Атриовентрикуларен блок, втора степен МКБ I44.1
При атриовентрикуларният блок втора степен част от предсърдните импулси не достигат камерите. Тази блокада може да се изяви електрокардиографски под формата на два варианта - Мъобиц тип 1 (Венкебахова периодика) и тип 2. Последният вариант може да бъде животозастрашаващ и индикиран за временна или постоянна електрокардиостимулация.
Атриовентрикуларен блок втора степен тип 1 се характеризира с прогресивно удължаване на PR - интервала в няколко последователни съкращения, след което една Р - вълна не се последва от камерен комплекс (периодика на Венкебах). Удължаването на P-Q времето е най-дълго при втория комплекс, след което удължаването става с намаляваща стъпка. Забавянето е във AV-възела. Тип едно не прогресира обикновено към пълен AV-блок, толерира се добре, не налага лечение при добра камерна честота.
Атриовентрикуларен блок втора степен тип 2 се характеризира с наличие на паузи от непроведена Р-вълна, които не се предшестват от прогресивно удължаване на PR - интервала. Отличава се с неустойчивост и склонност към преминаване в пълен AV - блок. Обикновено е израз на промени в снопа на Хис и често е съпроводен с разширен камерен комплекс. Поради прогресия към AV-блок с ниска честота на заместителния ритъм тези болни са показани за постоянен пейсмейкър.
Интерес представляват вариантите на непълния атриовентрикуларен блок, при които съотношението между предсърдните вълни и камерните комплекси е 2:1 или повече 3:1, 4:1 и т.н. Честите отпадания на камерни съкращения влошават хемодинамиката и създават значителна субективна симптоматика, вкл. до картина на МАС - синдром. Клиничната картина се определя от брадикардията, особено при блок 2:1, която води до нисък сърдечен дебит и хипотония. Физикалната находка обикновено е нехарактерна, като се установяват паузи при палпация на пулса или аускултация.
MAC - синдром (синдром на Morgagni-Adams-Stocks)- представлява загуба на съзнание със или без гърчова симптоматика, непроизволно изпускане на тазовите резервоари, липса на пулс и на сърдечни тонове, понижение на артериалното налягане до нула и разширяване на зениците. Пристъпите продължават от няколко секунди до 1-2 минути и могат да завършат летално.
При пациенти с AV - блок се препоръчва кардиостимулация, съобразно естеството на заболяването, риска от тромбоемболии, функцията на лявата камера и прогнозата на болните. Прилагат се и медикаменти, ускоряващи сърдечната честота. Спират се всички медикаменти, които приема пациента и тези, които намаляват забавят сърдечната дейност.
Коментари към Атриовентрикуларен блок, втора степен МКБ I44.1