Атриовентрикуларен блок и ляв бедрен блок МКБ I44
Нарушения във възбудно-проводната система на сърцето, се наричат атриовентрикуларен (AV) блок и ляв бедрен блок.
Атриовентрикуларния блок е проводно нарушение (сърдечен блок), при което се наблюдава забавяне и/или прекъсване на провеждането на възбудните импулси от предсърдията през AV-съединението към камерите. Наблюдават се следните степени AV-блокове:
- AV-блок І степен се характеризира се със забавяне на провеждането на електрическите импулси от предсърдията към камерите. Забавянето обикновено е в проксималната част на снопа на Хис и по-специално в зоната на AV-възела, но може да възникне и забавена проводимост в общия ствол на Хис или при непълно блокиране на бедрата без въвличане на AV-възела. Настъпва обикновено при възпалителни процеси в миокарда, при исхемия или в резултат на медикаментозни въздействия;
- AV-блок ІІ степен;
- Тип Самойлов - Wenckebach или Mobitz І - характеризира се с прогресивно удължаване на PR-интервала в няколко последователни съкращения, след което една Р-вълна не се последва от камерен комплекс;
- Тип Mobitz ІІ - характеризира се с наличие на паузи от непроведена Р-вълна, които не се предшестват от прогресивно удължаване на PR-интервала. Отличава се с неустойчивост и склонност към преминаване в пълен AV - блок;
- AV-блок ІІІ степен (пълен AV-блок) - пълно прекъсване на AV - проводимостта. Връзката между предсърдия и камери може да бъде нарушена на ниво снопа на Хис и/или и на двете бедра.
Най-честата причина за развитието на атриовентрикуларен (AV) блок и ляв бедрен блок може да бъде:
- исхемична болест на сърцето с или без миокарден инфаркт;
- миокардити;
- кардиомиопатии;
- вродени аномалии на проводната система;
- травматични оперативни увреждания;
- лекарствени въздействия и др.
Хемодинамиката при атриовентрикуларен (AV) блок и ляв бедрен блок се променя в зависимост от забавянето на камерната дейност.
Клиничната картина при атриовентрикуларен (AV) блок и ляв бедрен блок може да бъде напълно асимптоматична до разгърната. В зависимост от мястото на прекъсване се различават:
- проксимален монофасцикуларен пълен AV-блок с прекъсване на снопа на Хис в неговата проксимална част;
- дистален бифасцикуларен пълен AV-блок с прекъсване на двете бедра. Установено е, че преходен пълен AV-блок може да възникне и при органично увреждане на едното бедро и временно блокиране на другото.
Фасцикуларен блок (хемиблок) - представлява нарушено електрическо активиране на част от лявата камера поради патологични промени и деструкция на предното или задното разклонение на лявото бедро.
Различават се:
- ляв преден фасцикуларен блок - нарушено е провеждането по предното клонче на лявото бедро при запазено провеждане по задното. Въществено знчение за диагнозата имат промените в периферните отвеждания (за разлика от бедрените блокове). Това състояние не влошава прогнозата на заболяването;
- ляв заден фасцикуларен блок - нарушено е провеждането по задното клонче на лявото бедро при запазено провеждане по-предното. Като изолирана лезия това състояние се среща твърде рядко.
Диагнозата при атриовентрикуларен (AV) блок и ляв бедрен блок се поставя след добре снета анамнеза и извършване на физикален и инструментален преглед.
Лечението на атриовентрикуларен (AV) блок и ляв бедрен блок е с различните класове на антиаритмични препарати. При пълен AV - блок се поставя пейсмейкър.
Видове Атриовентрикуларен блок и ляв бедрен блок МКБ I44
Симптоми и признаци при Атриовентрикуларен блок и ляв бедрен блок МКБ I44
- Умора
- Усещане за отпадналост
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Недостиг на въздух
- Виене на свят
- Сърцебиене
Коментари към Атриовентрикуларен блок и ляв бедрен блок МКБ I44