Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - тежка депресия без психотични симптоми МКБ F31.4
Биполярното афективно разстройство е психично заболяване, което се характеризира с промени в настроението, изразяващи се в депресия и мания.
Когато болният е в депресивен епизод, може да се почувства тъжен и да загуби интерес или удоволствие към повечето дейности. Когато настроението се измести към мания или хипомания (по-лека разновидност на манията), състоянието преминава в еуфория, хората са изпълнени с енергия или необичайно раздразнителни. Тези промени в настроението могат да повлияят на съня, енергията, активността, преценката, поведението и способността да се мисли ясно.
Между 20% и 25% от възрастните страдат от биполярно афективно разстройство, сегашен епизод — тежка депресия без психотични симптоми в даден момент по време на живота си. Това състояние засяга както по-възрастните, така и тийнейджърите и децата, но често остава недиагностицирано и нелекувано при последните.
Почти два пъти повече жени, отколкото мъже, се сблъскват с тежката депресия. Сред рисковите фактори се включват:
- хормонални промени по време на пубертета
- хормонални промени по време на менструация
- бременност и спонтанен аборт
- менопауза
Други фактори, които увеличават риска от тежка депресия при жени включват повишен стрес у дома или на работното място. За тях се препоръчва да постигнат баланс и спокойствие в семейния живот, също така в кариерата си и комуникацията с околните.
Подобно на повечето психични заболявания, няма нито една причина, която учените могат да определят, за да кажат конкретно защо този човек страда от биполярно разстройство. Изглежда обаче, че генетиката съставлява около 60-80% от риска за развитие на биполярно разстройство — което означава, че наследствеността играе ключова роля. Преживяването на травмиращи събития също може да отключи заболяването.
Депресията при мъжете е значително по-рядко срещана. Мъжете, които страдат от тежка депресия, е по-малко вероятно да потърсят помощ или дори да говорят за чувствата си.
Депресивните епизоди, участващи в биполярно афективно разстройство, са по-чести от маниакалните. Депресивните епизоди са много сходни с тези при хора, страдащи от тежка депресия.
Признаците на депресия при мъжете могат да включват:
- раздразнителност
- гняв
- злоупотреба с наркотици и алкохол
- негативните чувства може да доведе до агресивно поведение, насочено както към самите тя, така и към околните
При биполярно афективно разстройство, сегашен епизод — тежка депресия без психотични симптоми, пациентът е депресиран понастоящем, но е имал поне един потвърден хипоманиен, маниен или смесен афективен епизод в миналото.
Епизоди на депресия, и като цяло на промени в настроението, могат да се появят рядко или няколко пъти в годината. Между епизодите някои хора изпитват емоционални симптоми, други обаче нямат такива.
При тежка депресия е трудно на болния да работи, учи, да спи, яде и да се наслаждава на приятели и обичайни дейности. Тежката депресия понякога може да възникне от едно поколение на друго в общи семейства, но често засяга и хора без фамилна анамнеза за заболяването.
Симптомите включват:
- Умора или загуба на енергия.
- Чувствата на безполезност или вина.
- Нарушена концентрация, нерешителност.
- Безсъние или хиперсомния (прекомерен сън).
- Значително намален интерес или удоволствие в почти всички дейности (наречен анхедония).
- Често забравяне.
- Повтарящи се мисли за смърт или самоубийство (суицидни идеи).
- Значителна загуба на тегло или напълняване (промяна на повече от 5% от телесното тегло за 1 месец).
Хората, страдащи от биполярно афективно разстройство, често не търсят лечение, когато се появят първите симптоми. Те обикновено се обръщат към специалист след дълъг и тежък депресивен епизод.
Въпреки че биполярното разстройство е състояние през целия живот, то промените в настроението, както и другите симптоми, могат да се контролират, стига болният да следва плана за лечение. В повечето случаи биполярното разстройство се лекува с медикаменти и психологическо консултиране (психотерапия).
Тежките депресивни епизоди на биполярното разстройство често са толкова силни, че пречат на ежедневието на болния.
Съществуващите възможности за лечение на симптомите, може да промени нещата. То има за цел да контролира случващото се през дадения епизод и да помогне на хората с биполярно разстройство да живеят живота си колкото е възможно по-нормално. Използват се следните възможности за лечение:
- лекарства за предотвратяване на епизоди на депресия — те са известни като стабилизатори на настроението (литий) и се приемат ежедневно като лечението е с дългосрочен план
- лекарства за лечение на основните симптоми на депресия (антидепресанти), когато те се изявят
- обучение на болните да разпознават първите признаци на депресивен епизод
- психологическо лечение — като говореща терапия, която може да ви помогне да се справите с депресията, и ви дава съвети за това как да подобрите отношенията си
- подобряване начина и качеството на живот — редовни физически упражнения, планиране и организиране на любими дейности, които дават усещане за постижение, както и включване на здравословна диета и достатъчно сън
Най-често използваните медикаменти са:
Може да отнеме време, за да се намери правилният медикамент за биполярно афективно разстройство, но в най-добрия случай лекарството ефективно предотвратява или облекчава депресивните епизоди. Лечението и дозировката може да се наложи да бъдат преразгледани многократно, това не бива да отчайва болния.
Смята се, че използването на комбинация от различни методи на лечение е най-добрият подход за контролиране на биполярното разстройство. Когнитивно-поведенческата терапия помага на болния да усвои как да променя негативните или вредни мисли и поведение към позитивни. Терапиите, фокусирани върху семейството, включват членовете на цялата фамилия и се фокусират върху преподаване на стратегии за справяне със затрудненията, комуникационни консултации и техники за решаване на проблеми.
За успешното лечение е наложително лекарствата да се приемат съгласно инструкциите на лекаря. Значителен брой хора, страдащи от биполярно афективно разстройство, не ги изпълняват. Това понякога се дължи на:
- липсата на усещане за болест (по-често по време на маниакален епизод)
- нежеланието на човек да приеме, че заболяването е реално и налага лечение
- рискът от странични ефекти, причинени от лекарството
- липса на достатъчно информираност
Лекарството, използвано за лечение на биполярно афективно разстройство, сегашен епизод — тежка депресия без психотични симптоми, може да продължи няколко години във вида на така нареченото „поддържащо лечение“. Непрекъснатото лечение няма да е необходимо само при условие, че симптомите са изключително леки и пациентът е в състояние да ги контролира успешно. Ако пациентът се е научил да разпознава признаците на предстоящ депресивен епизод, използването на профилактично лечение е друга подходяща алтернатива.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КОАКСИЛ таблетки 12.5 мг * 30
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 100
Зелена рецептаКВЕТИАПИН таблетки 100 мг * 60 АКОРД
КВЕТИКОН таблетки 25 мг * 60
АНАФРАНИЛ таблетки 10 мг * 30
ОРОПРАМ таблетки 20 мг * 30 ТЕВА
КСАНАКС таблетки 0.25 мг * 100
Зелена рецептаКВЕТИАПИН таблетки 25 мг * 60 АКОРД
БИФЛОКС таблетки 20 мг * 28 ТЕВА
ЕДРОНАКС таблетки 4 мг * 60
КСАНАКС таблетки 0.5 мг * 30
Зелена рецептаКВЕТИКОН таблетки 200 мг * 60
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bipolar-disorder/symptoms-causes/syc-20355955
https://www.webmd.com/depression/guide/major-depression#1
https://www.nhs.uk/conditions/bipolar-disorder/
https://www.psycom.net/depression.central.bipolar.html
https://www.rethink.org/advice-and-information/about-mental-illness/learn-more-about-conditions/bipolar-disorder/
https://mieli.fi/en/home/mental-health/mental-disorders/bipolar-affective-disorder
Коментари към Биполярно афективно разстройство, сегашен епизод - тежка депресия без психотични симптоми МКБ F31.4