Ляв заден хемиблок МКБ I44.5
Ляв заден фасцикуларен блок (ЛЗФБ)- нарушено е провеждането по задното клонче на лявото бедро при запазено провеждане по предното. QRS - комплексът е с ширина < 0.11 секунди. Като изолирана лезия ЛЗФБ се среща твърде рядко. Левият заден хемиблок се наблюдава по - рядко от колкото левия преден хемиблок. При ЛЗФБ задно - долната част на лявата камера не се активира по бързия проводен задно - долен сноп на лявото бедро, а деполяризацията става чрез предаване на вълната от предно - горната част на лявото бедро през миокарда до задно - долната част на камерата.
Забавянето в деполяризацията е по - малко, отколкото при бедрените блокове, тъй като импулсът се разпространява бързо надолу по предния сноп до средата на лявата камера. Продължителността на QRS - комплексът не е патологична, но е към горната граница на нормата.
Основни ЕКГ белези на ЛЗФБ:
- изместване на електрическата ос надясно и продължителност на QRS - комплекса между 0.09 и 0.10 сек. могат да ни насочат към тази проводна лезия.
- конфигурация на камерния комплекс rS - в І и aVL отвеждане;
- конфигурация на камерния комплекс qR във ІІ, ІІІ и aVF отвеждане;
- отклонение на електрическата ос надясно > 110 ° при липса на клинични данни за деснокамерно заболяване.
Тези критерии затрудняват диагнозата. Трябва да бъдат исключени другите възможни причини за дясно отклонение на оста както при вертикално разположено сърце при слаби индивиди, деснокамерна хипертрофия, междупредсърден дефект и голям предно-латерален миокарден инфаркт.
Лечението на ляв заден фасцикуларен блок се състои в лечение на основното заболяване.
Коментари към Ляв заден хемиблок МКБ I44.5