Перфорация на тъпанчето МКБ H72
Нарушението на целостта на тъпанчето под въздействие на механични фактори се нарича перфорация на тъпанчето.
Механичните фактори са основните при възникване на разкъсването. Те могат да бъдат директни и индиректни.
- Директно нараняване възниква при невнимателно почистване на ушния канал се клечки, фиби и други, а също и при промивки на ухото.
- Индиректно тъпанчето може да се разкъса при повишаване на налягането в ушния канал (при удар с длан или от ударната вълна при силен взрив). Тъпанчето се разкъсва и при счупване на черепната основа вследствие на различни злополуки.
При внезапно настъпила разкъсване се получава силна, режеща болка и остър звън в ухото последван от шум и намаляване на слуха. Изтичане на кръв през перфорираната мембраната също е възможно.
Може да настъпи и вторично възпаление на средното ухо, поради внесена отвън инфекция. При отоскопия (оглеждане на ухото с отоскоп) се вижда разцепване на тъпанчето с неравни ръбове, покрити с прясна или засъхнала кръв. В слуховия проход също може да се намери съсирена кръв. След няколко дена ръбовете на разцепването се изглаждат и засъхнала кръв липсва.
Лечението на заболяването е в зависимост от големината на перфорацията на тъпанчето.
При малка руптура се прави стерилна превръзка и поставяне на суха стерилна марличка в слуховия проход. При по-голяма перфорация се прави възстановяване на целостта на мембраната под микроскоп като мястото на дефекта се покрива с капка кръв или парче кожа. След една седмица настъпва зарастване на тъпанчето. При наличие на фрактури и на черепа се прилагат и антибиотици и кръвоспиращи средства.
Прогнозата е добра. След зарастване на тъпанчето слухът започва да се подобрява. При съпътстващи фрактури на пирамидата на слепоочната кост, прогнозата е сериозна.
Коментари към Перфорация на тъпанчето МКБ H72