Хронична обструктивна белодробна болест, неуточнена МКБ J44.9
ХОББ (Хронична обструктивна белодробна болест) включва разнообразна група клинични синдроми, които водят до ограничаване на въздушния поток към белите дробове. Заболяването обикновено се свърза с необратими патологични промени, засягащи белодробния паренхим и бронхиалното дърво. По отношение на основните заболявания, които се свързват с ХОББ, той се разделя основно на три клинични форми:
- хроничен бронхит - дефинира се като прекомерна, хронична, продуктивна кашлица и отделяне на храчки за няколко последователни месеца, в поне две последователни години.
- емфизем - характеризира се с патологични структурни промени, основно засягащи междуалвеоларните прегради. По този начин се в белите дробове се образуват були, които представляват въздушни пространства.
- смесена форма - при тази форма на ХОББ има характерните промени както за емфизем, така и за хроничен бронхит.
Хронична обструктивна белодробна болест, неуточнена се разделя главно на:
- болест на дихателните пътища БДУ
- болест на белия дроб БДУ
Честота
ХОББ е почти необратимо заболяване на белите дробове, което е една от основните причини за заболеваемост и смъртност в световен мащаб. В САЩ е четвъртата водеща причина за смърт след сърдечни заболявания, рак и мозъчно-съдова болест. Противно на тенденциите за други основни хронични заболявания, разпространението и смъртността от ХОББ продължават да нарастват. Като се има предвид, че по-голямата част от случаите на ХОББ са причинени от тютюнопушене, това е предимно предотвратимо заболяване.
Повечето пациенти с ХОББ са на средна възраст или възрастни хора. През 2000 г. 16 милиона посещения в болничните заведения се дължат на състояния, свързани с ХОББ, като с увеличаване на възрастта на пациентите, се увеличава рискът от развитие на хронична обструктивна белодробна болест. Хоспитализациите за ХОББ са най-често резултат от остри обостряния на самото заболяване.
Причини
Основната причина за ХОББ в развитите страни е тютюнопушенето. В развиващия се свят ХОББ често се среща при хора, изложени на вредните въздействия на различни фактори от околната среда. Не всички пушачи развиват ХОББ, но дългогодишното тютюнопушене се посочва като водеща причина за развитието на заболяването. Повече от 90% от диагностицираните пациенти са с анамнестични данни за тютюнопушене.
Основното увреждащо действие се дължи на веществата и съставките на цигарения дим. Никотинът и всичките други вещества имат паралитично действие върху респираторната лигавица и ресничестия епител. По този начин се създава среда, при която произведеният мукус не може да се дренира.
Други вредни дразнители, които пряко се свързват с ХОББ са:
- излагане на вторичен дим
- замърсяване на въздуха
- излагане на прах
- професионални вредности
Друга основна причина за ХОББ е генетично заболяване, известно като дефицит на алфа-1 антитрипсин. То се среща при около 1% от диагностицираните пациенти с ХОББ и представлява вроден дефект на алфа-1 антитрипсин (AAT). ААТ се произвежда в черния дроб и се секретира в кръвта, като има важно действие върху алвеоларните прегради. Дефицитът на ААТ води до ранно увреждане на белите дробове и проява на емфизем и ХОББ при пациентите преди 30-годишна възраст.
Рискови фактори
Като основни рискови фактори за развитие на ХОББ се посочват:
- Излагане на тютюнев дим (активно или пасивно тютюнопушене)
- Бронхиална астма - пациентите с астма са с хиперсенситивност на респираторния тракт и възпалителна реакция може да индуцирана от най-незначителните стимули и алергени.
- Професионално излагане на прах и химикали
- Излагане на изпарения от изгаряне на гориво
- Генетично предразположение (алфа-1 антитрипсинов дефицит)
Патогенеза
Цигареният дим или излагането на вредни агенти предизвиква възпалителен процес в белите дробове и дихателните пътища. Възпалението има локално увреждащо действие върху самия белодробен паренхим и бронхиалното дърво. Загубата на еластичност на алвеоларните прегради и тяхното унищожаване е отличителен белег при емфизем. Развиват се така наречените були, които се визуализират при рентгенография или КТ на бял дроб. С развитие на заболяването то може да доведе до увеличаване на гръдната клетка. В късните стадии на ХОББ се развива хипоксемия. Белодробната хипертония е следствие от задебеляване на интимата на съдовете и води до лоша прогноза.
Симптоми
Хронична обструктивна белодробна болест, неуточнена е бавно прогресиращо заболяване с дълга асимптоматична фаза, през която белодробната функция намалява с развитие на заболяването. Пациентите често се представят с първото остро обостряне на ХОББ в напреднал стадий. Обикновено симптомите се проявяват едва когато ФЕО1 спадне под 50% (Форсиран експираторен обем). С напредване на заболяването обострянията могат да зачестят и да доведат до развитието на тежки усложнения. Основните симптоми при ХОББ са:
- Кашлица
- Храчки
- Задух
- Болка в гърдите
- Намален физически капацитет
- Умора
- Отпадналост
- Загуба на тегло
- Цианоза (посиняване на кожата около носа и устните)
Диагноза
Ранното диагностициране и оценка на симптомите при ХОББ позволява по-ранно започване на подходящо лечение, с цел запазване на белодробната функция и да забави прогресирането на заболяването. Диагнозата е преди всичко клинична, като задължителни симптоми при пациентите са хронична кашлица, задух и храчки. Анамнестични данни за тютюнопушене са на лице при повече от 90% от пациентите. Важно е точното стадиране на пациентите, спрямо тежестта на заболяването и как то влияе на качеството им на живот, за да се избере най-подходящото лечение. Най-често използваните изследвания при ХОББ са:
- Спирометрия - функционално изследване на белите дробове, при което с най-голямо значение е стойността на ФЕО1 (Форсиран експираторен обем). Съотношението на ФЕО1 към ВК (Витален капацитет) трябва да се сравнява с възрастовите норми, преди диагнозата да бъде потвърдена, тъй като това съотношение обикновено намалява с увеличаване на възрастта на пациентите. Спирометрията е изключително полезна за установяване на необходимостта от инхалаторно лечение при възрастни със симптоми на ХОББ.
- Кръвни газове - друго значимо изследване е това на алкално-киселинното равновесие (АКР) на артериалната кръв. При пациенти с проявени симптоми като задух, тираж и цианоза се очаква понижаване на стойностите на кръвните газове. Това е основна индикация за започване на лечение с кислород при тези пациенти.
- Образно изследване - чрез образните изследвания може да се направи оценка на белодробното засягане от различните патологични процеси, основно при емфизематозната форма. Най-подходящите образни изследвания са:
- Рентгенография на гръден кош
- КТ на бял дроб
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на ХОББ е широка и обхваща множество заболявания с респираторна генеза, така и такива без. Сред някои от тези състояния са:
- Пневмония
- Белодробен оток
- Астма
- Бронхиектазна болест
- Облитериращ бронхиолит
Лечение
Хронична обструктивна белодробна болест, неуточнена е едно от респираторните състояния, при които липсва точно конкретно лечение. При заболелите и диагностицирани пациенти лечебният план е строго индивидуален и зависи основно от:
- общото състояние на пациентите
- тежестта на заболяването и как то засяга ежедневно извършваните дейности
- дали става въпрос за първа поява на заболяването или за остро обостряне
За съжаление, нито едно от използваните лекарствени средства не повлиява прогресивното влошаване на белодробната функция. Следователно целите на лечението са да облекчат симптомите, да предотвратят обострянията и усложненията, както и да се намали смъртността. В основата на тежко протичащ ХОББ стои лечението с кислород, особено при пациенти с проявени задух и цианоза. При тях, също така, се наблюдават отклонения в нормалните стойности на кръвните газове. За симптоматично облекчение се прилагат различни групи лекарствени средства, сред които са:
- Бронходилататори
- Теофилин
- Инхалаторни кортикостероиди
- Противовъзпалителни средства
Друг лечебен метод, използван при някои от пациентите с ХОББ е операция за намаляване на обема на белите дробове (LVRS). Тя се прилага на строго селектирани пациенти, като след интервенцията при тях се наблюдава увеличаване на преживяемостта, физическия капацитет и качеството на живот. Основна индикация за прилагането на такъв тип операция е диагностициран емфизем или емфизематозна форма на ХОББ.
Прогноза
ХОББ е един от социално значимите здравословни проблеми при хората в днешно време поради масовото тютюнопушене. Ранното идентифициране на заболяването чрез различни скринингови методи, съответно може да доведе до по-ранна диагностика и лечение. Фокусирането върху отказването от тютюнопушенето оказва огромно влияние върху развитието на болестта. Много от пациентите с остри обостряния продължават да пушат, въпреки че е противопоказано при диагностициран ХОББ.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24507832/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106574/
https://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_obstructive_pulmonary_disease
https://emedicine.medscape.com/article/297664-overview
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/copd/symptoms-causes/syc-20353679
Коментари към Хронична обструктивна белодробна болест, неуточнена МКБ J44.9