Атриовентрикуларен блок, пълен МКБ I44.2
Пълен атриовентрикуларен блок или AV-блок трета степен представлява проводно нарушение, при което настъпва пълно прекъсване на AV - проводимостта. Връзката между предсърдия и камери може да бъде нарушена на ниво на снопа на Хис и/или и на двете бедра. Най-честата причина е исхемичната болест на сърцето със или без миокарден инфаркт, миокардити, кардиомиопатии, вродени аномалии на проводната система, травматични оперативни увреждания, лекарствени въздействия и др. Хемодинамиката се променя в зависимост от забавянето на камерната дейност.
Клиничното протичане може да бъде напълно асимптомно до разгърната картина на МАС синдром. От клиничните прояви на преден план излиза мозъчната симптоматика: хипоперфузия, водеща до проява на синкопи и гърчове. При пълен AV-блок може да се развие и камерно мъждене.
От физикалния преглед може да бъде установен променящ се по сила Т1, поради различната отдалеченост на предсърдната активация спрямо камерната и съответно на това различното затваряне на атриовентрикуларните клапи според напълването на камерите. Артериалното кръвно налягане обикновено е с широка амплитуда. Характеризира се с повишено систолно налягане и относително ниско диастолно поради по-големия ударен обем на лявата камера при по-продължителна диастола и намалено периферносъдово съпротивление.
В зависимост от мястото на прекъсване се различават:
- дистален бифасцикуларен пълен атриовентрикуларен блок- с прекъсване на двете бедра. Установено е, че преходен пълен AV-блок може да възникне и при органично увреждане на едното бедро и временно блокиране на другото;
- проксимален монофасцикуларен пълен AV – блок - с прекъсване на снопа на Хис в неговата проксимална част.
ЕКГ критериите за пълен атриовентрукуларен блок са следните:
- наличие на синусови Р - вълни, които не са свързани с камерните комплекси;
- налице е пълна AV – дисоциация - предсърдията и камерите се съкращават независимо едни от други;
- честотата на предсърдните вълни е по - голяма от тази на камерите;
- формата на камерния комплекс зависи от мястото на автономния център. При променящи се по форма камерни комплекси автономният център променя мястото си - ту в едната, ту в другата камера или в различни места на една и съща камера.
Когато пълния атриовентрикуларния блок и симптоматиката на пациента са трайни, се поставя постоянен електрокардиостимулатор, единствено решение, което гарантира нормална хемодинамика. Болните с имплантиран постоянен ЕКС подлежат на системно лекарско наблюдение за ефективен контрол на работата на пейсмейкъра, което се извършва с помощта на външни програмери.
Коментари към Атриовентрикуларен блок, пълен МКБ I44.2