Ляв бедрен блок, неуточнен МКБ I44.7
Бедрен блок - нарушено е електрическото активиране на една от камерите поради патологични промени и деструкция на дясното или лявото бедро на вътрекамерната проводна система. При ляв бедрен блок е нарушено лявото бедро. Съответната камера се активира (деполяризира) със закъснение по ненормален път от импулс, проведен през бедрото на другата камера.
Ляв бедрен блок (ЛББ) обикновено е налице при тенсионно или обемно обременяване на лявата камера с последваща хипертрофия и/или дилатация. Причини за развитие на ляв бедрен блок са следните: артериална хипертония, аортни пороци, коарктация на аортата, исхемична болест на сърцето, миокардити и кардиомиопатии, идиопатична фиброза и калциноза на вътрекамерната проводна система и др. Ляв бедрен блок може да възникне и като страничен ефект от приложението на антиаритмични и антидепресивни медикаменти.
При наличие на ляв бедрен блок волтажните критерии за левокамерна хипертрофия са невалидни, при непълен ляв бедрен блок - запазват своята валидност. В около 90 % от случаите непълния ляв бедрен блок е израз на левокамерна хипертрофия. При наличие на ляв бедрен блок ЕКГ - диагнозата на миокарден инфаркт е трудна и невъзможна.
ЕКГ критерии за ляв бедрен блок са:
- широк и нацепен R - зъбец при липса на q - и s - зъбец;
- удължено вътрекамерно отклонение над 0.08 секунди в отвежданията срещу лявата камера;
- разширен и назъбен S - зъбец и патологично малък r - зъбец в отвежданията срещу дясната камера;
- дискордантни промени в ST - сегмента и Т - вълната;
- индиферентна или умерено отклонена електрическа ос наляво.
Лечението на ляв бедрен блок се състои в лечение на причината, довела до неговата поява. Относително противопоказано е прилагането на бета-блокери.
Коментари към Ляв бедрен блок, неуточнен МКБ I44.7