Алтернативно лечение на сезонни алергии
Дългоочакваното настъпване на пролетта и прехода от лятото в есента, освен с подмяната на дрехите в гардероба, за много хора е свързано и с упорито кихане, хрема, сълзене и зачервяване на очите, които са най-честите симптоми на сезонна алергия.
Основните причинители на сезонни алергии са прашеца от дървета, треви, цветя и растения, означавани като полени. Често алергиите са свързани с отклонение в дейността на надбъбречните жлези, имунната и храносмилателна функция.
Съществуват широка гама от противоалергични продукти, към които хората прибягват в пика на сезонните алергии и макар че, водят до бързо облекчение, те притежават и някои странични ефекти - водят до сънливост и привикване. За да бъдат избегнати тези въздействия, много хора търсят начини за алтернативно лечение на сезонните алергии, най-разпространените сред които са билки, натурални продукти, хомеопатия и други.
Лечение на алергия с билки
Хибридна чобанка. Според някои швейцарски изследователи, хибридната чобанка (Petasites hybridus) е също толкова ефективна, колкото популярните антихистаминни средства, с разликата, че не предизвикват сънливост. Действието й се дължи на способността на активни вещества в нея да потискат действието на химикалите в организма, отговорни за подуването и секрецията на носната лигавица.
Внимание! Консумацията на суров, непреработен корен от хибридна чобанка може да бъде опасно. Може да се употребява под формата на добавки с доказан произход и чистота.
Хидрастис. Спрей за нос, приготвен от отвара от хидрастис и солен разтвор е препоръчвано средство за бързо потушаване на сенна хрема. Соленият разтвор помага за отмиване на полените от носната лигавица, а хидрастиса оказва антибактериално и стягащо действие, които подпомагат здравината на лигавицата и съдовете.
Коприва. Копривата съдържа богато количество каротин, витамин К и кверцетин. За терапия на сезонни алергии се препоръчва употребата на екстракт от листата на коприва, а не коренът, който се препоръчва при проблеми с простатата.
Китайска ангелика. Използва се като антихистаминно и противовъзпалително средство.
Бял трън. Помага за намаляване на алергичните реакции, възпалителните реакции и поддържа чернодробната функция.
Червена детелина. Червената детелина (Trifolium pratense) помага на организма да изгради резистентност (нечувствителност) към алергените.
Бял равнец. Намалява секрецията и отока на носната лигавица.
Билките може да използвате самостоятелно или в комбинация, под формата на чай (3-4 чаши на ден) или тинктура (1-3 капки, до 4 пъти на ден).
Билкови комбинации срещу алергия
Като подходяща комбинация при сезонни алергии и сенна хрема е отличена тази от иглика, европейски черен бъз, европейска върбинка, киселец и жълта тинтява.
Билков чай подпомагащ храносмилането. За подобряване на храносмилането, по-пълноценно усвояване на хранителните вещества и подсилване на имунната система може да се използва следната билкова отвара: Пресен корен от джинджифил се нарязва на ситно и се залива с 1 литър вряща вода, съдът се покрива и се оставя да ври на слаб огън в продължение на 20 минути. След това се прецежда и по желание може да се добави към него мед и лимон.
Чаят от мента или сладък корен, според Аюрведа, намалява топлината в тялото и укротява пита доша - огнената енергия, която може да изостри алергиите.
Добавки, витамини и минерали срещу алергия
Биофлавоноиди
Биофлавоноидите (кверцетин, катехини и хесперидин) са природни антихистамини и силни противоалергични средства. Кверцетин в големи количества се съдържа в екстракт от гроздови семки и червено вино. Съществуват предположения, че кверцетина стабилизира мастоцитите и може да контролира освобождаването на хистамин и други химикали, отговорни за симптомите на алергиите.
Витамини
Витамините С и В5 (пантотенова киселина) стимулират синтеза на кортикостероиди (вещества, потискащи чувствителността на организма към алергените) от надбъбречните жлези и пречат на отделянето на хистамини.
При наличие на доказана алергия, се препоръчва да се приемат целогодишно.
Бромелаин
Някои проучвания са установили, че бромелаинът е полезен за отбъбване на носната лигавица и изтъняване на слузта. Комбинацията от боромелаин и витамин С може да усили действието на биофлавоноидите.
Ленено масло
1 супена лъжица ленено масло на ден може да помогне за облекчаване на симптомите на сезонни алергии.
Пробиотици
Пробиотиците представляват живи бактерии, които нормално се съдържат в червата. Намаляването на техния брой или активност значително влошават чревната дейност и имунната функция.
Хранене при сезонни алергии
Храната, която консумираме оказва голямо влияние върху сезонните алергии. Експерти твърдят, че включването на по-пикантни ястия и напитки към ежедневното си меню, помага за намаляване на слузта по носната лигавица. Сред най-препоръчваните подправки за тази цел са куркума, джинджифил, лют червен пипер, сминдух, както и традиционните лук и чесън.
Ябълки
Една ябълка на ден може да поддържа имунната система здрава и да намали изявата на алергична реакция. Ябълките са богати на кверцетин. Консумацията на една ябълка или чаша ябълков сок всеки ден е подходящ избор в сезона на алергиите.
Куркуминът в куркумата помага в борбата с алергиите благодарение на антиоксидантните си и противовъзпалителни свойства. Също така, работи като деконгестант. Една чаена лъжичка куркума на прах, поставена в чаша мляко, веднъж дневно е достатъчна за облекчаване на симптомите на алергия. Куркума може да се приема и под формата на хранителна добавка или като подправка към ястия.
Чесънът е друга антиалергична храна, която обезателно трябва да присъства в ежедневното меню на всеки, страдащ от сезонни алергии. Способността му да потиска активността на някои ензими, свързани със синтеза на някои възпалителни съединения в организма, може да помогнат за предотвратяване на алергична реакция. В допълнение, противовъзпалителните, антибиотични, антиоксидантни и мощни имуностимулиращи свойства може да помогнат значително за облекчаване на симптомите на алергия. Достатъчни са 1 или 2 скилидки чесън на ден. Ако вкусът на суров чесън е твърде остър, може да го приемате под формата на добавка.
Лимоните са отличен имуностимулиращ плод, който може да предотврати бурната изява на сезонните алергии. Чаша пресен лимонов сок на ден зарежда тялото с витамин С и антиоксиданти, подпомага детоксикацията на организма и намалява тежестта на симптомите. Лимоновият сок може да се смеси със зехтин и да се използва като дресинг за салати и сандвичи.
Сьомга
Сьомгата е студеноводна риба, богата на омега-3 мастни киселини, които са силно противовъзпалително средство, помагащо за облекчаване на симптомите на алергия. Препоръчително е целогодишно да се приема сьомга (или скумрия, пъстърва, херинга, сардини) поне веднъж в седмицата, а в сезона на алергиите порциите трябва да се увеличат до 3 пъти на седмица.
Зелен чай
Две чаши зелен чай на ден са достатъчни за засилване на имунната система и потискане на алергичните реакции. Установено е, че съединение в зеления чай, известно като епигалокатехин-3-галат (EGCG) може да блокира ключов клетъчен рецептор, отговорен за активирането на алергична реакция. Други свойства на зеления чай са антиоксидантни, противовъзпалителни и антихистаминни. За да подсилите ефекта на зеления чай, може да добавите към него малко мед и лимон.
Червено грозде
В ципата на червеното грозде се съдържа антиоксидант, известен като ресвератрол, което помага за намаляване на алергичните реакции. Подходящ е приема на няколко грозда на ден или чаша гроздов сок веднъж на ден. 1-2 чаши червено вино на седмица също има подобен ефект.
Орехи
Орехите също са богати на омега-3 мастни киселини (алфа-линоленова киселина), които потискат признаците на алергия. Може да ядете по няколко парчета на ден, преди хранене.
Ябълков оцет
Смята се, че ябълковият оцет притежава способност да намали производството на слуз и да прочисти лимфната система, което го прави препоръчвано средство при алергии. Освен това подпомага храносмилането и загубата на тегло. За облекчение на острите симптоми на сезонна алергия е подходящо смесването на една чаена лъжичка органичен, нефилтриран ябълков оцет с чаша вода. Приема се по три пъти на ден.
Мед
Няма достатъчно научни доказателства в подкрепа на меда за облекчение на симптомите на сезонни алергии, но много хора, които са прилагали този метод, съобщават за положителен ефект. В подкрепа на меда като противоалергично средство е теорията, че консумацията на мед помага на тялото да се адаптира към алергените в околната среда, като работи като естествен „удар” срещу алергиите. Консумирайте една чаена лъжичка суров, непреработен мед веднъж или повече пъти на ден, за да подпомогнете облекчаване на симптомите. Препоръчва се приема на мед да започне поне месец преди начало на сезона на алергиите.
Полезно е включването в ежедневното меню също и на повече тъмнозелени листни зеленчуци, жълти и оранжеви зеленчуци, бамбук, зеле, цвекло, моркови, сладки картофи, хрян, лют пипер.
Хората, чувствителни към някои алергени във въздуха, могат да имат повишена чувствителност и към някои храни. Идентифицирането им и премахването на тези храни от диетата може да доведе до намаляване на симптомите на сезонна алергия, като облекчава натовареността на имунната система. Препоръчва се избягването на кофеин, млечни продукти, банани, шоколад, някои оцветители (тартразин), фъстъци, говеждо месо, захар, пшеница.
Акупунктура при сезонни алергии
Акупунктурата може да бъде изключително полезна при сезонни алергии. Тя работи като успокоява имунната система, която се пренатоварва от излагането на множество дразнители.
За да установят източника на алергиите, практикуващите акупунктура отчитат „органични" симптоми като проблеми с дишането, подуване, газове или болки в кръста и оредяване на косата. След това вкарват тънки игли в онези точки, които съответстват на установения енергиен дефицит. Иглите остават забити в продължение на половин час до 45 минути, а лечебни процедури се провеждат 1-2 пъти седмично.
Спелеотерапия при сезони алергии
Спелеотерапията представлява подземно климатолечение, прилагано като алтернативна или допълваща терапия на сенна хрема, астма и други заболявания на респираторния тракт. Терапията включва прекарване на 2 до 4 часа на ден под земята, в подземни пещери или солни мини, в продължение на 2-3 месеца. Микрочастиците и солните изпарения достигат до горните дихателни пътища, бронхите и алвеолите и действат муколитично, бактерицидно и противовъзпалително, което помага за намаляване на възпалителния отговор и отбъбването на лигавицата на носните и дихателни пътища. Този вид терапия е стар и популярен метод прилаган в Европа.
Аналогична и по-леснодостъпна за прилагане у дома е терапията с хималайска сол, повече за която може да научите в:
Приложение на хималайската сол.
Хомеопатия при сезонни алергии
За облекчаване на симптомите на сенна хрема и алергии, най-често препоръчваните хомеопатични средства са:
Алиум цепа – препоръчва се за обилен, парлив, воднист секрет от носа; недразнещ секрет от очите; дрезгав глас; облекчение на симптомите на хладен въздух и в отворено помещение.
Еуфразия – при обилен, воднист, парлив секрет от очите; недразнещ секрет от носа; суха кашлица; често кихане; диария; влошаване на симптомите на открито.
Натрум муриатикум – при воднист или слузест секрет с липса на вкусово усещане и обоняние; главоболие; подобрение на симптомите на открито.
Нукс вомика – при хрема през деня и усещане за сухота в носа през нощта; усещане за запушен нос; упорито кихане; влошаване на симптомите на открито.
Билките и добавките не са единствената алетрнатива на лекарствата срещу сезонни алергии. Има редица прости методи, които може да се приложат у дома.
Контрол върху околната среда
Намаляването на количеството на алергените в дома, особено в спалнята може значително да намали симптомите. Използвайте противоалергичен матрак и възглавница, почиствайте редовно.
Промивка на носните пътища. Промиването на носните пътища със солен разтвор е метод, който може да бъде прилаган с лекота у дома, и не е свързан с големи разходи. Може да се прилага с помощта на специални каничка нети или обикновена спринцовка. Почистването на носните пътища три пъти на ден значително намалява симптомите на сенна хрема. Разтвор за промивка може да се приготви чрез смесването на 1 литър вода с 2-3 супени лъжици морска сол и 1 чаена лъжичка сода бикарбонат. Сместа може да се съхранява на стайна температура в затворен буркан или бутилка. Промивайте всяка ноздра с около половин чаша от разтвора, три пъти на ден при остри състояния и веднъж на ден за поддържане. За да се засили ефекта може да добавите 1-2 капки масло от евкалипт в солената вода. Евкалиптът свива кръвоносните съдове и намалява възпалението.
Други средства за облекчаване на упоритата хрема в сезона на алергиите може да откриете в Алтернативна терапия на хронична хрема и запушен нос.
Носете очила. Много хора не предполагат, но голяма част от алергените навлизат в организма през очите. Носенето на очила е удобен начин за справяне с този проблем.
Избягвайте продължителния престой на открито, особено през ветровитите дни и през нощта.
Пийте много вода. Дехидратация води до задържане на течности, което увеличава слузта в дихателните пътища.
Въпреки че, различните алтернативни и нетрадиционни лечения могат да бъдат изключително полезни, не бива да се забравя, че и при естествените средства могат да настъпят предозиране и нежелани реакции, когато се прилагат неправилно. Важно е да се знае, че никога не бива да се смесват алтернативни лечения с традиционни лекарства, без одобрението на лекуващия лекар!
Прогнозен поленов календар за България - видео
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СКАЛЕР СРЕБЪРНА ВОДА НАЗАЛЕН СПРЕЙ 20 мл
ИНХАЛЕР ЗА НОС
МУКОПЛАНТ спрей за нос с морска вода 20 мл
ИНХАЛЕР ЗА НОС ФРЕШ СТИК * 1
ТОНИМЕР ПАНТЕКСИЛ спрей 100 мл
КОРИЗАЛИЯ обвити таблетки * 40
СТАТИЯТА е свързана към
- Натурални продукти
- билки и подправки
- Домашно лечение на хрема при деца
- Алтернативно лечение на задна хрема при деца и възрастни
- Хрема
- Сребърна вода и клеева тинктура срещу хрема и запушен нос
- Деконгестанти
- Естествени методи и средства облекчаващи остра хрема
- Домашно лечение на синузит с чесън и мед
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Как да облекчим синузита с естествени методи и средства
- Овлажнители за въздух
Коментари към Алтернативно лечение на сезонни алергии