Проблем, свързан с начина на живот, неуточнен МКБ Z72.9
Болестите, свързани с начина на живот, споделят рискови фактори, подобни на продължителното излагане на три модифицируеми начина на живот - тютюнопушене, нездравословна диета и липса на физическа активност - и водят до развитие на хронични заболявания, по-специално сърдечни заболявания, инсулт, диабет, затлъстяване, метаболитен синдром, хронична обструкция белодробни заболявания и някои видове рак.
Тези заболявания се смятат за болести на индустриализираните страни, така наречените „западни болести“ или „болести на охолството“. Въпреки това в международен план те са известни като незаразни и хронични заболявания, част от групата на дегенеративните заболявания. Хроничното заболяване може да доведе до загуба на независимост, години инвалидност или смърт и да наложи значителна икономическа тежест върху здравните услуги.
Днес хроничните заболявания са основен проблем за общественото здраве в световен мащаб. През 2005 година Световната здравна организация (СЗО) изчислява, че 61 процента от всички смъртни случаи – 35 милиона – и 49 процента от глобалното бреме на болестите се дължат на хронични заболявания. До 2030 година делът на общите смъртни случаи в световен мащаб, дължащи се на хронични заболявания, се очаква да нарасне до 70 процента, а глобалното бреме на болестите до 56 процента. Най-голямо увеличение се очаква в регионите на Африка и Източното Средиземноморие.
Комбинацията от четири фактора за здравословен начин на живот - поддържане на здравословно тегло, редовни упражнения, спазване на здравословна диета и непушене - изглежда се свързва с до 80 процента намаление на риска от развитие на най-честите и смъртоносни хронични болести. Това подсилва настоящите препоръки за обществено здравеопазване за спазване на навици за здравословен начин на живот и тъй като корените на тези навици често произхождат от етапите на формиране на живота, особено важно е да се започне отрано с преподаването на важни уроци относно здравословния живот.
Въпреки добре известните ползи от здравословния начин на живот обаче, само малка част от възрастните следват такава рутина. Всъщност броят им намалява. За съжаление има много малко обществено съзнание за връзката между здравето и начина на живот. Мнозина не знаят, че промяната в начина на живот е важен фактор за появата на хронични заболявания като причини за повишена заболеваемост и смъртност. Начинът на живот обикновено се счита за личен проблем. Начинът на живот обаче е социални практики и начини на живот, възприети от индивиди, които отразяват лични, групови и социално-икономически идентичности.
Скромните, но постижими корекции в поведението на начина на живот вероятно ще имат значително въздействие на индивидуално и популационно ниво. Здравните специалисти и медиите вече многократно носят посланието, че за да останат здрави, хората трябва да възприемат здравословно поведение. Физическата активност, спирането на консумацията на тютюн, диетата с високо съдържание на фибри и ниско съдържание на мазнини, контролирането на телесното тегло и научаването да се справяте със стреса намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания, рак и преждевременна смъртност.
Към проблем, свързан с начина на живот, неуточнен не спадат проблеми от следните рубрики:
- Употреба на тютюн
- Употреба на алкохол
- Използване на наркотици
- Недостатъчна физическа активност
- Неприемлив хранителен режим и вредни навици при хранене
- Сексуално поведение с висока степен на риск
- Склонност към хазартни игри и облози
- Други проблеми, свързани с начина на живот
Заглавно изображение: CCO Public domain
Коментари към Проблем, свързан с начина на живот, неуточнен МКБ Z72.9