Атриовентрикуларен блок, първа степен МКБ I44.0
Атриовентрикуларен блок представлява проводно нарушение на сърцето, при което има нарушено провеждане на импулсите от предсърдията към камерите.
При атриовентрикуларният блок първа степен всички предсърдни импулси достигат до камерите, но със закъснение. Най-честите причини за това нарушение са исхемията, възпалителните процеси в миокарда, медикаментозното влияние (дигиталис, бета-блокери) и хиперкалиемията. Провеждането може да бъде забавено при хиперваготония, както е при млади хора и особено при тренирани спортисти. Клапни пороци на сърцето (особено аортна стеноза), артериална хипертония водят до дегенеративни промени в проводната система, включително калцификация на съответните зони.
Атриовентрикуларен блок първа степен се характеризира със забавяне на провеждането на електрическите импулси от предсърдията към камерите. Забавянето обикновено е в проксималната част на снопа на Хис и по-специално в зоната на AV - възела, но може да възникне и забавена проводимост в общия ствол на Хис или при непълно блокиране на бедрата без въвличане на AV - възела. AV-блокът първа степен сам по себе си е безсимптомен и често се наблюдава при нормални индивиди с превалиране на вагусовия тонус.
ЕКГ критерии:
- положителни Р - вълни във второ отвеждане;
- удължаване на PR интервала над 0,20 сек., като всяка Р вълна се последва от камерен комплекс;
- ритъмът е правилен;
- честотата е между 60 и 100/мин.
Лечението е медикаментозно и немедикаментозно. Медикаментозното лечение се провежда с медикаменти, успокояващи сърдечната дейност. Задължително е отстраняването на медикаментите с брадикардно действие. В повечето случаи пациентите с атриовентрикуларен блок първа степен не се нуждаят от лечение.
Коментари към Атриовентрикуларен блок, първа степен МКБ I44.0