Други уточнени ендокринни жлези МКБ D35.7
Хипоталамусът отговаря за някои от основните жизнени функции - глад, агресия, либидо (сексуално желание), телесна температура и метаболизма на солта и водата.
Подробна информация за анатомичната структура на хипоталамуса ще намерите в статията:
Най-често срещаните доброкачествени новообразувания на хипоталамуса включват:
Хамартом
Хамартомът на хипоталамуса е рядко туморно новообразувание с доброкачествен характер. Образуванието се проявява още при раждането. Намира се над оптичния нерв. Хамартомът се образува в третото мозъчно стомахче и пречи на нормалното функциониране на хипоталамуса.
Това заболяване е рядко и се открива 1 случай на един милион раждания.
Въпреки че са доброкачествени, туморите причиняват тежки ендокринни усложнения:
- ранен пубертет
- деградация на личността
- понижаване на интелекта
- загуба на краткотрайна памет, която може да се задълбочи във времето
Изображение: https://thejns.org
Клинични прояви
Децата, родени с хипоталамичен хамартом, понякога показват симптоми още през първата година, но е възможно и много време заболяването да протича безсимптомно.
Симптомите включват:
Припадъци - проявяват в ранна възраст и продължават в детството. Те могат да са толкова изтощителни, че да пречат на воденето на нормален социален живот на пациента.
При кърмачета тези припадъци са кратки и са съпроводени от внезапен смях, последван от уплаха или безпокойство. Припадъкът може да бъде предизвикан от силни шумове, вълнение или страх. Ако детето е спяло, след припадъка то пак се успокоява и заспива.
Поведенчески разтройства - при много хора емоционалните и поведенчески разстройства могат да са симптом на хамартом на хипоталамуса. Някои от симптомите на тези разстройства включват - гняв, ярост и агресивно поведение (ритане и хапане).
Често тези симптоми могат да бъдат сбъркани с черти на темперамента. По време на тези изблици е възможно детето да не осъществява очен контакт. Често след изблика децата нямат спомен за това, което са направили.
Ендокринните смущения - друг чест симптом. Те могат да включват - нощно напикаване, жажда, липса на апетит, необосновано наддаване на тегло.
Нарушения на двигателната функция - могат да включват проблеми с равновесието, липса на координация, речеви дефицити.
Когнитивната дисфункция - представена е с трудност при усвояване на учебния материал, дефицит на внимание, аутизъм, синдром на Asperger's, депресия, параноидни разстройства, обсесивно-компулсивни разстройства.
Синдром на Pollister Hall - представлява разстройство, което предизвиква полидактилия (поява на допълнителни пръсти). Въпреки че съществува връзка между двете заболявания, хипоталамичните хамартоми са изолирани заболявания.
Диагноза
Хипоталамичният хамартом е труден за диагностициране. Стандартните методи компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс с ниска резолюция са неподходящи, защото първоначално могат да бъдат диагностицирани като други туморни маси.
В началните етапи на диагностицирането припадъците могат да бъдат объркани с епилепсия. ЕЕГ често пропускат хамартома, което се дължи на местоположението му дълбоко в мозъка, поради което и докладите, свързани с това заболяване, са неубедителни.
Хистологично хамартомът прилича на нормалните хипоталамични неврони Смята се, че възниква от аномална нервна миграция между 35 и 40 ден от вътреутробното развитие (времето, по което се образува хипоталамуса).
Изображение: https://onlinelibrary.wiley.com
Диагнозата на хамартома често се прави, когато детето расте. Децата с недиагностициран хамартом на хипоталамуса често имат симптоми на генерализирани припадъци, съпроводени с поведенчески и когнитивни разстройства по едно и също време.
Диагнозата на хипоталамичния хамартом се поставя най-точно чрез двустранен подход:
- Пълен неврологичен статус
- Образно диагностични изследвания.
Изображение: http://www.ajnr.org
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза се прави с:
- супраселарни (над турското седло) лезии
- хипоталамо-хиазматичен глиом
Лечение
Лечението се изразява в оперативното отстраняване на тумора.
Изображение: www.hopeforhh.org
Глиом
Глиомите са редки тумори и обикновено се откриват при пациенти с диагнозата неврофиброматоза тип1.
Глиомите най-често засягат оптичния нерв и хипоталамуса.
Клинична картина
Когато този тумор обхване хипоталамуса, това може да предизвика симптоми като:
- полиурия (отделяне на голямо количество урина)
- полидипсия
- наддаване на тегло
- ендокринна дисфункция и др;
При наличие на по-големи туморни маси могат да се наблюдават и симптоми на повишено вътречерепно налягане, фокални неврологични дефицити, хидроцефалия и др.
Изображение: https://link.springer.com
Диагноза
Диагнозата на това заболяване се поставя след внимателно снета анамнеза, пълен неврологичен статус и провеждането на образно-диагнонстични изследвания (компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс).
Тези тумори показват променлива клинична изява. При пациенти с неврофиброматоза тип 1 не е необичайно туморите да са непостоянни, с малка прогресия през няколко години.
Изображение: https://link.springer.com
Лечение
Вариантите за лечение зависят от клиничната характеристика на тумора (размера и местоположението).
Обикновено резекцията е невъзможна.
Заглавно изображение: Blausen.com staff (2014). "Medical gallery of Blausen Medical 2014", CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Библиография
https://www.northwell.edu/find-care/services-we-offer/neuroscience-institute/hypothalmic-hamartoma-center
https://radiopaedia.org/articles/hypothalamic-hamartoma
http://www.soc-neuro-onc.org/media/files/page/5c29d578/Levin_ch05_p158-170.pdf
http://www.nytimes.com/health/guides/disease/hypothalamic-tumor/overview.html
Коментари към Други уточнени ендокринни жлези МКБ D35.7