Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Инфекциозни и паразитни болести Чревни инфекции Вирусни и други уточнени чревни инфекции Други вирусни ентерити

Други вирусни ентерити МКБ A08.3

от 22 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Други вирусни ентерити МКБ A08.3 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари

Вирусните гастроентерити са хетерогенна група заболявания и представляват едни от най-разпространените инфекциозни заболявания с фекално-орален механизъм на предаване.

В рубриката други вирусни ентерити са разгледани:

  • Калицивирусен ентерит;
  • Астровирусни ентерити.

Калицивирусен ентерит

Причини

Семейството на Калицивирусите включва 4 рода - Norovirus, Sapovirus, Vesivirus и Lagovirus.

Калицивирусите са малки РНК-вируси с кръгла форма. Носят името си от особената си форма, наблюдавана под електронен микроскоп. Норовирусите са основните предствители на рода, които причиняват остри вирусни гастроентерити, те са с диаметър 26-34nm и притежават едноверийна РНК-ка и протеинов капсид. Капсидът е съставен от главен вирусен протеин - (VP1) и няколко малки структурни протеина (VP2). На базата на главният капсиден протеин норовирусите се класифицират в 5 генетични групи. Генотиповете 1 и 2 са именно представителите, които поразяват човека, като заразяват най-вече възрастни и деца в училищна възраст.

Разпространение

Норовирусният гастроентерит е с почертана зимна сезонност и е най-често срещаната причина за гадене, повръщане и диариен синдром при възрастни. Механизмът на предаване на инфекцията е фекално-орален, а основните пътища на предаване биват контактно-битов, воден и алиментарен (чрез контаминирани хранителни продукти). Контагиозният индекс е висок, срещат се спорадични случаи, но по-често срещани са хранителните и контакно-битови епидемии. Тежък гастроентерит се наблюдава при имунокомпрометирани пациенти и такива, лекувани с имуносупресиращи средства.

Патофизиология

Входна врата за Норовирусите е устната кухина. Причинителите достигат до чревната лигавица от устната кухина, като преодоляват киселинната бариера на стомаха. В чревната лигавица вирусите атакуват микровилите, където предизвикват възпалително-оточни, дистрофични и некротични промени. При увреждането на чревните микровили се нарушава синтеза на различни ензими, свързани с разграждането на въглехидратите като лактаза, дизахаридаза и малтаза, в резултат на което приетите захари не се разграждат напълно и не се резорбират. В чревния лумен се натрупват неразградени въглехидрати и междинни продукти, което повишава осмотичното налягане и чревния лумен и предизвиква извличане на вода от чревната лигавица. Развива се т.нар. осмотичен диариен синдром.

Симптоми

Клиничната картина протича тежко с осмотична или секреторна диария, коремна болка и повръщане, които бързо довеждат до дехидратация на организма. Инкубационният период е от 1 до 3 дни. Началните прояви могат да се развият постепенно, но най-често заболяването е с остро и внезапно начало. Най-често срещаните симптоми биват:

  • гадене;
  • повръщане;
  • коремна болка;
  • диария;
  • субфебрилна температура;
  • отпадналост.

Повръщането се наблюдава най-често при деца и е познато още като "Болест на зимното повръщане".

Изследвания

Лабораторни изследвания

  • Пълна кръвна картина;
  • Левкоцити.

Вирусологични изследвания

Необходима е направата на фекална култура. Провеждат се латекс-аглутинация и Елайза.

Диференциална диагноза

Необходимо е вирусният гастроентерит да бъде диференциран от други чревни инфекции, протичащи с диариен синдром, като:

  • Ротавирусен ентерит;
  • Аденовирусна инфекция;
  • Ентеровирусна инфекция.

Диагнозата се поставя въз основа на клинико-епидемиологичната характеристика на гастроентерита и резултатите от проведените изследвания - установяване на вируса във фекална проба, ензимен имуноанализ и полимеразно-верижна реакция.

Лечение

Заболяването е самоограничаващо се и не налага специфична терапия. В слущчаи на тежък диариен синдром се прилагат антидиарийни лекарства, а при наличие на повръщане, характерно за пациентите в детска възраст - антиеметици. По-тежкото клинично протичане налага лечение на дехидратацията на организма.

Астровирусен ентерит

Астровирусният ентерит е вирусно инфекциозно заболяване на тънките черва, причинено от РНК-вирус, което протича със секреторна диария.

Причини

Астровирусите са открити през 1975 г., притежават несегментиран едноверижен РНК геномте и са с диаметър 28–35 nm. Въпреки физическото сходсво с Калицивирусите, Астровирусите са разпределени в отделно семейство поради своята уникална геномна организация и антигенна структура. Те се класифицират в серотипове въз основа на реактивността на капсидните протеини с поликлонални серуми и моноклонални антитела. Броят на вирусните структурни протеини варира в зависимост от серотипа. Имунологични проучвания са идентифицирали осем различни серотипа Астровируси, които причиняват ентерит при човека. Наскоро бяха описани две нови отделни групи човешки астровируси - MLB и -VA / HMO. Въпреки че и двете групи първоначално са били свързани с детски гастроентерит, пълната им роля за човешките заболявания изисква допълнително проучване.

Разпространение

Астровирусите причиняват 4 до 8,6% от всички вирусни ентерити в детска възраст. Най-голям ръст на заразените се отделязва през зимния сезон.
Механизмът на предаване е фекално-орален, като заразяването възниква при консумация на контаминирана храна,вода и предмети на бония. Наблюдават се епидемии в педиатрични отделения. Проучванията показват, че Астровирусите могат да причинят спорадични огнища на ентерит при пациенти в напреднала възраст и имунокомпрометирани пациенти.

Патофизиология

Патогенетичния цикъл на астровирусната инфекция не е достатъчно добре проучен при човека, но поради сходството на астровирусната инфекция с ротавирусният ентерит се предполага, че след навлизане през устната кухина (входната врата за инфекцията) вирусите преодоляват киселинната бариера на стомаха и достигат до чревните вили, където разрушават част от покриващите ги епителни клетки и нарушават тяхнаха функция.

Симптоми

Въпреки че може да причини симптоми подобни на други често срещани вирусни инфекции, астровирусната инфекция обикновено протича много по-леко в сравнение с вирусните ентерити причинени от ротавируси и норовируси. Клиничната картина протича със самоограничаваща се диария, която продължава средно 12 часа с пълно възстановяване за 48 часа.

Могат да се наблюдават също:

  • гадене;
  • повръщане;
  • коремна болка;
  • субфебрилна температура.

Изследвания

Лабораторни изследвания

  • Пълна кръвна картина;
  • Левкоцити.

Вирусологични изследвания

  • Фекална проба и направа на фекална култура;
  • Латекс-аглутинация;
  • Елайза. 

Диференциална диагноза

Необходимо е Астровирусният ентерит да бъде диференциран от други чревни инфекции, протичащи с диариен синдром, като:

  • Салмонелоза;
  • Шигелоза;
  • Ротавирусна инфекция;
  • Аденовирусна инфекция;
  • Ентеровирусна инфекция.

Лечение

Астровирусният ентерит не подлежи на етиологично лечение. Патогенетичното лечение се състои в орална или венозна рехидратация, прием на антидиарични и антиеметични лекарства, почивка на легло и диета с ниско съдържание на фибри.

4.7/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Други вирусни ентерити МКБ A08.3

  • Диария
  • Коремна болка

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ХИДРАСЕК капсули 100 мг * 10 МАЙЛАН
20.32лв.

ХИДРАСЕК капсули 100 мг * 10 МАЙЛАН

ХИДРАТИН АЛФА саше * 8
5.50лв.

ХИДРАТИН АЛФА саше * 8

ЧЕРЕН БЪЗ сироп 500 мл РУАН 2010
14.60лв.

ЧЕРЕН БЪЗ сироп 500 мл РУАН 2010

РЕХИДРАТО БИМБИ саше * 10 НАТУРФАРМА
30.40лв.

РЕХИДРАТО БИМБИ саше * 10 НАТУРФАРМА

ХИДРАСЕК гранули за перорална суспензия за деца 30 мг * 16 МАЙЛАН
19.56лв.

ХИДРАСЕК гранули за перорална суспензия за деца 30 мг * 16 МАЙЛАН

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15735487
https://emedicine.medscape.com/article/176515-overview#a5
http://www.antimicrobe.org/v37.asp
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/astrovirus-infection

Коментари към Други вирусни ентерити МКБ A08.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други вирусни ентерити МКБ A08.3
    www.framar.bg 
    на 11 May 2025 в 19:29
    Коментирайте "Други вирусни ентерити МКБ A08.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2060 дни, 7 часа и 8 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2195 дни, 7 часа и 59 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

What Is the Temu Coupon Code for 70% Off? [acu639380]

преди 2 мин.

Latest Temu Coupon Code 100€ Off [acu639380] + Get 30%

преди 4 мин.

[Updated] Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] For Users

преди 6 мин.

Temu Coupon Code ?100 Off [acu639380]For New Users in May

преди 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ГРАНДЕ МАСКАРА ЧЕРНА СПИРАЛА ЗА МИГЛИ 11.5 г

МУНДЖАРО КУИК ПЕН инжекционен разтвор в предварително напълнена писалка 2.5 мг/доза 4 дози

ДЕРМАКОД ФЛУИД С ДИНАЛИФТ 7% 50 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМЕН ЕНЗИМ С ЦВЕТНИ КИСЕЛИНИ 10 мл

ДЕРМАКОД СЕРУМ С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 1.5 % 10 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:04:29

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 18:01:29

РОДОЖИЛ таблетки * 20 САНОФИ

Коментар на: Яни от 09 май 2025г. в 17:42:32

БЕТЪР МИ БЛЕНД 250 г

Коментар на: Velina от 09 май 2025г. в 17:22:35

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Красимира от 09 май 2025г. в 17:03:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival