Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Лечения Mетилметионин (витамин U) Лечение с храни и хранителни добавки

Mетилметионин (витамин U)

от 29 май 2017г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Mетилметионин (витамин U) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Често страдате от киселини и лошо храносмилане? Болката в корема става непоносима и обезболяващите средства не помагат? Често страдате от запек или диария?

В случай, че имате диагностицирано заболяване на стомашно-чревния тракт (язвена болест, гастрит, колит), е време за смяна на терапията, тъй като проявите говорят за обостряне на състоянието.

В случай, че нямате диагностицирано заболяване, е време да се погрижите за състоянието на храносмилателната система, за да си спестите много главоболия, излишен прием на медикаменти и неприятните прегледи и изследвания.

От дълбока древност са известни полезните свойства на любимия на много и мразен от още повече зелев сок и прясно кисело зеле. В продължение на десетки години народният илач е използван ефективно при лица с различни увреждания на стомашно-чревния тракт.

Повишеният научен интерес към състава на зелевия сок води до откритието на нова, витаминоподобна субстанция, която набира все повече популярност. Това е така нареченият витамин У (витамин U) или известен още като S-метилметионин (SMM). Терминът витамин У е предложен през 1952 година от Garnett Cheney, като буквата идва от латинския термин за язва (ulcus).

Витамин У (метилметионин)

Редица доказали с времето своите полезни ефекти витамини първоначално са означавани с една-единствена буква, като например витамин Н, известен днес като витамин В7 (биотин), част от голямото семейство на витамините от група В.

Субстанцията не е истински витамин, но нейните полезни свойства са в процес на проучване и нищо чудно в следващите няколко години нейната позиция в йерархията на полезните нутриенти да нарасне значително.

Витамин У представлява дериват на метионин, като се биосинтезира от L-метионин, превръщайки се първо в S-аденозилметионин (SAM). Представлява посредник в синтетичните процеси на редица ензими и метаболити, поради наличието на метилова група. Заместването на аденозиловата група на SAM с метилова група за получаването на SMM се катализира от ензима метионин-S-метилтрансфераза.

Субстанцията е водоразтворима и още в началните етапи на проучвания показва висока противоязвена активност.

Налице е изразен протективен ефект по отношение на стомашната и тънкочревната лигавица спрямо въздействието на редица агресивни агенти.

Така например много от факторите, предразполагащи развитието на язвена болест, като например емоционален стрес, системна консумация на алкохол, тютюнопушене, нездравословно хранене (липса на пресни плодове и зеленчуци в менюто, изобилие от мазни и пържени храни), честа употреба на нестероидни противовъзпалителни средства, лечение с кортикостероиди, могат да бъдат неутрализирани с прием на достатъчно високи нива на метилметионин.

Вредни фактори

Намаляването на споменатите агресивни фактори (сред които е и повишението на пепсин и солна киселина) в комбинация с повишението на протективните фактори, за което способства витамин У, води до поддържане на оптимален баланс на храносмилателната система, намалявайки многократно рисковете от развитие на язвена болест, гастрит, колит, диспепсия и други.

Биологични функции на метилметионин (витамин U)

Субстанцията участва активно в осъществяването на редица физиологични процеси с изключително важно значение за организма. Налице са известни сходства и прилики с биологичната роля на метионин, но за разлика от него SMM е фокусиран върху стомашно-чревния тракт, поддържайки и регулирайки нормалната му дейност.

Основните биологични функции на метилметионин включват:

  • донор на метилови групи
  • предпазване на лигавицата на стомашно-чревния тракт, както и хепаталните структури от увреждащи въздействия: проучвания показват намаляване на токсичността на аспирин по отношение на интестиналния тракт при употреба на добавки, съдържащи SMM един до два часа преди приема му
  • стимулиране на възстановителните и оздравителни процеси при налични увреждания на стомашната лигавица и ускоряване на времето на зарастване на лигавичните увреждания
  • нормализиране на киселинността в стомаха
  • повишаване на устойчивостта на стомашната лигавица срещу увреждащото въздействие на солната киселина и пепсина
  • важен посредник в процесите на формиране на глутатион, една от субстанциите, улесняващи и допринасящи за детоксикацията на организма от токсични вещества, включително медикаментозни средства
  • подобрява холестероловия метаболизъм, повишавайки нивата на добрия холестерол (HDL холестерол), липотропен ефект (намалява натрупването на мазнини в черния дроб)
  • инактивиране на хистамин, който играе важна роля в патогенезата на язвената болест, както и за развитието на различни алергични прояви и заболявания
  • притежава известен аналгетичен ефект, като следствие от някои от своите биологични функции, който се изразява в облекчаване на болката при пациенти с нарушения в дейността на стомашно-чревния тракт
  • облекчаване дейността на черния дроб
  • изразени антиоксидантни свойства
  • повишение на индивидуалната имунологична резистентност, подсилване на имунната активност срещу въздействието на различни патогени (бактерии, вируси, гъбички)

Витамин U - полезни свойства

Как да си набавим необходимата субстанция и каква е препоръчителната дневна доза?

Източници на метилметионин (витамин U)

Псведовитаминът изобилства предимно в хранителните продукти с растителен произход, главно зеленчуци, като особено ценни източници са:

  • зеленчуци: зеле, кисело зеле, лук, моркови, целина, магданоз, ряпа, аспержи, цвекло, спанак, броколи
  • зелен чай
  • суров яйчен жълтък
  • мляко и млечни продукти
  • черен дроб

По-високи концентрации се откриват в растителните култури, отглеждани в по-топли райони.

Важна особеност е необходимостта от консумация на зеленчуците в суров вид, тъй като термичната обработка намалява нивата на витамин У (колкото по-продължителна е топлинната обработка на продукта, толкова по-ниски нива се откриват в него).

Киселото зеле се отличава с високо съдържание на витамин У, но също така съдържа и Lactobacilli plantarum, важни пробиотици, потискащи растежа на патогенните бактерии в интестиналния тракт (E.coli, Salmonella).

Хранителни източници

Известни количества се откриват и в зеления чай, както и в някои животински източници, като например суров яйчен жълтък, сирене, черен дроб.

Витамин У се предлага и под формата на хранителна добавка, обикновено във вид на капсули или таблетки за перорална употреба. Тъй като много хора не обичат кисело зеле и фрешът от зеле не е в списъка им с любими напитки, добавките се явяват добра алтернатива за набавяне на необходимите количества от метилметионин.

Препоръчителна дневна доза

Тъй като хранителните добавки не са строго регулирани, при тях често дозите варират в широки граници. За намаляване на риска от неприятни изненади при употребата на каквито и да е добавки, е препоръчително да се консултирате с вашия лекар.

Редица фактори са от значение при определянето на дозата, като например общо здравословно състояние, наличие на подлежащи заболявания, прием на медикаментозни средства, вредни навици и други.

При лица с леки оплаквания, както и пациенти, приемащи добавката с профилактична цел, дозата е в рамките на 100 до 300 милиграма дневно. В зависимост от състоянието ви и от избора на съответния препарат може да приемате еднократно дневно и по-ниски дози. Често добавката се употребява в два или три приема дневно.

При пациенти с подлежащи болестни увреждания на храносмилателната система (язвена болест, гастрит, диспепсия) дозата е малко по-висока, от порядъка на 200 до 400 милиграма. Проучвания в областта показват добра поносимост на организма на дози до 600 милиграма дневно, предписани след консултация със специалист.

За оптимален ефект се препоръчва допълнителен прием на други действащи като антиоксиданти субстанции и улесняващи дейността на стомашно-чревния тракт, като например глутамин, алантоин, витамини от група В, мастноразтворими витамини.

Много производители предлагат готови комбинации, съдържащи няколко активни субстанции, като често комбинираните продукти показват много по-висока ефективност в сравнение с монопрепаратите, поради допълване на ефектите на субстанциите.

Показания за приложение на метилметионин (витамин U)

Метилметионин е ценен и познат съюзник в борбата предимно със заболявания на стомашно-чревния тракт, но неговите приложения не се изчерпват само с това. Многобройните му биологични функции и повлияването на редица важни физиологични процеси са причина за широкото му приложение и незаслужено малка все още популярност.

Към основните показания за приложение на витамин У по отношение на заболяванията, ангажиращи храносмилателната система се отнасят:

  • Язва на стомаха
  • Язва на дванадесетопръстника
  • Гастрит и дуоденит
  • Хроничен гастрит
  • Улцерозен колит
  • Диспепсия
  • Гастроезофагеална рефлуксна болест
  • Киселини, нарушена секреторна функция на стомашно-чревния тракт

Показания за приложение на метилметионин

Регулирайки киселинността на стомашното съдържимо субстанцията значително намалява риска от развитие на някое от гореизброените заболявания и облекчава симптоматиката при вече развили се.

Редица проучвания в областта сравняват ефективността на метилметионин с медикаментите от групата на Н2 блокерите, които са едни от най-често използваните средства при язвена болест и киселини.

Безопасният профил на субстанцията (минимална токсичност, нисък риск от нежелани ефекти) в комбинация с високата ефективност са причина много специалисти да се насочват именно към нея.

Неслучайно зелевият сок е добил висока популярност в народната медицина, като ефективно средство при язвена болест. В последствие се открива и доказва причината за тази негова висока ефективност и се създават достъпни форми на субстанцията, подходящи и за хора, непонасящи миризмата или вкуса на народния илач.

Редица експериментални проучвания потвърждават облекчаването на симптоматиката при лица, страдащи от нарушена секреторна функция, след прием на метилметионин. Всъщност ниските нива в организма (при повишени потребности или нисък внос с храната) са причина за нарушенията в киселинността и могат да стоят в основата на скоро появила са стомашна или дуоденална язва.

Адекватният внос на витамин У облекчава проявите, като болка, дискомфорт в областта на корема, подуване, запек или диария, лош дъх, чувството за парене зад гръдната кост и други.

Метилметионин е подходящо средство за високорискови пациенти, изложени на въздействието на многобройни рискови фактори, увреждащи лигавицата на стомаха, като например прием на медикаменти, системна консумация на алкохол, нездравословен хранителен режим, генетична предразположеност.

Показания за приложение на витамин U

Ефективността на витамин У по отношение на стомашно-чревните заболявания не изчерпва полезните приложения на субстанцията. Проучва се възможността за употребата му при следните състояния:

  • хиперлипидемия, повишени нива на LDL холестерол (лош холестерол) и триглицериди
  • чести инфекциозни заболявания: за повишаване на имунологичната резистентност
  • при нефротичен синдром: субстанцията повишава обема на отделената урина и намалява протеинурията
  • профилактика на атеросклероза: липотропният ефект в комбинация с подобряването на системната циркулация и особено мозъчното кръвооросяване представлява ефективна мярка срещу развитието на атеросклеротични промени в съдовете
  • заболявания с алергична компонента: сенна хрема, астма, хранителни алергии и други се повлияват ефективно от витамин У поради неговите антихистаминови ефекти
  • при депресия

Необходими са задълбочени проучвания за доказване ефективността на субстанцията при тези състояния, като към момента данните са въз основа на експерименти с животни или върху ограничени групи от хора.

Възможни рискове при употребата на метилметионин (витамин U)

Тъй като субстанцията е водоразтворима, излишните количества, приети с храната или под формата на хранителни добавки, се елиминират от организма през отделителната система.

Метилметионин се отличава с изключително безопасен профил, ниска токсичност, липса на кумулиращ ефект (не се натрупва). При силно чувствителни пациенти в много редки случаи са възможни леки прояви от страна на стомашно-чревния тракт, като например повишено образуване на газове, запек или диария, подуване на корема.

Не се описват нежелани лекарствени взаимодействия при едновременна употреба с други добавки и медикаменти, въпреки което се препоръчва да информирате вашия лекар за всички хапчета, които приемате, отпуснати независимо с или без рецепта.

Поради липсата на достатъчно проучвания в областта и възможните ефекти, не се препоръчва употребата на добавките, съдържащи витамин У, от бременни жени и кърмачки, освен по строги медицински показания.

Метилметионин

Ако сте от хората, които безпроблемно и с наслада консумират кисело зеле ежедневно или зелев сок, то намалявайки вредните навици (тютюнопушене, прием на алкохол, чест прием на обезболяващи медикаменти) ще постигнете оптимален баланс на чревната флора и естествената защита на стомашната лигавица.

В случай, че забързаното ежедневие краде твърде много от времето ви и честичко закусвате, обядвате и вечеряте с така наречените бързи храни, то е препоръчително да вземете своеобразни превантивни мерки за намаляване на риска от развитие на различни по тежест увреждания на стомашно-чревната лигавица (от неприятните киселини до язвена болест и новообразувания).

Нашият организъм няма система за рестарт, поради което всички вреди, които му нанасяме по един или друг начин, се трупат с времето и в един момент оказват своя пагубен ефект. При превръщане на грижата за здравословното ни състояние в приоритет номер едно, си гарантираме по-малко неприятности в дългосрочен план.

4.9/5 17 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ГАСТРО КОМПЛЕКС сироп 250 мл
72.20лв.

ГАСТРО КОМПЛЕКС сироп 250 мл

СУ СКИН ВИТАМИН U СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 60 мл
82.00лв.

СУ СКИН ВИТАМИН U СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 60 мл

Нов
СУ СКИН ВИТАМИН U КРЕМ ЗА ЛИЦЕ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл
87.00лв.

СУ СКИН ВИТАМИН U КРЕМ ЗА ЛИЦЕ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл

Нов
СУ СКИН ВИТАМИН U АМПУЛЕН ТОНЕР ЗА ЛИЦЕ 130 мл
76.00лв.

СУ СКИН ВИТАМИН U АМПУЛЕН ТОНЕР ЗА ЛИЦЕ 130 мл

Нов
СУ СКИН ВИТАМИН U АМПУЛНА ЕМУЛСИЯ ЗА ЛИЦЕ 130 мл
86.00лв.

СУ СКИН ВИТАМИН U АМПУЛНА ЕМУЛСИЯ ЗА ЛИЦЕ 130 мл

Нов
СУ СКИН ВИТАМИН U УСПОКОЯВАЩА МАСКА ЗА ЛИЦЕ 25 мл
7.90лв.

СУ СКИН ВИТАМИН U УСПОКОЯВАЩА МАСКА ЗА ЛИЦЕ 25 мл

Нов

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
https://en.wikipedia.org
http://www.med-chemist.com
https://www.austinchronicle.com
https://www.clinicaleducation.org
https://blissreturned.wordpress.com
https://www.seleneriverpress.com
http://www.dailyhealthmagazine.com

Коментари към Mетилметионин (витамин U)

От сайта (18)
Напиши коментар 18 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 21 January 2025 в 17:15

    Д. Маринов

    Здравейте. Според Вас, в каква продължителност от време може да се приема витамин U и кога - преди, по-време на или след хранене?

    Здравейте! Би могло да се приема 2-3 месеца. Следват се препоръките за начина на употреба на конкретния продукт.

  2. Д. Маринов 
    на 21 January 2025 в 12:52

    Здравейте. Според Вас, в каква продължителност от време може да се приема витамин U и кога - преди, по-време на или след хранене?

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 17 January 2024 в 12:23

    Димитър Цветков

    Къде мога да закупя витамин у?

    Здравейте! Към момента не предлагаме продукт с тази съставка.

  4. Димитър Цветков 
    на 17 January 2024 в 00:38

    Къде мога да закупя витамин у?

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 14 August 2023 в 16:24

    Пенка Пенчева

    Преди или след храна се приема Витамин У? Капсулите са по 460 мг. Момиче на 15г. с колит, гастрит и рефлукс - 1 или 2 копсули да приема на ден?

    Следвайте указанията за начина на употреба на съотвения продукт. Необходимо е да съгласувате приема от дете с лекаря му.

  6. Пенка Пенчева 
    на 13 August 2023 в 13:15

    Преди или след храна се приема Витамин У? Капсулите са по 460 мг. Момиче на 15г. с колит, гастрит и рефлукс - 1 или 2 копсули да приема на ден?

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 16 May 2023 в 15:27

    Боряна Пешева

    Търся витамин У, имате ли?

    Не предлагаме към момента.

  8. Боряна Пешева  
    на 14 May 2023 в 17:41

    Търся витамин У, имате ли?

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 December 2022 в 13:20

    Хана Манолова

    Здравейте! Имате ли във вашите аптеки Mетилметионин? Не мога да го намеря в мрежите. Благодаря!

    Здравейте! В момента този продукт не се предлага при нас.

  10. Хана Манолова 
    на 27 December 2022 в 09:30

    Здравейте! Имате ли във вашите аптеки Mетилметионин? Не мога да го намеря в мрежите. Благодаря!

Зареждане на още 10 коментара

СТАТИЯТА е свързана към

  • Лечение с храни и хранителни добавки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 711 дни, 19 часа и 29 мин.

пролактин 700 при горна 324 и недостиг на Витамин Д и странни симптоми

преди 1387 дни, 12 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 20 часа и 36 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 11 часа и 36 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 11 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 11 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival