Трайна промяна на личността след прекарано психично заболяване МКБ F62.1
Психичните заболявания, наричани още разстройства на психичното здраве, се отнасят до широк спектър от състояния на психичното здраве - разстройства, които влияят на настроението, начинът на мислене и поведение. Примерите за психични заболявания включват:
- депресия
- тревожни разстройства
- шизофрения
- хранителни разстройства
- пристрастяващо поведение
Много хора имат проблеми с психичното здраве от време на време. Загрижеността за психичното здраве се превръща в психично заболяване, когато непрекъснатите признаци и симптоми причиняват често стрес и засягат способността на болния да функционира.
Трайна промяна на личността след прекарано психично заболяване трябва да е с давност не по-малко от 2 години, която е последица от травматизиращо преживяване на боледуване от тежка психична болест. Тази промяна обикновено се развива в периода на възстановяване от психично заболяване, особено ако се е налагало лицето да бъде хоспитализирано.
Изживяването е силно стресогенно и травмиращо за болния. За него психичното заболяване с престой в психиатрично заведение би могло да се приеме като по-особен вид екстремна ситуация или попадане в екстремални условия от социално-битов характер. В този период лицето има потресаваща го представа за самия себе си и мнението на околните.
Психичните заболявания могат да причинят промени в личността при възрастни. Психичното заболяване може да бъде резултат от редица фактори, включително:
- житейски опит
- генетика
- физическо нараняване
- заболяване
Злоупотребата с вещества може да промени и личност при възрастни. Наркотиците или алкохолът могат буквално да пренастроят мозъка и да създадат черти на личността, които никога преди не са присъствали.
Наркотиците и алкохолът могат да причинят увреждане на мозъка - постоянно или временно. Ако злоупотребата с наркотици взаимодейства с психично заболяване или физическо заболяване, това може да влоши общото състояние.
Рискови фактори
Някои фактори могат да повишат риска от развитие на психично заболяване, включително:
- Анамнеза за психични заболявания при роднина, като родител, брат и сестра.
- Стресови житейски ситуации, като финансови проблеми, смърт на любим човек или развод.
- Дългогодишно (хронично) медицинско състояние, като диабет.
- Увреждане на мозъка в резултат на сериозно нараняване (травматично увреждане на мозъка), като силен удар в главата.
- Травматични преживявания, като военни битки или нападения.
- Употреба на алкохол или наркотици.
- Липса на социална среда и приятели.
- Предишно психично заболяване.
Симптоми
Признаците и симптомите на психично заболяване могат да варират в зависимост от разстройството, обстоятелствата и други фактори. Симптомите на психичните заболявания засягат емоциите, мислите и поведението. Примерите включват:
- Чувства на тъга.
- Объркано мислене или намалена способност за концентрация.
- Прекомерни страхове, притеснения или крайни чувства на вина.
- Изключителни промени в настроението.
- Изолиране от приятели и любими занимания.
- Значителна умора, липса на енергия или проблеми със съня.
- Откъсване от реалността (заблуди), параноя или халюцинации.
- Невъзможност за справяне с ежедневните проблеми и стрес.
- Проблеми с употребата на алкохол или наркотици.
- Основни промени в хранителните навици.
- Промяна на сексуалния нагон.
- Прекомерен гняв, враждебност или проява на насилие.
- Самоубийствено мислене.
Понякога симптомите на психично разстройство се проявяват като физически проблеми, като:
- болки в стомаха
- болки в гърба
- главоболие
- други необясними болкови симптоми
Някои хора обаче изпитват необичайно или странно поведение от години, което може да възникне поради прекарано психично заболяване. Тези промени в поведението могат да бъдат причинени от психично състояние, като например:
- Тревожност: Тревожността се появява, когато човек се чувства нервен или неспокоен за дадена ситуация. Нормално е човек да изпитва известно безпокойство, но когато се появява редовно без провокации, това може да е признак на генерализирано тревожно разстройство.
- Паник атаки: Паник атаките са периоди на силен страх. Понякога страхът изглежда нерационален.
- Посттравматично стресово разстройство: Наричано също ПТСР, това е психично здравословно състояние, белязано от силен страх и в някои случаи – халюцинации. ПТСР се предизвиква от спомени за травма, като терористична атака или автомобилна катастрофа.
- Биполярно-афективно разстройство: Биполярното разстройство причинява на хората екстремни колебания в настроението. Промените в настроението могат да включват еуфория и изключителна депресия и могат да променят начина, по който човек реагира на определени взаимодействия или ситуации, в зависимост от състоянието на настроението си.
- Шизофрения: Шизофренията затруднява ясното мислене, ефективното разбиране на ситуациите, поведението като нормално в социални ситуации и разграничаването на това кое е реално и кое не.
Деменция
Деменцията, причинена от заболяване, е нарушение на поне 2 когнитивни функции на мозъка. Когнитивните мозъчни функции включват:
- памет
- мислене
- език
- преценка
- поведение
Загубата на неврони (клетки) във фронталния лоб на мозъка може да накара хората с лека деменция да изпитат личностни промени, като например да се изолират от околните или да се депресират.
Лечение
Промените на психичното здраве могат да бъдат лекувани с комбинация от лекарства, повлияващи настроението и психотерапия. Обикновено лекарите предписват лекарства за лечение на състояния като тревожно разстройство, паническо разстройство, пост-травматично стресово разстройство и биполярно разстройство.
Усложнения
Психичните заболявания са водеща причина за увреждане. Нелекуваните психични заболявания могат да причинят тежки емоционални, поведенчески и физически здравословни проблеми, включително трайна промяна на личността след прекарано психично заболяване. Усложненията, свързани с психични заболявания включват:
- Нещастие и намалена удовлетвореност от живота.
- Семейни конфликти.
- Трудности във връзката.
- Социална изолация.
- Проблеми с тютюнопушенето, алкохол и други наркотици.
- Проблеми, свързани с работата или училището.
- Правни и финансови проблеми.
- Бедност и бездомност.
- Самонараняване и вреда на другите, включително самоубийство или убийство.
- Отслабена имунна система, така че тялото трудно издържа на инфекции.
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mental-illness/symptoms-causes/syc-20374968
https://www.healthline.com/health/behavior-unusual-or-strange#causes
https://www.psychologytoday.com/intl/basics/personality-change
https://dualdiagnosis.org/mental-disorders-caused-addiction/sudden-personality-changes-in-adults/
Коментари към Трайна промяна на личността след прекарано психично заболяване МКБ F62.1