване на дисталната част на хранопровода по протежение на около 4-5 см с фундусната част (дъното) на стомаха. Оперативната интервенция може да се извърши чрез отворена операция или лапароскопска. Предпочитаният метод при повечето пациенти е лапароскопската операция, тъй като тези интервенции имат по-малък риск от инфекция, по-малък белег и по-бързо възстановяване. След операция повечето пациенти се възстановяват напълно в рамките на 2 седмици.

Усложнения

Чести усложнения на диафрагмална херния са рефлукс - езофагит, пептична язва на хранопровода, която може да се усложни с остро кръвотечение и перфорация, стриктури (стеснения) на хранопровода.

Най-тежките усложнения са инкарцерацията (заклещване) и волвулусът (завъртане), които могат да доведат до некроза и гангрена на хернираните органи. Според някои автори хиатусната херния е предраково заболяване.

Прогноза

Успехът след оперативно лечение при диафрагмална херния основно се оценява с облекчаване на симптомите при пациентите и подобряване на експозицията на хранопровода към стомашната киселина. Едно перспективно проучване проследява 100 пациенти, претърпели антирефлуксна операция в продължение на 10 години. 90% от тези пациенти съобщават за пълно изчезване на симптомите. През последните две десетилетия колективният опит с оперативното лечение отбелязва значително подобрение. С увеличаване на опита подобрението на симптомите се е увеличило, докато периоперативните усложнения са намалели.

 

Още информация по темата може да намерите в:

» Херния


Изображения: freepik.com

2.1/5 10 оценки

Видове Диафрагмална херния МКБ K44

  • K44.0 Диафрагмална херния с непроходимост без гангрена
  • K44.1 Диафрагмална херния с гангрена
  • K44.9 Диафрагмална херния без непроходимост или гангрена

Симптоми и признаци при Диафрагмална херния МКБ K44

  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Газове
  • Дискомфорт в коремната област
  • Киселини
  • Симптоми при хранене
  • Протрузия

Лечение на Диафрагмална херния МКБ K44

  • Антиациди при киселинен рефлукс (киселини)
  • Контрол на теглото
  • Проследяване на състоянието без нужда от лечение
  • Хирургични корекции

Изследвания и тестове при Диафрагмална херния МКБ K44

  • Изследване с рентгенови лъчи

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АЛМАГЕЛ А перорална суспензия 436 мг/150 мг/218 мг/10 мл * 170 мл ТЕВА
8.18лв.

АЛМАГЕЛ А перорална суспензия 436 мг/150 мг/218 мг/10 мл * 170 мл ТЕВА

КАЛИУМ КАРБОНИКУМ 30 CH
5.39лв.

КАЛИУМ КАРБОНИКУМ 30 CH

КАЛИУМ КАРБОНИКУМ 9 СН
5.39лв.

КАЛИУМ КАРБОНИКУМ 9 СН

РОБИНИА ПСЕВДО АКАЦИА 5 СН
5.39лв.

РОБИНИА ПСЕВДО АКАЦИА 5 СН

КАЛИУМ КАРБОНИКУМ 15 СН
5.39лв.

КАЛИУМ КАРБОНИКУМ 15 СН

Библиография

https://www.cdc.gov/ncbddd/birthdefects/diaphragmatichernia.html
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiatal-hernia/symptoms-causes/syc-20373379
https://www.healthline.com/health/diaphragmatic-hernia
https://www.chop.edu/conditions-diseases/congenital-diaphragmatic-hernia-cdh
https://www.webmd.com/digestive-disorders/hiatal-hernia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562200/

Коментари към Диафрагмална херния МКБ K44

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Диафрагмална херния МКБ K44
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:41
    Коментирайте "Диафрагмална херния МКБ K44"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 68 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ГОРНИЯ ГАСТРОИНТЕСТИНАЛЕН ТРАКТ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Трябва ли да се носи колан за ингвинална херния след операция?

преди 1847 дни, 45 мин.

Спорт за човек с херния – възможно ли е?

преди 1905 дни, 19 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 45 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 15 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival