Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Фактори, влияещи върху здравното състояние на населението и контакта със здравните служби Лица, обърнали се към здравни служби във връзка с други обстоятелства Проблеми, свързани с начина на живот Недостатъчна физическа активност

Недостатъчна физическа активност МКБ Z72.3

от 08 фев 2016г., обновено на 08 дек 2022г.
  • Инфо
  • Симптоми
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Коментари

Недостатъчната физическа активност е тип начин на живот, при който човек е физически неактивен и прави малко или никакво физическо движение и/или упражнения. Човек, който води заседнал начин на живот, често седи или лежи, докато се занимава с дейност като общуване, гледане на телевизия, игра на видео игри, четене или използване на мобилен телефон или компютър през по-голямата част от деня. Заседналият начин на живот допринася за лошо качество на здравето, болести, както и много предотвратими причини за смърт.

Времето за седене е обичайна мярка за заседналия начин на живот. Глобален преглед, представляващ 47% от възрастното население в света, установи, че средностатистическият човек седи от 4,7 до 6,5 часа на ден, като средният брой се увеличава всяка година.

Времето на екрана е термин за времето, което човек прекарва в гледане на екран като телевизор, компютърен монитор или мобилно устройство. Прекомерното време пред екрана е свързано с отрицателни последици за здравето.

Епидемиология

Недостатъчната физическа активност е 4-ти водещ рисков фактор за смъртност. Приблизително 3,2 милиона смъртни случая всяка година се дължат на недостатъчна физическа активност. Хората, които са недостатъчно физически активни, имат 20% до 30% повишен риск от смъртност по всякаква причина в сравнение с тези, които се занимават с поне 30 минути физическа активност с умерена интензивност през повечето дни от седмицата. През 2008 година се изчислява, че 31,3% от лицата на възраст над 15 години са били недостатъчно активни (мъже 28% и жени 34%). Граничната точка от по-малко от 150 минути умерена активност на седмица (или еквивалент) беше избрана, тъй като обширни и силни научни доказателства показват, че хората, отговарящи на този праг, имат по-високи нива на здравословна годност, по-нисък рисков профил за развитие редица инвалидизиращи медицински състояния и по-ниски нива на различни хронични неинфекциозни заболявания в сравнение с хората, които са неактивни. Този показател се изчислява от специфичните за възрастта стойности на разпространение на недостатъчна физическа активност. Възрастовата стандартизация се извършва, за да се контролират разликите във възрастовата структура на населението във времето и между страните. Долната възрастова граница от 18 години е избрана, като се вземат предвид естеството и наличието на научни доказателства, свързани със здравните резултати.

Ефекти върху здравето

Ефектите от недостатъчна физическа активност могат да бъдат преки или непреки. Един от най-важните преки ефекти от заседналия начин на живот е увеличеният ИТМ, водещ до затлъстяване. Липсата на физическа активност е една от водещите причини за предотвратима смърт в световен мащаб.

Най-малко 300 000 преждевременни смъртни случая и 90 милиарда долара преки разходи за здравеопазване са причинени от затлъстяване и заседнал начин на живот годишно само в САЩ. Рискът е по-висок сред тези, които седят неподвижни повече от 5 часа на ден. Доказано е, че е рисков фактор сам по себе си, независимо от тежките упражнения и ИТМ. Хората, които седят неподвижно повече от 4 часа на ден, имат 40% по-висок риск от тези, които седят по-малко от 4 часа на ден. Въпреки това, тези, които спортуват поне 4 часа на седмица, са толкова здрави, колкото и тези, които седят по-малко от 4 часа на ден.

Косвено повишеният ИТМ поради заседналия начин на живот може да доведе до намалена производителност и повишено отсъствие от необходими дейности като работа.

Заседналият начин на живот допринася или може да бъде рисков фактор за:

  • безпокойство
  • сърдечно-съдови заболявания
  • мигрена
  • рак на гърдата
  • рак на дебелото черво
  • синдром на компютърно зрение (само от прекомерна употреба на електроника)
  • депресия
  • диабет
  • подагра
  • високо кръвно налягане
  • липидни нарушения
  • кожни проблеми като косопад
  • смъртност при възрастни
  • затлъстяване
  • остеопороза
  • сколиоза
  • дискова херния
  • наддаване на тегло

Превенция

Възрастните и децата прекарват много време седнали на работното място или в училище, поради което интервенциите са фокусирани в тези две области.

В градските пространства

Намерени са някои доказателства за отрицателна връзка между излагането на съществуваща градска магистрала и умерената до интензивна физическа активност. Делът на физически активните хора е по-висок в кварталите с висока спрямо ниска проходимост. Нарастващите нива на наднормено тегло, затлъстяване и липса на физическа активност в бързо развиващите се градове и градско население на Китай се дължат на практиките и политиките за градско развитие.

В работна среда

Професионалното заседнало поведение представлява значителна част от времето в седнало положение за много възрастни. Някои работни места са въвели часове за упражнения по време на обяд, предизвикателства за ходене сред колеги или позволяват на служителите да стоят, вместо да седят на бюрата си по време на работа. Интервенциите на работното място като работни места за алтернативни дейности, бюра за седене и изправяне и насърчаване на използването на стълби са сред мерките, прилагани за противодействие на вредите от заседналото работно място.

В образованието

По-голямата част от времето, когато децата са в класната стая, те са седнали (60% от времето). Децата, които редовно се занимават с физическа активност, са по-склонни да станат здрави възрастни. Децата се възползват както физически, така и психически, когато заменят недостатъчна физическа активност с активно поведение. Въпреки това знание и поради отчасти увеличаването на заседналото поведение, децата имат 8 часа по-малко свободна игра всяка седмица, отколкото преди 20 години.

Няколко проучвания изследват ефектите от добавянето на стоящи бюра с регулируема височина в класните стаи, което намалява времето, прекарано в седнало положение. Обаче свързването на намаляването на седенето с последиците за здравето е предизвикателство. В едно проучване, проведено върху австралийски ученици, интервенциите намаляват времето, което децата прекарват седнали в класната стая, което се свързва с по-нисък индекс на телесна маса и обиколка на талията. Интервенциите, използвани в проучването, включват стоящи бюра и стативи, използването на таймери и спортно и цирково оборудване в класната стая. Учителите също направиха уроците по-активни и добавиха почивки към уроците, за да насърчат активното време. В САЩ друга интервенция за децата е насърчаването на използването на активен транспорт до и от училище, като например чрез програмата за безопасни маршрути до училище.

Заглавно изображение: CCO Public domain

3.7/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Недостатъчна физическа активност МКБ Z72.3

  • Умора
  • Повишаване на тегло
  • Загуба на мускулен обем

Коментари към Недостатъчна физическа активност МКБ Z72.3

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Недостатъчна физическа активност МКБ Z72.3
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:28
    Коментирайте "Недостатъчна физическа активност МКБ Z72.3"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Каква физическа активност ви създава удоволствие през свободното време?

преди 3807 дни, 1 час и 35 мин.

Как стоят нещата при вас със секса по време на менопауза и като цяло, каква е сексуалната ви активност?

преди 3825 дни, 3 часа и 33 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 32 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 32 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 44 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival