Централна перфорация на тъпанчето МКБ H72.0
Наличието на отвор в централната част на тъпанчевата мембрана представлява централна перфорация на тъпанчето.
Една от честите причини за перфорацията на тъпанчева мембрана е травмата на ухото. Също така високо налягане, създадено от шамар до ухото или в близост до експлозия може да доведе до перфорация. Ушните инфекции са друга често срещана причина за перфорация на тъпанчевата мембрана.
В повечето случаи, пациентите обикновено се оплакват от загуба на слуха. Докато целостта на тъпанчевата мембрана предпазва средното ухо от инфекции, то перфорацията на тъпанчето позволява на бактерии и гъбички, които се намират в ушния канал да навлязат в средното ухо. Обикновено пациентите забелязват мокро петно на възглавницата, на която спят.
Перфорацията на тъпанчевата мембрана се диагностицира чрез отоскопия - преглеждане на ухото с отоскоп. Аудиометрията е важно изследване при пациенти с перфорация на тъпанчевата мембрана. Обикновено тя показва проводяща загуба на слуха.
Малките перфорации, които се намират далеч от костиците на средното ухо предизвикват лека загуба на слуха, едва забележима за пациента. Големите перфорации или тези, които са около костиците причиняват в по-големи степени загуба на слуха.
Повечето пациенти с перфорации на тъпанчева мембрана, причинени от леки травми не изискват специфично лечение, те имат отличен шанс да се излекуват спонтанно. Това важи особено за централните перфорации. Данните показват, че в рамките на един месец 68% са излекувани, а след три месеца 94%. Въпреки това се налагат строги предпазни мерки за поддържане на сухота в ушите - да се предотвратява проникването на вода към ухото.
При пациенти с централна перфорация на тъпанчето, поради повтарящи се ушни инфекции лечението е оперативно - тимпанопластика.
Коментари към Централна перфорация на тъпанчето МКБ H72.0