Хранене и добавки от полза при лечението на хипопаратиреоидизъм
Хипопаратиреоидизмът е състояние, характеризиращо се с намалена функция на паращитовидните жлези, която води до понижени нива на паратиреоидния хормон. Паратиреоидният хормон е свързан с регулацията на количеството фосфор и калций в кръвта, поради което недостатъчното му количество често води до състояние, известно като хипокалцемия.
Симптомите на хипопаратиреоидизъм включват мускулни спазми, скованост, гъбични инфекции, изтръпване на пръстите и устните, пристъпи, чупливи нокти, суха коса и кожа, косопад, слаби зъби, които обикновено се дължат на ниското ниво на калций в кръвта.
Още за заболяването може да прочетете в раздел Заболявания.
Какви са причините за хипопаратиреодизъм?
Една от най-известните причини за хипопаратиреоидизма е отстраняването на паращитовидните жлези при операция на щитовидната жлеза. Нарушения засягащи автоимунната система е друга честа причина за хипопаратиреоидизъм. Натрупването на желязо в резултат на хемохроматоза може да причини дисфункция на редица органи, включително паратиреоидните жлези. Вродено състояние, известно като синдром на DiGeorge, води до хипопаратиреоидизъм поради пълното отсъствие на паращитовидни жлези. Магнезиев дефицит и други редки заболявания също могат да причинят хипопаратиреоидизъм.
Как се лекува хипопаратиреоидизъм?
Хипокалцемията, в резултат на хипопаратиреоидизъм, се лекува чрез осигуряване на калциев глюконат (интравенозно). Добавките на калций и витамин Д3 обикновено са част от дългосрочното лечение. Освен конвенционалното лечение, съществуват естествени средства и продукти, които могат да са полезни за контрол на болестта:
Увеличаване на приема на калций с храната
Основното лечение за хипопаратиреоидизъм включва повишаване на приема на калций с добавка на калций и богата на калций диета. Д-р Карън Уинер (Dr. Karen Winer), учен в Националния институт по здравеопазване в САЩ (National Institutes of Health), която е известна с работата си с пациенти с хипопаратиреоидизъм, препоръчва около 1000 до 1500 мг калций разпределени на четири приема през целия ден.
Едно от най-добрите средства за домашно лечение естествено е да се повиши консумацията на храни, богати на калций. Такива са мляко и млечни продукти, тъмни листни зеленчуци (броколи, маруля), овес, боб и бадеми.
Витамин Д
Паратиреоидният хормон стимулира бъбреците да образуват активната форма на витамин Д, поради което нивата му може да са недостатъчни при тези, които страдат от хипопаратиреоидизъм. Витамин Д играе ключова роля в абсорбцията на калций, затова може да е необходимо да се приема под формата на добавка, заедно с калция.
Естествените начини за повишаване на нивата на витамин Д включват умерено излагане на слънце и включване на повече богати на витамин Д храни в диетата. Подходящи хранителни източници на витамин Д са предимно обогатени млечни продукти, мастни риби и обогатени зърнени храни.
Излагането на слънчева светлина в сутрешните часове помага на тялото да синтезира необходимото количество витамин Д. Това е и едно от най-добрите естествени начини за предпазване от недостиг на витамин Д. Така че, опитайте да изложите тялото си или да правите разходка на открито в продължение на най-малко 15 дни. Това ще допринесе за подпомагане на имунната си система и подобряване на обмяната на калция.
Намаляване на приема на фосфор
Хормонът, произвеждан от паращитовидна жлеза, регулира нивото на фосфора в кръвта. При хипопаратиреоидизъм обикновено се установяват повишени нива фосфор в кръвта. Това изисква да се намали приема на богати на фосфор храни. Такива са яйцата, червеното месо, рафинираните храни Алкохолът, цигарите и газираните напитки също трябва да се избягват.
Млякото, макар и един от най-добрите източници на калций, също има високи нива на фосфор, така че приемът на млечни продукти трябва да бъде умерен.
Келп
Келп са основно кафява водорасли, които се отличават с изключително високо съдържание на йод и други важни минерали. Ако хипопаратироидизмът е свързан с недостиг на йод и калций в организма, тези водорасли могат да са от полза. Това обаче не се препоръчва за хора, страдащи от хипопаратиреоидизъм поради автоимунни проблеми с щитовидната жлеза, тъй като в този случай, може да влоши състоянието. Затова, най-добре е да се консултирате с Вашия лекар, преди да включите водораслото в диетата си, за да избегнете усложнения!
Джинджифилът е богат източник на калий, магнезий и цинк, а също така е отлично естествено противовъзпалително средство. Може да помогне за контрола на хипопаратиреоидизма по естествен път като подобрява функционирането на паращитовидните жлези. Можете да включите джинджифил в ежедневната си диета под различни форми - чайове, супи, салати и различни билкови комбинации.
Масло от вечерна иглика
Маслото от вечерна иглика също се препоръчва като ефективно домашно средство за лечение при хипопаратиреоидизъм. Богатото съдържание на гама-линолеинови киселини в него може да предложи противовъзпалителни ползи и да повиши нивото на паратиреоидния хормон в организма. Освен че подобрява функционирането на паращитовидните жлези, това естествено вещество може да облекчи и други симптоми на хипопаратироидизъм като мускулни спазми и косопад.
Витамини от група В
Адекватният прием на витамини е важна част в хода на лечението на хипопаратиреоидизъм. Необходимо е да се подсигури адекватен прием на витамини от група В, включително B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 и B12. Те спомагат за облекчаване на симптомите и насърчават здравословното функциониране на паращитовидните жлези.
Според редица медицинските специалисти хипопаратироидизмът често се съпровожда от дефицит на витамин В12, поради което богатата на витамин В12 диета може да помогне за справяне с този недостиг. Включете повече обогатените зърнени храни и пълнозърнести храни в ежедневната си диета и увеличете количеството на пресни зеленчуци и плодове.
Освен това, за ефективно управление на хипопаратироидизма, трябва да намалите приема на млечни продукти и кофеин!
Други хранителни съображения при хипопаратироидизъм
Абсорбцията на калций се намалява при консумация на излишни количества месо, фитати съдържащи се в пълнозърнестите храни и оксалова киселина, открита в растителните храни като спанак, листно цвекло (манголд) и ревен, тъй като тези съединения се свързват с калция и намаляват наличието му. Други хранителни компоненти, които могат да повлияят на нивата на калций, включват кофеин, чай, алкохол и натрий.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НУБРИЯ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА НЕЯ / КОМПЛЕКС ЗА ЖЕНИ таблетки * 30
НовКЕЛПАМАКС таблетки * 120
ТЕСТ ЗА ЩИТОВИДНА ЖЛЕЗА * 1 2SAN
НовБИОВЕА ПОТАСИУМ TR капсули 99 мг * 100
ПЮР НУТРИШЪН СЕЛЕН таблетки 100 мкг * 100
СЕЛЕН таблетки 200 мкг * 60 ХЕЛТ ЕЙД
Библиография
https://www.epainassist.com/home-remedies/home-remedies-to-manage-hypoparathyroidism-naturally
https://www.livestrong.com/article/409046-hypoparathyroidism-diet/
http://www.naturalcurefor.com/treatments/hypoparathyroidism
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- храни и пробиотици
- Природни средства и билки срещу възли на щитовидната жлеза
- Как да живеем с отстранена щитовидна жлеза?
- Лекарства за щитовидната жлеза
- Домашни и натурални средства срещу остеопороза
- Препоръчителна диета при хипотиреоидизъм
- E509 Калциев хлорид
- Калциеви антагонисти
- Ечемик
- Тиреоидектомия (отстраняване на щитовидната жлеза)
- Как да тестваме функцията на щитовидната жлеза у дома
Коментари към Хранене и добавки от полза при лечението на хипопаратиреоидизъм