Ляв преден хемиблок МКБ I44.4
Ляв преден хемиблок представлява фасцикуларен блок (хемиблок) представлява нарушено електрическо активиране на част от лявата камера поради патологични промени и деструкция на предното разклонение (фасцикул) на лявото бедро. Провеждането на импулси по задното клонче е запазено. Съществено значение за диагнозата имат промените в периферните отвеждания (за разлика от бедрените блокове). Левият преден фасцикуларен блок е находка, която не влошава прогнозата.
Ляв преден хемиблок обикновено се счита за доброкачествена електрокардиографска находка и поради това често се пренебрегва. Последните проучвания показват, че състоянието при пациенти в напреднала възраст може да бъде полезен клиничен маркер за различни сърдечно-съдови заболявания и е свързан с повишен риск от предсърдно мъждене, сърдечна недостатъчност и дори смърт.
Това е много по-честа находка от левия заден фасцикуларен блок.
Етиология
Левият преден фасцикуларен блок се причинява от нарушение на проводимостта или забавена проводимост в левия преден фасцикул. Левият преден фасцикул е деликатен за нараняване, което води до висока честота на ляв педен хемиблок, тъй като левият преден фасцикул е тънък и дълъг, пресича изходящия тракт на лявата камера и кръвта се доставя от един съд.
Много проучвания с пациенти със сърдечна недостатъчност разкриват хетерогенни модели на активиране на лява камера с различни местоположения и степен на специфични камерни забавяния. Забавянето на проводимостта може да се дължи на лезиите на проводящите снопове и бавната проводимост между клетките, което води до механична дисинхрония и камерна систолна дисфункция. Тъй като местата и механизмите на забавяне на проводимостта имат значителна вариабилност между отделните пациенти, по-доброто разбиране на техните механизми би спомогнало за диагностицирането на заболяването и следователно ще увеличи ефикасността на терапията.
Най-често хроничният ляв преден хемиблок се установява при стари хора без данни за сърдечно заболяване. В тези случаи най-вероятно се дължи на фиброзни промени в предната част на лявото бедро. Може да бъде установен при болни с исхемична болест на сърцето, при остри исхемични състояния, при хипертония, дилатативна кардиомиопатия, аортна стеноза с калцификация, миокардити или в резултат на хирургична интервенция (например след аортно клапно протезиране).
Забавянето в деполяризацията е по-малко, отколкото при бедрен блок, поради бързо предаване на импулса отдолу към средната част на лявата камера.
Механизъм
Нормалното активиране на лявата камера продължава надолу по клона на левия сноп, който се състои от три фасцикула, левия преден фасцикул, левия заден фасцикул и септалния фасцикул. Задният фасцикул снабдява задната и инферопостиорната стени на лява камера, предния фасцикул снабдява горната и предната част на лява камера, а септалния фасцикул снабдява инервацията на септалната стена. Ляв преден хемиблок възниква, когато сърдечният импулс се разпространи първо през левия заден фасцикул, причинявайки забавяне в активирането на предната и горната част на лява камера. Въпреки че има забавяне или блокиране на активирането на левия преден фасцикул, все още има запазване на първоначалната активация от лява на дясна преграда, както и запазване на долната активация на лява камера (запазване, на ЕКГ, на септални Q вълни в I и aVL и преобладаващо отрицателен QRS комплекс в отвеждания II, III и aVF). Забавеното и непротиворечиво активиране на останалата част от лява камера сега води до изместване на оста QRS наляво и по-високо, причинявайки подчертано отклонение на лявата ос. Това забавено активиране също води до разширяване на QRS комплекса, макар и не до степен на пълен ляв преден блок.
Диагноза
ЕКГ- критериите за диагнозата ляв преден хемиблок са:
- ляво отклонение на електрическата ос
- qR комплекс в първо отвеждане, rS комплекс в отвеждания II, III и AVF
- нормални по продължителност QRS комплекси
- липса на други състояния, които могат да доведат до ляво отклонение на електрическата ос
Левият преден фасцикуларен блок не може да бъде диагностициран, когато предходен инфаркт на миокарда на долната стена е очевиден на ЕКГ. Миокардният инфаркт може също да причини крайно отклонение на лявата ос, но ще се прояви с Q-вълни в долните отвеждания II, III и aVF. За разлика от това, QRS комплексите в долните отвеждания трябва да започват с r-вълни при ляв преден хемиблок.
Левият преден фасцикуларен блок може да е причина за лоша прогресия на R вълната през прекордиалните отвеждания, причинявайки псевдоинфарктна схема, имитираща антеросептален инфаркт. Това също прави електрокардиографската диагностика на ляв преден хемиблок по-сложна, тъй като и двете могат да причинят голяма R вълна в aVL.
Лечението на ляв преден хемиблок се състои в лечение на основното заболяване, което довело до развитие на ляв преден хемиблок.
Библиография
https://www.medscape.com/viewarticle/791596
https://en.wikipedia.org/wiki/Left_anterior_fascicular_block
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5802974/
https://litfl.com/left-anterior-fascicular-block-lafb-ecg-library/
Коментари към Ляв преден хемиблок МКБ I44.4
К. Ангелов
Влошава ли се функционалността на сърцето? Трябва ли да се ограничават/контролират физическите натоварвания – ходене, бягане, плуване, изкачване на стъпала, туризъм?
Редовната физическа активност е от важно значение при това състояние. Така се подпомага поддържането на функционирането на сърдечно-съдовата система. Упражненията могат да включват бягане, ходене или умерено ниво на физически дейности, като зависят от нивото на поносимост на пациента. Най-добре е да се обсъди този въпрос с лекуващия кардиолог, който ще даде точни насоки според състоянието на пациента.
Влошава ли се функционалността на сърцето? Трябва ли да се ограничават/контролират физическите натоварвания – ходене, бягане, плуване, изкачване на стъпала, туризъм?