Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на инфекциозни болести Клинична патология на епидемичен паротит

Клинична патология на епидемичен паротит

от 23 дек 2019г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на епидемичен паротит - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Епидемичният паротит, или още наричан заушка, е остро, самоограничено, системно вирусно заболяване, характеризиращо се с подуване на една или повече слюнчени жлези, обикновено паротидните жлези. То се причинява от Rubulavirus, член на семейство paramyxoviridae. Заушката засяга хората в световен мащаб и е единствената известна причина за епидемичен паротит. Повечето случаи на заушка се наблюдават в края на зимата и началото на пролетта.

Заушката е позната на хората още от древността. Спомената е от Хипократ в написаните от него "Епидемии" през 400 г. пр.н.е., където той описва болезненото подуване на паротидните жлези и тестисите. Заболяването е описано за първи път научно още през 1790 години от британски лекар Робърт Хамилтън (1721–1793). Това е една от най-значимите медицински болести сред армиите, участващи в боевете както на Първата, така и на Втората световна война. Редица опити да се докаже, че заушката е заразна, се провалят. През 1934 година Клод Д. Джонсън и Ърнест Уилям Гудпасчър (1886-1960) доказват, че паротитът се предава от филтрируем вирус.

Епидемиология

Вирусът на паротита присъства по целия свят и следователно остава ендемичен. Ваксината срещу паротит се използва само в 57% от страните, принадлежащи към Световната здравна организация, предимно в страните с по-развита икономика.

Различията в световен мащаб в броя на лицата, които получават ваксина срещу паротит, затрудняват оценката на броя на случаите. Честотата варира значително в различните региони. Днес повечето съобщени случаи на заушка се срещат при деца в училищна възраст (на възраст 5-14 години). Такъв е бил случаят и в ерата на преваксините. Отчетени са средно 75% от случаите на паротит от 1967-1971 година, докато 60% от случаите са били регистрирани в тази възраст в периода 1985-1987 година, в рамките на първия 5-годишен период след лицензирането. За две поредни години, 1986 и 1987 година, отчетеният пиков процент на заболеваемост се измества от деца на 5-9 години към по-възрастни групи.

Лица на възраст 15 или повече години представляват повече от 33% от отчетения общ брой от 1985-1987 г. През по-ранните години, 1967-1971 година сред тази популационна група са наблюдавани средно само 8% от случаите на заушка. От 1985-1987 година заболеваемостта от заушка нараства във всички възрастови групи. Най-драматичните увеличения са отбелязани сред подрастващите на възраст 10-14 години (почти 7-кратно увеличение) и младите възрастни на възраст 15-19 години (повече от 8-кратно увеличение).

Повишената поява на паротит при податливи подрастващи и млади хора е документирана от няколко огнища в гимназии, в колежи и в професионални условия. Независимо от това, въпреки тази възрастова промяна в съобщения при клинична патология на епидемичен паротит, общият докладван риск от заболяване при лица на възраст 10-14 години и тези на възраст 15 и повече години все още е по-нисък риск от този, наблюдаван в епохите на преваксинация и ранна постваксинация.

Етиология

Вирусът на паротита е обвит, едноверижен, линеен РНК вирус от рода Rubulavirus и фамилия Paramyxovirus. Геномът се състои от 15 384 бази, кодиращи девет протеина. Протеините, участващи във вирусната репликация, са нуклеопротеин, фосфопротеин и полимеразен протеин, докато геномната РНК образува рибонуклеокапсида. Хората са единственият естествен гостоприемник на вируса.

Заушката се разпространява от човек на човек чрез контакт с дихателни секрети, като слюнка от заразен човек. Когато заразен човек кашля или киха, капчиците аерозолизират и могат да влязат в очите, носа или устата на друг човек. Вирусът може да се разпространява и чрез споделяне на прибори за хранене или чаши. Той също може да оцелее на повърхности и след това да се разпространи след контакт по подобен начин. Човек е заразен от около 7 дни преди появата на симптомите до около 8 дни след началото на симптомите. Инкубационният период (време, докато започнат симптомите) може да бъде от 12-25 дни, но обикновено е 16-18 дни. Около 20-40% от хората, заразени с вируса на паротита, не проявяват симптоми, така че да бъдат заразени и разпространени от вируса, без да знаят, че е възможно.

Рисковите фактори за заушка включват имунен дефицит, международни пътувания и липса на ваксинация.

Патогенеза

Разбирането за патогенезата на вирус на епидемичния паротит и имунните реакции, необходими за защита срещу инфекция с паротит, е ограничено, докато тези знания са важни за разработването на нови стратегии за ваксина срещу паротит и мерки за контрол на огнището. Вирусът на паротит се предава чрез директен контакт или чрез въздушни капчици, а инкубационният период варира между 2 и 4 седмици. Вирусът е изолиран от слюнка от 7 до 8 дни след появата на симптомите, което показва, че вирусът може да се предаде преди появата на заболяването. Вирусът на заушка се свързва със сиалова киселина, за да влезе в поляризираните епителни клетки в горните дихателни пътища от двете страни. Апикалният вход улеснява предаването на вируса към съседните клетки, докато заразата от базолатералната страна вероятно е важна за вторичната инфекция чрез кръвообращението. Вирусът на паротита се освобождава предимно от апикалната страна на епителните клетки, което дава възможност за размножаване на вируса в жлезистия епителиум. По този начин сигнализирането на интерферон и интерлевкин-6 се блокира и вирусът може да избягва както вродени, така и адаптивни антивирусни отговори. Освен това, блокирането на пътя на интерферон засилва репликацията на вируса на паротита, тъй като интерферон-инхибиторите насърчават репликацията на вируса на паротита in vitro. Въпреки това, ефектът на V протеин върху величината на интерферон и интерлевкин-6 отговорът е неясен, тъй като нивата им изглежда са повишени при пациенти с паротит, особено при пациенти с менингит и/или енцефалит.

Виремията води до разпространение на вируса в други органи, включително бъбрек и тестиси. Механизмът зад развитието на паротит и орхит е неизвестен. Хипотеза е, че тези усложнения са резултат от лимфоцитна инфилтрация и унищожаване на перидуктални клетки, които водят до запушване на каналите в слюнчените жлези и съответно в семенните канали на тестисите. Освен това, степента и продължителността на паротита може да са свързани с количеството на репликацията на вируса в паротидната жлеза и развитието на имунен отговор. Репликиращият вирус на заушка е изолиран от тестиса и спермата, което показва, че орхитът е резултат от директния инвазия на клетките на тестиса.

По този начин, след като вирусът навлезе в тялото през горните дихателни пътища, предизвиканите от ваксината адаптивни имунни отговори изглежда предотвратяват разпространението на вируса на паротит. Въпреки че е не е ясно кои имунни отговори са от съществено значение за защита срещу системна инфекция срещу паротит. Неутрализиране на вируса в горните дихателни пътища чрез лигавични антитела могат да ограничат разпространението на вируса на заушка, тъй като за вируса на морбили е показано, че IgA може ефективно да инхибира репликацията на вируса чрез вътреклетъчна неутрализация на поляризирани епителни клетки. Алтернативно, Т клетъчният имунитет изглежда играе основна роля в контрола и клирънса на други парамиксовируси, като инфекции с вируса на морбили и следователно могат също да участват в разрешаването на инфекция с вируса на заушка. Особено Т-клетките с резистентна тъкан, разположени в тъканите на лигавицата, могат да помогнат да се предотврати навлизането на вируса.

Клинична картина

Симптомите в историята на пациента се състоят най-вече от треска, главоболие и неразположение. В рамките на 24 часа пациентите могат да съобщят за болка в ухото, локализирана в близост до ушния лоб, която се усилва при дъвчене. По-големите деца могат да опишат усещане за подуване под мандибуларния ъгъл и свързания с него кисел вкус в устата. Треската обикновено отшумява в рамките на 7 дни, особено преди да изчезне отокът на паротидната жлеза. Внезапна загуба на слуха може да възникне поради вестибуларна реакция.

Дифузно, нежно подуване на щитовидната жлеза (тиреоидит) може да се появи около 1 седмица след паротит. Антитироидните антитела се откриват в серума.

Панкреатитът е тежко, но за щастие рядко усложнение при клинична патология на епидемичен паротит. Появява се внезапна поява на болка и нежност в епигастриума, придружена от треска, втрисане, гадене и повръщане. Обикновено пациентите се възстановяват в рамките на 1 седмица с подходящо поддържащо лечение.

Орхитът може да се появи при 50% от мъжете след пубертета, а около 30% имат двустранно участие. Орхитът се проявява остро с повишена температура, втрисане, гадене, повръщане и болки в долната част на корема. След треската тестисите започват бързо да набъбват. Увеличението на размера на тестисите може да бъде минимално или толкова, колкото 4 пъти по-нормалното. Тъй като треската намалява, съпътстващата болка и оток на тестисите отшумяват. Забелязва се загуба на тургор, като до 50% от случаите демонстрират атрофия.

Оофоритът при жените след пубертета е свързан с коремна и/или тазова болка и нежност. Заушката може също да причини асептичен менингит, усложнение на централна нервна система, което обикновено не се отличава от други вирусни етиологии, като ентеровируси, херпесвируси или поксвируси.

Патологични характеристики

Макроскопски двете околоушни жлези значително уголемени, със сочна срезна повърхност.

Микроскопски се наблюдава интерстициален паротит с обилна инфилтрация от лимфоидни клетки около ацинусите и изходните канали. В ацинозните клетки могат да се намерят дегенеративни промени и некрози. Подобни изменения могат да се открият и в другите слюнчени жлези, щитовидната жлеза, панкреаса, млечните жлези.

При орхит или оофорит се откриват интерстициален оток, перивазални лимфоидни инфилтрати, кръвоизливи и некрози на герминативни клетки в каналчетата. Просветът на последните е изпълнен с клетъчен детрит, фибрин и неутрофилни левкоцити. Орхитът в част от случаите може да завърши със склероза и атрофия, които водят до азооспермия, респективно стерилитет.

Сравнително често се развива менингоенцефалит. Менингите са пропити със серофибринозен ексудат. В мозъка се намират предимно перивазални лимфоцитни инфилтрати, малки кръвоизливи и огнища на демиелинизация.

При трансплацентарна инфекция може да настъпи аборт или вътреутробна смърт на плода. Развиват се също вродени пороци, например фиброеластоза на ендокарда.

Още по темата:
  • Клинична патология на паротит Клинична патология на паротит
5.0/5 1 оценка

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Mumps
https://reference.medscape.com/article/966678-workup
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4268314/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534785/
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/21645515.2016.1210745


Коментари към Клинична патология на епидемичен паротит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на епидемичен паротит
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 15:35
    Коментирайте "Клинична патология на епидемичен паротит"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на инфекциозни болести
  • Ваксина морбили паротит рубеола
  • Клинична патология на паротит
  • Вирус на епидемичния паротит
  • Гулар
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 3 часа и 39 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 18 часа и 39 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 18 часа и 51 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 19 часа и 5 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 9 часа и 53 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 7 дни, 9 часа и 53 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 7 дни, 18 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Гулар Гулар

Гулар

от 27 март 2024г. Прочети повече
Ваксина морбили паротит рубеола Ваксина морбили паротит рубеола

Ваксина морбили паротит рубеола

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Вирус на епидемичния паротит Вирус на епидемичния паротит

Вирус на епидемичния паротит

от 11 авг 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival