Киселини МКБ R12
Киселините, известни с медицинския термин пирозис, представляват неприятно усещане за пареща болка зад гръдната кост, в епигастриума или горна централна част на корема. Болката и паренето стомашните киселини често се издига в гърдите и може да се излъчи към вратът и гърлото.
Киселините, обикновено се свързват с регургитация на стомашна киселина (стомашен рефлукс), което е основен симптом на гастроезофагеална рефлуксна болест.
Два основни рискови фактора за пирозис са:
- Причини, които увеличават производството на стомашни киселини;
- Структурни промени, позволяващи киселинен рефлукс в хранопровода.
Причини за киселини
- Някои храни и напитки стимулират и увеличават стомашните киселини алкохол, кофеин, газирани напитки, кисели сокове (грейпфрут, портокал, ананас), кисели храни (домати, портокали), шоколад и други;
- Лекарства - аспирин, ибупрофен, напроксен;
- Пушенето и консумацията на храни с високо съдържание на мазнини влияят релаксиращо върху функцията на долния езофагеален сфинктер, което позволява рефлукс на киселина в хранопровода.
- Хиатална херния е друг рисков фактор, който повлиява функцията на долния езофагеален сфинктер и води до рефлукс.
- Бременност може да доведе до повишаване на налягането в абдоминалната кухина и с това да повлияе функцията на долен езофагеален сфинктер.
- Затлъстяването също повишава налягането в коремната кухина и по този начин нарушава функцията, а сфинктера и причинява рефлукс.
Клинична картина на киселини
Болката в гърдите, причинена от ГЕРБ има особено усещане за парене зад гръдната кост, настъпва след нахранване или през нощта и се влошава в легнало положение и при навеждане напред. Тази болка или това усещане за парене може да остане в долна част на гърдите или да се излъчи към гърлото и да бъде свързана с кисел вкус в гърлото.
Диагноза на киселини
Диагнозата започва от анамнезата на болния и физикалния преглед. В повечето случаи това е достатъчно да се постави точна диагноза, и да се започне лечение. В други случаи се налага да се направят рентгеново изследване, ендоскопско изследвани и манометрия за уточняване на заболяването причинило киселините.
Лечение на киселините
Лечението се състои в диета, медикаментозно лечение с антиацидни средства и лечение на основното заболяване. Диетата включва да не се консумират храни повишаващи ацидитета на стомаха, алкохол, кофеин, лекарства (като аспирин и ибупрофен), спиране на пушенето, често хранене на малки порции, да се избягва хранене преди лягане. Антиацидните медикаменти се приемат преди хранене, преди сън, или при необходимост. Такива лекарства са блокери на протонната помпа и H2 блокери.
Често задавани въпроси
Какви храни помагат на изчезване на киселинния рефлукс?
Храните, които могат да помогнат за отшумяване на киселинния рефлукс, включват джинджифил, кисело мляко, ядки, боб и леща, пълнозърнести храни и зеленчуци.
Може ли киселинният рефлукс да причини болка в гърдите?
Някои хора изпитват болка в гръдната област като симптом на киселинен рефлукс. Важно е да се знае, че гръдната болка може да бъде причинена и от други състояния като инфаркт, което изисква незабавна медицинска помощ. При болка в гърдите е най-добре да се потърси консултация с лекар, за да може да се идентифицира подлежащата причина.
Симптоми и признаци при Киселини МКБ R12
- Повръщане
- Гадене
- Сухи свиркащи хрипове
- Болка в гръдната област
- Трудност при преглъщане
- Дразнене в гърлото
Коментари към Киселини МКБ R12