Друг и неуточнен атриовентрикуларен блок МКБ I44.3
Друг и неуточнен атриовентрикуларен блок представлява нарушено провеждане на импулсите от предсърдията към камерите. Това са най-честите проводни нарушения в клиничната практика. Те биват функционални и органични.
Атриовентрикуларният възел е разположен в центъра на т.нар. триъгълник на Кох, който се затваря между септалното платно на трикуспидалната клапа, коронарния синус и мембранозната част на междукамерната преграда. Провеждането на синусовите импулси чрез атриовентрикуларният възел обикновено става по два различни пътя - първият е с по-бавна скорост на провеждане и по-къс рефрактерен период, а вторият - обратно, с по-бързо провеждане и по-дълъг рефрактерен период. Атриовентрикуларният възел има уникална способност - да забавя скоростта на провеждане през него (т.нар. декрементно провеждане - колкото е по-висока честотата на стимулиране на възела, толкова по-бавно се провеждат импулсите).
Според локализацията на блокадата в атриовентрикуларният възел AV - нарушенията могат да бъдат супра-, интра - и инфранодални. При първите две нива на AV - блокада QRS - комплексът обикновено е тесен, ако той е широк, блокадата е интра- или инфранодална и изисква уточняване с електрофизиологично изследване.
Друга често регистрирана находка на ЕКГ е откриването на т.нар. вътрекамерна блокада. При тези блокове е забавено или прекъснато провеждането на импулсите вътре в проводната система на камерите в областта на бедрата.
Немедикаментозното лечение на друг и неуточнен атриовентрикуларен блок се провежда с електростимулация. Електрокардиостимулацията (ЕКС) бива временна и постоянна. Временната ЕКС може да продължи не повече от 1 месец и изисква антибиотично покритие. Когато проводното нарушение и симптоматиката на пациента са трайни, се поставя траен ЕКС, единственото решение, което гарантира нормална хемодинамика.
Коментари към Друг и неуточнен атриовентрикуларен блок МКБ I44.3