Особености на кръвоснабдяването на стомашно-чревния тракт
Особеностите на кръвоснабдяването на стомашно-чревния тракт се дължат на факта, че съдовете, които го съществяват формират множество анастомози и по този начин компонентите на гастро-интестиналния тракт се превръщат в най-добре перфузираните органи. По-голяма част от органите на храносмилателната система са разположени в коремната кухина. Тяхното кръвоснабдяване се осъществява от truncus coeliacus, a. mesenterica superior и a. mesenterica inferior. Truncus coeliacis (чревният ствол) кръвоснабдява органите разположени в горната част на коремната кухина – стомах и черен дроб. Горната опорачна артерия (a. mesenterica superior) кръвоснабдява тънките черва и половината от дебелото черво. Долната опорачна артерия (a. mesenterica inferior) кръвоснабдява останалата част от дебелото черво.
Всяка от трите артерии дава началото на много по-малки артерии, които се свързват помежду си чрез многобройни анастомози. Тези анастомози формират широка дъговидна мрежа, която предпазва органите от исхемия, като позволява на кръвта да достига до определен сегмент по няколко пътя. Венозният възврат на кръвта става през портната вена, която приема кръвта от горната и долната опорачна артерия. Така кръвта преминава през чернодробните синусоиди и се изчиства от вредните агенти и бактерии.
Тънкото и дебелото черво са много добре кръвоснабдени. Нормално през тях преминават около 30% от минутния обем на сърцето. Този факт ги прави едни от най-добре перфузираните органи по време на покой. По време на гладуване потокът намалява, а след нахранване нараства.
Регулация на кръвоснабдяването на стомашно-чревния тракт
Регулацията на кръвоснабдяването на стомашно-чревния тракт е нервна и хуморална. Симпатиковата част на вегетативната нервна система е важен участник в регулацията, който чрез алфа-адренергичните рецептори контролира тонуса на кръвоносните съдове. Стимулацията на тези рецептори води до констрикция (свиване) на съдовете и намаление на кръвния поток. Ентералната нервна система също участва в регулацията чрез осъществяване на локален съдоразширяващ ефект. Той се възбужда от разтягане или деформация на чревната лигавица. В отговор на дразненето тези клетки продуцират серотонин, който възбужда нервните окончания и се осъществява локален съдоразширяващ ефект.
Кръвоснабдяването на стомашно-чревния тракт подлежи и на хуморална регулация. Хормоните ангиотензин, вазопресин и катехоламините имат съдосвиващ ефект. Простагландините, които се освобождават при механично дразнене на мукозата имат съдоразширяващ ефект.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДАЙДЖЕСТ таблетки за храносмилане * 90 TIENS
ХЕПАСЕЙВ капсули * 60 ЕКОФАРМ
СТЕВИЯ СУИТЛИ табл. * 500 с дозатор
КОЛИНОКС перорални капки 20 мл
СТЕВИЯ СУИТЛИ табл. * 500
НЕЙЧЪРС ПЛЮС АКТИ - ЗИМИ капсули * 90
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK53099/
https://en.wikipedia.org/wiki/Gastrointestinal_tract
http://teachmeanatomy.info/abdomen/gi-tract/
Л. Витанова, Р. Гърчев; „Физиология на човека”; издателство АРСО
Arthur C. Guyton, M.D., John E. Hall, Ph.D.; „Text book of Medical Physiology“
СТАТИЯТА е свързана към
- Физиология на сърдечно-съдовата система
- Особености на циркулацията в някои съдови области
- Натурални средства срещу газове и подут корем
- Домашни средства срещу глисти
- Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника
- Алтернативно лечение на гастрит
- Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
- Лекарства, увреждащи черния дроб
- Компютърна томография (КТ) на корем
- Диета №4 - при хронични чревни заболявания
- Рентгеново изследване (рентгенография) на стомах
- Натурални средства срещу нервен стомах
Коментари към Особености на кръвоснабдяването на стомашно-чревния тракт