Други маргинални перфорации на тъпанчето МКБ H72.2
Перфорациите, локализирани в ръба на тъпанчевата мембрана също се включват в рубриката други маргинални перфорации на тъпанчето и могат да бъдат последствие от най-различни причини.
Травматичните перфорации на тъпанчевата мембрана са доста често срещани. Те могат да бъдат резултат, както на травматичен удар, така и поставяне на различни предмети в ухото и слуховия канал (като дълги и заострени обици, пиърсинг и/или молив).
Понякога при заварчици може да гореща метална стушка да полети към ушния канал. Това е особено опасна ситуация, тъй като едновременно с въздействието на ударната вълна, в патогенезата участва и високата температура като увреждащ фактор.
Също така, голямото налягане, под формата на вълна, причинено от шамар до ухото или в близост до експлозия може да доведе до перфорация. Ушните инфекции са друга често срещана причина на перфорации на тъпанчевата мембрана. В повечето случаи, пациентите обикновено се оплакват от загуба на слуха.
Ако тъпанчето е перфорирано, въздухът се нахлува през перфорацията и се чува изключително високо, след което може да настъпи и загуба на слуха. Пациенти с перфорации на тъпанчевата мембрана имат епизодични ушни инфекции.
Докато здравата тъпанчева мембрана, предпазва пространството на средното ухо от навлизането на инфекция, то перфорираното тъпанче позволява на бактериите, които се намират в ушния канал да навлязат в средното ухо. Перфорацията на тъпанчевата мембрана обикновено се диагностицира чрез рутинна проверка на ухото с отоскоп.
Централна перфорация не включва ръба на тъпанчето (анулуса), това е важно, тъй като централните перфорации се лекуват по-добре от маргиналните перфорации. Слухов тест е важно да се направи при пациенти с перфорация на тъпанчевата мембрана. Обикновено се установява проводяща загуба на слуха.
Лечението на други маргинални перфорации на тъпанчето е насочено към борба с инфекцията и оперативно затваряне на перфорацията.
Коментари към Други маргинални перфорации на тъпанчето МКБ H72.2