Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на инфекциозни болести Клинична патология на варицела

Клинична патология на варицела

от 16 дек 2019г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Клинична патология на варицела - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Варицелата, или още наричана лещенка, е заразна болест, причинена от вируса на варицела зостер. Вирусът е отговорен за варицела (обикновено първична инфекция при неимунни гостоприемници) и херпес зостер (след реактивиране на латентна инфекция). Заболяването е по-тежко при възрастни, отколкото при деца. Симптомите при клинична патология на варицела започват десет до 21 дни след експозицията, но средният инкубационен период е около две седмици.

Ваксината срещу варицела е въведена през 1995 година и е довела до значително намаляване на броя на случаите и усложненията. Тя предотвратява около 70% до 90% от инфекциите и 95% от тежките заболявания. Препоръчва се рутинна имунизация на деца. Имунизацията в рамките на три дни от експозицията може все още да подобри резултатите при децата.

Епидемиология

Първичната варицела се среща във всички страни по света. През 2015 година е довела до 6 400 смъртни случая в световен мащаб - спад от 8 900 през 1990 година. Имало е 7000 смъртни случая през 2013 година.

В умерените страни варицелата е предимно заболяване на децата, като повечето случаи се появяват през зимата и пролетта, най-вероятно поради училищен контакт. Това е едно от класическите заболявания в детството, с най-голямо разпространение във възрастовата група от 4 до 10 години. Подобно на рубеолата, тя е рядко срещана при деца в предучилищна възраст. Варицелата е силно комуникативна, със степен на инфекция от 90% при близки контакти. В умерените страни повечето хора се заразяват преди зряла възраст, а 10% от младите възрастни остават податливи.

В тропиците варицелата често се среща при възрастни хора и може да причини по-сериозно заболяване. При възрастните следите от обрива са по-тъмни, а белезите по-изразени, отколкото при децата.

Етиопатогенеза

Вирусът варицела зостер, който е човешки алфахерпесвирус от рода Varicellovirus, причинява варицела и херпес зостер. Епидемиологичните данни сочат, че първичната инфекция започва с репликация в епителни клетки на горната дихателна лигавица, която е последвана от широко разпространения везикуларен обрив, характерен за варицелата след инкубационен период от 10–21 дни. Този модел вероятно отразява разпространението на вируса към сливиците и други местни лимфоидни тъкани, откъдето заразените Т-клетки могат да транспортират вируса по кръвния поток към кожата. По време на първичната инфекция вирионите вероятно получават достъп до сетивните тела на нервните клетки в ганглиите чрез ретрограден аксонен транспорт от кожни места на репликация или чрез Т-клетъчна виремия и се установява латентна инфекция. Когато вирусната репликация се активира отново, вирусът достига кожата чрез антерограден аксонален транспорт, за да предизвика симптомите. Както варицелата, така и зостерните кожни лезии съдържат високи концентрации на инфекциозен вирус и по този начин са отговорни за предаването им на податливи лица.

Втори кръг на вирусна репликация се случва във вътрешните органи на тялото, най-вече в черния дроб и далака, последван от вторична виремия 14-16 дни след заразяването. Тази вторична виремия се характеризира с дифузна вирусна инвазия на капилярните ендотелни клетки и епидермиса. Инфекцията на клетките на малпигиевия слой произвежда както междуклетъчен оток, така и вътреклетъчен оток, което води до характерния везикул.

Излагането на вируса при здраво дете инициира производството на антитела на имуноглобулин G (IgG), имуноглобулин М (IgM) и имуноглобулин А (IgA) антитела. IgG антителата остават за цял живот и придават имунитет. Клетъчно-медиираните имунни отговори също са важни за ограничаване на обхвата и продължителността на първичната варицела. След първична инфекция се предполага, че вируса се разпространява от лигавични и епидермални лезии до локални сетивни нерви. След това той остава латентен в гръбните ганглионни клетки на сетивните нерви. Реактивирането на вируса води до клинично различен синдром на херпес зостер.

Клинична картина

Ранните (продромални) симптоми при юноши и възрастни са гадене, загуба на апетит, болки в мускулите и главоболие. Това е последвано от характерните обриви или орални язви, неразположение и нискостепенна температура, които сигнализират за наличието на болестта. Оралните прояви на заболяването (енантем) нерядко могат да предшестват външния обрив (екзантем). При децата заболяването обикновено не се предхожда от продромални симптоми и първият признак е обривът или петната в устната кухина. Обривът започва като малки червени точки по лицето, скалпа, торса, горната част на ръцете и краката. Напредване за 10–12 часа до малки подутини, мехури и пустули и последвано от образуване на струпеи.

В стадий на блистер обикновено е налице интензивен сърбеж. Мехури могат да се появят и по дланите, стъпалата и областта на гениталиите. Обикновено видими доказателства за заболяването се развиват в устната кухина и сливиците области под формата на малки язви, които могат да бъдат болезнени или сърбящи или и двете. Този енантем може да предхожда екзантема от 1 до 3 дни или може да бъде едновременно. Тези симптоми на варицела се появяват 10 до 21 дни след излагане на заразно лице. Лезиите могат да засегнат конюнктивата, букалната лигавица, чревната лигавица и белите дробове. При имуносупресирани индивиди (след трансплантация, кортикостероидна терапия, ХИВ/СПИН) първичната инфекция с варицела може да причини сериозно клинично заболяване с обширни кожни и системни прояви. Хеморагичната варицела обикновено се свързва с други усложнения. Възрастните могат да имат по-разпространен обрив и по-дълга температура, и е по-вероятно да възникнат усложнения, като варицелна пневмония.

Тъй като воднистият назален секрет, съдържащ жив вирус, обикновено предхожда както екзантема, така и енантема от 1 до 2 дни, заразеният човек всъщност става заразен един до два дни преди признаване на болестта. Зараза продължава, докато всички везикуларни лезии не станат сухи корички, което обикновено води до четири или пет дни, до което времето прекъсва назалното отделяне на жив вирус. Състоянието обикновено отзвучава самостоятелно в рамките на няколко седмици. Обривът обаче може да продължи до един месец.

Усложнения

Важно усложнение при клинична патология на варицела е вторичната бактериална инфекция със Staphylococcus aureus или Streptococcus pyogenes (стрептококи от група А). Те понякога могат да преминат към целулит, еризипел, сепсис или токсичен шоков синдром, причинявайки значителна заболеваемост и смъртност дори и при здрави преди това гостоприемници. Това може да е важен проблем в тропическите страни, където има по-голяма вероятност от заразяване.

Други усложнения включват вирусна дисеминация, която причинява прояви на централната нервна система като атаксия или енцефалит, които по-често се наблюдават при деца, или варицела пневмонит, потенциално животозастрашаващо усложнение при възрастни. Системното заболяване може също да доведе до дисеминирана интраваскуларна коагулация и мултиорганно участие, по-специално нарушена бъбречна и чернодробна функция.

Новородените са изложени на най-голям риск от разпространение на заболяване и фатална варицела, когато са изложени по време на раждането на майка с първична инфекция от варицела с появата на обрива в рамките на 5 дни преди 2 дни след раждането. Липсата на пасивно прехвърлени майчини антитела и относителната незрялост на имунната система на бебето е причина за повишения риск от перинатална варицела.

Патологични характеристики

Макроскопски в белите дробове, черния дроб, слезката, бъбреците и други органи се виждат сиво-жълтеникави участъци с червен вал около тях.микроскопско изследване на варицела

Хистологично в клетките на спинозния слой на епидермиса се откриват вътреядрени базофилни включвания. Клетките се подлагат на балонна дегенерация и се разрушават, при което се получават интраепидермални везикули (фигура 1). Освен това се наблюдава образуване на гигантски многоядрени клетки. При тежко протичане у имуносупресирани болни се намират изменения и във вътрешните органи. Наблюдаваните сиво-жълтеникави участъци във вътрешните органи микроскопски представляват огнища на коагулационна некроза с кръвоизливи и оскъдни възпалителни инфилтрати около тях.

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ПОКСКЛИН ОХЛАЖДАЩА ПЯНА ПРИ ВАРИЦЕЛА 100 мл
25.90лв.

ПОКСКЛИН ОХЛАЖДАЩА ПЯНА ПРИ ВАРИЦЕЛА 100 мл

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АРГАН 10 мл
7.20лв.

БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ АРГАН 10 мл

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛЮТИВА МЕНТА 10 мл
25.60лв.

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛЮТИВА МЕНТА 10 мл

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НИАУЛИ ЦИАНОЛ 10 мл
17.60лв.

ПРАНАРОМ ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ НИАУЛИ ЦИАНОЛ 10 мл

АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл
22.60лв.

АКТИВ ОЗОН ОЗОНИРАНО ОЛИО 20 мл

КАПИТИКС пудра 50 гр.
14.20лв.

КАПИТИКС пудра 50 гр.

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Chickenpox
https://emedicine.medscape.com/article/1131785-workup#c11
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK448191/
https://www.cdc.gov/vaccines/pubs/pinkbook/varicella.html
https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/chickenpox



Коментари към Клинична патология на варицела

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Клинична патология на варицела
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:33
    Коментирайте "Клинична патология на варицела"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на инфекциозни болести
  • Варицела
  • Всичко започна като най-обикновена варицела - кошмарът продължи два месеца
  • Лечение при херпес зостер
  • Хранене при варицела
  • Каламинов лосион
  • Домашни средства и хомеопатия срещу варицела
  • Ацикловир
  • Варицела зостер вирус тест
  • Ваксина срещу варицела: показания за поставяне, препоръки, странични ефекти
  • B01.9 Варицела без усложнения
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да къпем детето, когато има варицела?

преди 4217 дни, 8 часа и 52 мин.

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4232 дни, 7 часа и 15 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 37 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 38 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 2 часа и 49 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 2 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival