Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Алтернативна медицина Натурални продукти Как да се справим с бунион без операция

Как да се справим с бунион без операция

от 03 окт 2016г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: д-р Албена Ройдева
Как да се справим с бунион без операция - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Бунионът представлява твърда подутина, образувана от нарастване на костта в долната част на големия пръст на крака. Често се развива, когато тежестта на тялото не се разпределя правилно върху ставите и сухожилията в краката. Обикновено се наблюдава в основата на палеца, но може да засегне и външната част на крака, в основата на малкия пръст, означавано като бунионет (Bunionette).

Продължително нарушение в походката и натиск върху ставата на палеца на крака, предизвиква изкривяването му към останалите пръсти и деформиране на ставата. Лекарите наричат това състояние халукс валгус, но понятието бунион е широко известно сред всички.

Какви са причините за поява на бунион?

Въпреки че точната причина не е известна, изглежда, че има някои генетични фактори, които водят до анормална функция на стъпалото. Свръхпронация (завъртане на глезените навътре и снижаване на свода), невромускулни заболявания (полиомиелит, Болест на Шарко-Мари-Тут), нарушена механика на крака, костни деформации, плоско стъпало и несъответствие в дължината на крайниците (единия крак е по-къс от другия) също могат да допринесат за развитието на бунион.

Бунион може да се развие и в резултат на носене на неподходящи обувки или неправилна походка. Други възможни фактори, допринасящи за развитието на бунион са дългогодишно прекомерно натоварване на стъпалата (например при танцьори, някои спортисти, сервитьори) или травма. Някои видове артрит може да увеличат риска от развитие на бунион.

Жените развиват бунион по-често отколкото мъжете, особено с напредване на възрастта. Експерти смятат, че носенето на тесни, високи токчета или твърде тесни обувки допринасят голяма степен за развитието на тези костни подутини.

Какви са симптомите и оплакванията при бунион?

БунионБунионът се образува в резултат на изкривяване на палеца и допълнително нарастване на костна тъкан. Тази подутина поема голяма част от тежестта на тялото по време на ходене и така може да причини прогресивна деформация на стъпалото, силна болка по време на ходене, както и намалена гъвкавост на палеца на крака. Възпалението може да обхване и близко разположената торбичка изпълнена с течност (бурсит), което води до допълнително подуване зачервяване и болка. В по-късните етапи може да се стигне до локализиран артрит и деформация. Ставата може да стане толкова схваната и възпалена, че дори носенето на обувки да бъде твърде болезнено.

Други симптоми, съпровождащи буниона може да включват зачервяване и кожно раздразнение, мазоли, мехурчета.

Още информация за състоянието може да откриете в Hallux valgus (придобит) МКБ M20.1

Бунионът е прогресивно състояние, което oбикновено се влошава с течение на времето. При хората с по-гъвкави стави изглежда, че бунионите са по-малко болезнени и по-поносими, отколкото тези със скованост на ставите или артрит. При тях болката може да настъпи значително по-рано.

Лекува ли се бунион с алтернативни средства?

Някои природни лечения могат да облекчат симптомите, но те не могат да коригират настъпилата вече деформация. В случай на тежък дискомфорт може да е необходима хирургическа операция за отстраняване на проблема. Ето някой натурални средства и съвети, които може да помогнат за облекчаване на симптомите на бунион:

Куркума

КуркумаМожете да използвате куркума за лечение на бунион. Нейната основна активна съставка, куркумин, има способността да блокира и също така да помага за намаляване на възпалението. Куркумата може да се използва локално и орално.

  • За локална употреба, направете паста от 1/2 чаена лъжичка куркума на прах и малко зехтин. Нанесете директно върху буниона. Повторете 2 или 3 пъти дневно в продължение на няколко дни.
  • За перорално приложение се разбърква 1 чаена лъжичка куркума в чаша хладка вода или мляко и се пие два пъти дневно.

Може да приемате куркума и под формата капсули като хранителна добавка. Преди да започнете обаче, обезателно се консултирайте с Вашия лекар.

Лайка

Лайка чайЛайката е популярен и ефективен билков лек, който може да облекчи симптомите при бунион. Тя има противовъзпалителни свойства, които помагат за намаляване на болката и възпалението. Дори може да помогне за намаляване на размерите на нарастналата кост. Може да опитате някои от следните форми на употреба на лайка или комбинация от тях:

  • Пригответе си чаша чай от лайка и пийте, докато е още топъл. След това, поставете използваното пакетче директно върху буниона. Може да правите това 3 или 4 пъти на ден.
  • Масажирайте засегнатата област с етерично масло от лайка, смесено с масло носител. Правете това всяка вечер, преди лягане.
  • Може да използвате и различни кремове и мехлеми, съдържащи лайка в състава си, като ги нанасяте локално, върху засегнатата област.

Невен

Невен-цвят и листаНевенът е билка с добре изразени противовъзпалителни свойства и допринася за намаляване на болката и възпалението. Дори може да предотврати образуването на мазоли върху засегнатата област.

Вземете няколко листа от невен и внимателно ги изстискайте, за да се отдели сок от тях. Нанесете сока върху буниона и оставете да изсъхне. Повтаряйте 2 или 3 пъти на ден.

Може да си закупите и готов мехлем с невен, който да прилагате 2-3 пъти дневно, в продължение на няколко дни.

Лед

Студен компресБунионът често се възпалява, когато сте прекарали дълго време „на крак“. За облекчаване на болката и възпалението, терапията с лед е добър вариант. Ниските температури временно вцепеняват нервните окончания и осигуряват облекчаване на болката.

  • Вземете шепа натрошен лед и го увийте в кърпа.
  • Поставете върху засегнатата зона за 5 до 10 минути и повторете процедурата 2-3 пъти на ден.
  • Може да прилагате винаги, когато е необходимо.

Английска сол

Накисване на краката в английска солПри бунион поради артрит, можете да опитате накисване с английска сол за облекчение на болката. Високото съдържание на магнезий в английската сол помага за регулиране на нивата на рН в организма, което е от съществено значение, за борбата с възпалението и болката. Накисването в топла вана с английска сол ще допринесе и за облекчение на мазолите и мехурите, образувани в областта.

  • Напълнете вана или подходящ съд с топла вода и добавете шепа английска сол към нея.
  • Накиснете краката във водата, докато водата изстине напълно.
  • Подсушете краката си старателно, след това ги масажирайте със затоплен зехтин или кокосово масло.
  • Правете това до 3 пъти всяка седмица.

Аспирин

АспиринАспиринът, който използвате за лечение на настинка или главоболие, може да облекчи и дискомфорта свързан с бунион. Той може да намали болката, плюс това поддържа засегнатата област мека и предотвратява образуването на мазоли и мехури.

  • Разтворете 2 до 3 аспирина в малка вана с хладка вода.
  • Накиснете засегнатото стъпало и изчакайте докато водата изстине.
  • Подсушете краката и масажирайте със затоплен зехтин.
  • Повторете веднъж или два пъти дневно.

Забележка: Винаги правете предварително тест за поносимост върху малка повърхност от кожата, за да се уверите, че не предизвиква дразнене или алергия.

Масаж

Масаж на стъпалатаМасажът на засегнатата област е популярен начин да се предотврати или облекчи този проблем. Масажът подобрява кръвообращението и повишава притока на кръв. Редовният масаж дори може да намали размерите на буниона и да направи мястото по-малко податливо на мазоли и мехури.

  • Вземете малко затоплено рициново масло, кокосово масло или зехтин в дланите си и го втрийте върху засегнатата област.
  • Втривайте внимателно като използвате пръстите на ръцете си, втривайте дълбоко в продължение на 10 минути.
  • Повторете 2 или 3 пъти дневно.

Яжте противовъзпалителни храни

Противовъзпалителни храниЗа да намалее болката и възпалението, свързани с бунион е важно да внимавате и какви храни консумирате. Много храни притежават естествени свойства да намаляват възпалението в организма. Сред тях попадат маслини, джинджифил, сьомга, куркума, чесън, череши, ягоди, боровинки, орехи и сладки картофи. Опитайте се да ядете от някоя от тези храни поне веднъж дневно.

В допълнение към консумацията на противовъзпалителни храни, опитайте се да увеличите приема на протеин, както и храни, богати на витамини А, В комплекс, С и Е.

В същото време, избягвайте храни, които допълнително усилват възпалението. Такива са червените меса, преработените меса (наденица, шунка, кренвирши и други), рафинирана захар, яйца, суроватъчен протеин, царевично масло, рафинирана сол и рафинирани зърнени храни (бяло брашно, бял хляб, бял ориз).

Носете удобни обувки

Носете удобни обувкиЗа да се сведе до минимум шанса за образуване на бунион, както и да се намали необходимостта от операция, ако вече имате такъв, обърнете сериозно внимание на обувките си:

Жените с бунион трябва да избират ниски токчета, които осигуряват достатъчно място на пръстите на краката и широката част на стъпалото. Токчето не бива да е по-високо от 6 см.

Не носете обувки с висок ток за повече от три часа.

Използвайте обувки с допълнителна мека подплата, за да се разпространява налягането равномерно, когато движите крака си.

Избирайте обувки, които съответстват на формата на ходилото.

Никога не носете обувки, които обувате трудно или ви стискат.

Избягвайте да носите силни стегнати или твърде тесни чорапи или чорапогащник, които допълнително притискат крака.

Ако имате възможност, периодично махайте обувките от краката си, за да отпочинат.

Упражнения за стъпалата

В много случаи упражненията за стъпалата може да помогнат за намаляване на болката и насърчават гъвкавостта на стъпалата. Това може да забави прогресията на буниона и да предотврати необходимостта от операция. Ежедневните упражнения помагат за укрепване на мускулите на краката и ходилата, което също допринася за забавяне прогресията на буниона.

Упражнения 1

Упражнение с топкаСеднете на стол и поставете краката си върху топка за тенис или топче за голф. Търкаляйте топката под месестата част (възглавничките) под пръстите на краката и след това по протежение на цялото стъпало. Правете това всеки ден по 5-10 минути.

Упражнение 2

Изправете се и насочете пръстите си напред в продължение на 10 секунди, след това ги свийте и задръжте така 10 секунди. Повторете няколко пъти.

Упражнение 3

Обхващане на стъпалото в длантаСеднете на стол, обгърнете стъпалото на засегнатия крак в дланта си, а след това преплетете пръстите на свободната ръка между пръстите на крака. Свивайте пръстите на краката и ги разпускайте, след което ги движете, нагоре и надолу. Редувайте тези движение в продължение на 5-10 минути.

Още упражнения, които могат да са полезни, може да видите в:

8 упражнения при халукс валгус (изпъкнало кокалче на ходилото)

Това са само някои упражнения, които можете да правите у дома. Съществуват и други, подходящи за това състояние, които могат да бъдат препоръчани от специалист.

Допълнителни съвети:

  • поддържайте нормално тегло;
  • през нощта може да използвате специално пригодена шина, която цели да държи пръстите в правилна позиция и да облекчи дискомфорта.
  • ако вече имат възпален бунион, дръжте засегнатия крак повдигнат за около 15 минути на всеки час (ако имате тази възможност).
  • акупунктурата може да е полезна за лечение на симптомите при бунион.
  • след измиване на краката, подсушавайте добре района между пръстите.
Още по темата:
  • Лечение на ставни заболявания с ябълков оцет Лечение на ставни заболявания с ябълков оцет
  • Алтернативна терапия при тенис лакът Алтернативна терапия при тенис лакът
  • Алтернативни методи за лечение на остеоартрит Алтернативни методи за лечение на остеоартрит
  • Подагра и алтернативни методи на лечение Подагра и алтернативни методи на лечение
3.9/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ШИНА ЗА ПАЛЕЦ * 2
17.00лв.

ШИНА ЗА ПАЛЕЦ * 2

ПРОТЕКТОР ЗА ХАЛУКС ВАЛГУС модел 6440 , размер S/M , L/XL
18.00лв.

ПРОТЕКТОР ЗА ХАЛУКС ВАЛГУС модел 6440 , размер S/M , L/XL

СИЛИКОНОВИ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА КОКАЛЧЕ НА КРАКА * 2
5.70лв.

СИЛИКОНОВИ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА КОКАЛЧЕ НА КРАКА * 2

Нов
ВАРИТЕКС СИЛИКОНОВ ПРОТЕКТОР ЗА ПАЛЕЦА НА КРАКА модел 550
20.00лв.

ВАРИТЕКС СИЛИКОНОВ ПРОТЕКТОР ЗА ПАЛЕЦА НА КРАКА модел 550

ПЕДАГ 271 РАЗДЕЛИТЕЛ ЗА КОКАЛЧЕ S/M
14.30лв.

ПЕДАГ 271 РАЗДЕЛИТЕЛ ЗА КОКАЛЧЕ S/M

КОРИГИРАЩА ШИНА ЗА ИЗПЪКНАЛО КОКАЛЧЕ * 1
9.20лв.

КОРИГИРАЩА ШИНА ЗА ИЗПЪКНАЛО КОКАЛЧЕ * 1

Нов

Библиография

https://health.clevelandclinic.org/2014/12/7-ways-to-ease-your-bunions-without-surgery/
http://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-for-bunions.html
http://www.medicinenet.com/bunions/article.htm#what_are_bunions

Коментари към Как да се справим с бунион без операция

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Как да се справим с бунион без операция
    www.framar.bg 
    на 12 May 2025 в 20:17
    Коментирайте "Как да се справим с бунион без операция"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Натурални продукти
  • Домашни средства срещу болка в рамото
  • Кои добавки са ефективни при артрит?
  • Синапена лапа при кашлица и болка в ставите
  • 8 упражнения при халукс валгус (изпъкнало кокалче на ходилото)
  • Преднизон
  • Болки в ходилата
  • Алтернативни начини за справяне с болка в краката
  • Кинезио лента – японското изобретение срещу ставни и мускулни болки
  • Лесна техника на кинезиотейпинг при халукс валгус (изпъкнало кокалче на палеца на ходилото)
  • Лечение с COX-2 инхибитори
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Смятате ли, че спазването на определено меню е важно при хората с артрит? Какво трябва да бъде то?

преди 3762 дни, 7 часа и 23 мин.

Псориатичен артрит - онлайн консултация с лекар ревматолог

преди 4086 дни, 4 часа и 9 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 23 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 23 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 23 часа и 40 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 23 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Времето и артрита: Съществува ли връзка между артритната болка и метеорологичните условия Времето и артрита: Съществува ли връзка между артритната болка и метеорологичните условия

Времето и артрита: Съществува ли връзка между артритната болка и метеорологичните условия

от 24 ное 2023г. Прочети повече
Болки в ходилата Болки в ходилата

Болки в ходилата

от 26 апр 2023г. Прочети повече
M20.1 Hallux valgus (придобит) M20.1 Hallux valgus (придобит)

M20.1 Hallux valgus (придобит)

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Артроцентеза Артроцентеза

Артроцентеза

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ЛУТЕИН капсули 20 мг * 60

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС ПАНТОТЕНОВА КИСЕЛИНА (ВИТАМИН B5) капсули 500 мг * 100

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС РЕДУЦИРАН ГЛУТАТИОН капсули 500 мг * 60

ВИТАМИН B КОМПЛЕКС HI POTENCY капсули 50 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС АРГИНИН + ЦИТРУЛИН СЪСТЕЙН таблетки * 120

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДОКСИЦИКЛИН АКТАВИС капсули 100 мг * 6 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:27:30

ФЛОКСАЛ 3 мг/г маз за очи

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:23:04

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:10:42

УРОБИОТИК ФОРТЕ саше * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 12 май 2025г. в 17:10:18

МИЛГАММА N капсули * 50 WORWAG PHARMA

Коментар на: Retkit Retkit от 12 май 2025г. в 16:51:10
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival