Билки и билкови рецепти при алкохолизъм
Алкохолизмът е пристрастяване, характеризиращо се с хронична зависимост към алкохол, а алкохолната зависимост е проблем пред много хора в нашето общество. За разлика от злоупотребяващите с алкохол, които пият прекалено много, но не са зависими, алкохолиците изпитват непреодолимо и неконтролируемо желание за прием на алкохол.
Алкохолизмът може да доведе до проблеми в семейните отношения и на работното място, може да причини сериозни здравословни проблеми (например чернодробно заболяване).
Изображение: CC0 Public Domain
Необходимо е да се предприемат своевременни мерки и да се потърси специализирана помощ при този проблем. Много фактори, обаче, влияят на решението да се потърси помощ (отричане на проблема, срам и др.) и на първо време повечето хора с този проблем прибягват към терапия с билки.
Билкарите са използвали лечебни растения при злоупотреба с алкохол, пристрастяване и махмурлук в продължение на векове. Няма съмнение, че растенията имат повече от плацебо ефект и някои от тях притежават голям потенциал. Те имат своето място в рамките на холистична програма за лечение на алкохолизъм, която включва поведенческа, психологическа и физическа терапия.
В настоящата статия ще разгледаме по-отблизо някои билки и техните свойства, подпомагащи борбата с алкохолната зависимост:
Жълт кантарион – билката е известна със своите антидепресантни ефекти. Това я прави полезна за лечение на симптомите, които се проявяват при отказване на алкохола. Изследване, проведено от Брадфордското училище по фармация, изолира химикал, наречен хиперфорин (пигмента, придаващ жълто-оранжев цвят на растението). Той е отговорен за способността на билката да намалява желанието за прием на алкохол.
Изображение: CC0 Public Domain
Освен това в публикувано проучване от юли-август 2005 г. на тема "Алкохол и алкохолизъм" е установено, че екстракт от жълт кантарион, прилаган чрез инжектиране, намалява доброволния прием на етанол при тестови животни, които имат предпочитание към алкохола. Изследователите също така установяват, че с течение на времето жълтия кантарион намалява стремежа към алкохола. С това изследване се показва, че лечебното растение може да бъде полезно при лечението на алкохолизъм и предотвратява рецидиви при хора, които вече са отказали алкохола. Възможно е обаче резултатите при хора да се различават от тези проведени върху животни.
Кудзу - от всички билки, тази може би има най-голям потенциал за лечение на алкохолизъм. Д-р Скот Лукас може би е водещият изследовател на растението. Едно от неговите проучвания, резултатите, от които са публикувани през май 2005 г., установява, че индивиди, които са приемали кудзу и след това консумират алкохол, пият по-малко от тези, които не приемат билката.
Изображение: Pollinator at English Wikipedia / CC BY-SA
Неговото убеждение е, че лечебното растения забавя елиминирането на алкохола от кръвния поток. Това поддържа високи нива на алкохол в кръвта и кара злоупотребяващите с алкохол да пият по-малко, отколкото тези, които не са приемали билката.
Кудзу съдържа органично съединение даидзин (daidzin), което инхибира ензим (митохондриална алдехид дехидрогеназа - ALDH2), свързан с алкохолизма. Проучване, публикувано в изданието за 2009 г. на “Американското списание за злоупотреба с наркотици и алкохол”, установява, че поради съдържанието на даидзин, растението кудзу има ефект подобен на дисулфирам. Изследователите предполагат, че кудзу може да бъде полезен за лечение на алкохолизъм и за предотвратяване на рецидив.
Ибога - многогодишен храст, разпространен в Централна Африка. Той съдържа психоактивния алкалоид, известен като ибогаин, който се използва за лечение на зависимости, включително алкохол, кокаин, хероин и метамфетамин. Ибогаинът действа върху серотониновите, допаминовите и опиоидните рецептори, като понижава желанието за употребата на гореизброените вещества.
Алкалоидът може да бъде токсичен във високи дози, затова е изработен негов аналог, известен като 18-метоксикоронаридин, които има същите ефекти на анти-пристрастяване, но без токсичните странични ефекти. Проучване, публикувано през юни 2003 г. на тема "Фармакология, биохимия и поведение", показва, че ибогаинът и неговият аналог потискат желанието за приемане на алкохол от опитни животни.
Ашваганда - тази билка се използва в традиционната аюрведична медицина за преодоляване симптомите при отказване от алкохола. Добре известена е със своите съживяващи и енергизиращи качества. Мнозина твърдят, че билката има анксиолитични ефекти (намалява тревожността, стреса и действа успокояващо), които помагат отказването на алкохола. Нейното основно действие е да ускори метаболизма, като по този начин може да помогне на тялото да разгради и да се освободи по-бързо от алкохола (има детоксикиращ ефект). Все още, обаче, няма убедителни доказателства за хора, които да подкрепят употребата й при лечение на зависимост от алкохол.
Изображение: Wowbobwow12 at English Wikipedia / CC BY-SA
Бял трън – растението се използва за подпомагане на детоксикацията и способността на черния дроб да елиминира алкохола от кръвта. Здравният център на Университета в Мериленд съобщава, че някои проучвания, разглеждащи белия трън като средство за лечение на алкохолно чернодробно заболяване, откриват значителни подобрения в чернодробната функция. Въпреки че билките не изглеждат ефективни за хора с тежко чернодробно заболяване, леките нарушения могат да бъдат подпомогнати.
Изображение: fir0002 flagstaffotos [at] gmail.com Canon 20D + Sigma 150mm f/2.8 / GFDL 1.2
Пасифлора - използвана е в билковата терапия при отказване от опиати. Спомагала е за облекчаване симптомите на гадене, свързани с този процес. Последните изследвания показват, че тя може да се използва и за детоксикацията на организма.
Изображение: Frank Vincentz / CC BY-SA
Кайенски пипер - чудесен тоник за стомаха. Тези, които пият прекалено много алкохол, обикновено страдат от стомашни проблеми и по-специално гастрит. Кайенският пипер облекчава болката и намалява възпалението на стомашната лигавица, причинено от прекомерната консумация на алкохол.
Ако решите да провеждате билково лечение за алкохолизъм със закупени от аптеката екстракти, есенции или капки не се притеснявайте - те не съдържат алкохол. Алкохолът обикновено се използва само като помощно средство за извличане на активните съставки на билките.
Освен това трябва да сте наясно, че билковите добавки, предлагащи се без рецепта нямат удебителни доказателства за клинична ефективност при лечение на алкохолната зависимост. Проведени са някои научни изследвания, но мнозинството включва опитни животни и не е съвсем уточнено въздействието на добавките върху човешкия организъм.
Не предприемайте самолечение с билки! Нека терапия с лечебни растения е допълваща конвенционалното лечение. Самостоятелното билколечение крие опасности - основната, от които е възможното забавяне в търсенето на професионална помощ за справяне с проблема.
Билкови рецепти от българската народна медицина
Копитник – билката притежава успокояващо, диуретично и отхрачващо действие. Предизвиква и повръщане. Ако бъде прибавена счукана към вино ще предизвика повръщане и неприятно усещане, което спомага за отказването от алкохола. У нас тя се използва още при главоболие, кашлица, дизентерия, повишена възбудимост и други. Прилага се и външно под формата на прах за посипване на кожата при гнойни рани или краста.
Изображение: Bernd Haynold / CC BY-SA
Как да приготвите билката: супена лъжица от пресен копитник или една чаена лъжичка суха билка се заливат с 250 мл. вряща вода и се оставят за 2 часа. След като запарката се прецеди се пие по 1 винена чаша 3-4 пъти дневно.
Плавун – билката притежава свойството да предизвиква неприятни усещания като гадене, обилно слюноотделяне, повръщане, изпотяване, треперене, понижаване на артериалното налягане, промени в сърдечната честота, забавено диша, ако бъде приета отвара от нея преди употребата на алкохол (водка, вино). В резултат на тези негови свойства растението се използва от дълго време за лечение на хроничен алкохолизъм.
Изображение: Christian Fischer / CC BY-SA
Как да приготвите билката: 10 гр. наситнен плаун залейте с 200 мл. вода и варете на слаб огън за 15 минути. Отварата се оставя да изстине, долива се с вода, за да достигне началния си обем и се прецежда.
Лечението се провежда 3-4 дни след спиране на алкохола. Приема се около 70-100 мл. отвара и след около 15 минути се приема алкохолна напитка. Реакцията на повръщане настъпва след 10-15 минути.
ВАЖНО! Растението съдържа алкалоид – селагин, който е силна парализираща отрова и наподобява по действие бучиниша и курарето. Лечението трябва да се извършва под лекарски контрол, най-добре в лечебно заведение. Не е подходящо за хора над 60 години.
Заглавно изображение: framar.bg ©
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЪВРЕМЕННА ФИТОТЕРАПИЯ (СПРАВОЧНИК). СЪКРОВИЩНИЦА НА БЪЛГАРСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА - ТОМ 2 - ВАСИЛ КАНИСКОВ - ИЗТОК - ЗАПАД
БИОХЕРБА КУДЗУ КОРЕН капсули 350 мг * 100
РЕЛАКСИН капки 30 мл ENERGY GROUP
ГРЕВИЯ АЛХОСТОП ПРО капсули * 60
АЛКОТОКС капки 50 мл
КУДЗУ капсули 400 мг * 60 ЕСПАРА
Библиография
Книга „Билките в България и използването им“ – издателство ЗЕМИЗДАТ/ София 1973, автори проф. Иван Исаев Иванов, маг.фарм. Илия Иванов Ланджев, д-р мед. Гео Кирилон Нешев – кандидат на медицинските науки
https://www.pharmacytimes.com/contributor/erik-hefti-pharmd-ms/2016/12/herbal-approaches-to-alcohol-dependence-evidence-and-risks
https://www.livestrong.com/article/126325-herbs-stop-drinking-alcohol/
https://www.the-alcoholism-guide.org/herbal-treatment-for-alcoholism.html
https://healthfully.com/128990-natural-herbs-fight-alcoholism.html
https://academic.oup.com/alcalc/article/40/4/291/127971
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- Алкохолизъм
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на розмарин
- Отглеждане на авокадо
- Билки по време на бременност
- Каталог на билки и лечебни растения
- Отглеждане на лимон
Коментари към Билки и билкови рецепти при алкохолизъм