Сексуално поведение с висока степен на риск МКБ Z72.5
Сексуалното поведение обхваща всички дейности, които задоволяват сексуалните нужди на индивида. Сексуалното поведение е изследвано в контекста на сексуални практики, сексуални взаимоотношения, репродуктивно здраве, полово предавани инфекции и контрацепция. Докато сексуалното поведение и изразяването на сексуалност са нормални явления, контекстът, в който се изразява сексуалното поведение, може да направи поведението ненормално или рисково. Докато в литературата са изследвани различни рискови поведения, има спекулации относно определението за „сексуално поведение с висока степен на риск“.
Рисковото сексуално поведение е дефинирано от изследователите като сексуални контакти и в някои случаи съпътстващо поведение (приемане на наркотици, алкохол), които имат висока вероятност от последствия под формата на нежелана бременност или инфекция на един от партньорите с полово предавана инфекция. Може да описва сексуалното поведение на дадено лице или да е свързано с поведението на неговия партньор. Рисково поведение може да бъде незащитен вагинален, орален или анален секс.
Епидемиология
Според Националното проучване на рисковото поведение на младежта, 19% от всички сексуално активни юноши в САЩ са употребявали алкохол или други наркотици преди последния си полов акт. За разлика от тях, юношите, които съобщават, че не са употребявали вещества, са най-малко склонни да поемат сексуални рискове.
Повечето канадски и американски юноши на възраст от 15 до 19 години описват, че са имали сексуален контакт поне веднъж. В същата популация 23,9% и 45,5% от младите юноши описват, че са правили секс с двама или повече сексуални партньори през предходната година. От мъжете в същата популация, 32,1% от канадските мъже са имали двама или повече партньори, а 50,8% от американските мъже също описват подобно преживяване.
Алкохолът е най-често използваното вещество сред младежите на възраст 18-25 години. 10% от младите възрастни са имали разстройство, свързано с употребата на алкохол през 2018 година, което е по-голямо от разпространението сред всички други възрастови кохорти. Изследванията показват, че алкохолът може да доведе до рисково сексуално поведение, включително липса на използване на презерватив, сексуален контакт с неосновен партньор, както и по-ниска вероятност за използване на контрацепция като цяло.
Сред по-възрастните кохорти може да се наблюдава подобна положителна тенденция при рисковото сексуално поведение, когато се комбинира с употреба на алкохол. Например, изследване на по-възрастни мъже, които правят секс с мъже, показва, че вероятността от участие в рискови сексуални дейности се увеличава с употребата на алкохол и други наркотици.
Фактори
Рисковото сексуално поведение може да бъде:
- секс без презерватив
- контакт уста-гениталии
- започване на сексуална активност в ранна възраст
- множество сексуални партньори
- партньор с висок риск, някой, който има множество сексуални партньори или инфекции
- секс с партньор, който някога е инжектирал наркотици
Рисковото сексуално поведение включва незащитен полов акт, множество сексуални партньори и употреба на незаконни наркотици. Употребата на алкохол и забранени наркотици значително увеличава риска от гонорея, хламидия, трихомониаза, хепатит В и ХИВ/СПИН. Травмата при анален секс е идентифицирана като рисково сексуално поведение.
Рисковото сексуално поведение може да доведе до сериозни последици както за човека, така и за неговия партньор(и). Това понякога включва рак на шийката на матката, извънматочна бременност и безплодие. Съществува връзка между хората с по-голяма честота на боди арт (боди пиърсинг и татуировки) и рисковото сексуално поведение.
Лечение и интервенции
Има няколко фактора, свързани със сексуално поведение с висока степен на риск. Те включват непоследователна употреба на презерватив, употреба на алкохол, злоупотреба с различни вещества, депресия, липса на социална подкрепа, скорошно лишаване от свобода, пребиваване с партньор и излагане на насилие от интимен партньор и сексуално насилие в детството. Необходими са допълнителни изследвания, за да се установи точната причинно-следствена връзка между тези фактори и рисковото сексуално поведение. Намаляването на риска за сексуалното здраве може да включва мотивационни упражнения, умения за увереност, образователни и поведенчески интервенции. Консултирането е разработено и прилагано за хора с тежки психични заболявания, може да подобри знанията, нагласите, вярванията, поведението или практиките на участниците (включително умения за увереност) и може да доведе до намаляване на рисковото сексуално поведение.
Има няколко проучвания за управлението на рисковото сексуално поведение сред младежите, като повечето се фокусират върху превенцията на полово предавани инфекции като ХИВ. Мета-анализ, оценяващ превантивните интервенции сред подрастващите, предлага подкрепа за тези програми за принос към успешни резултати като намалени случаи на полово предавани инфекции, увеличена употреба на презервативи. Констатациите показват, че повечето интервенции са били прилагани в групов формат и са включвали психообразование относно ХИВ/СПИН, активно обучение на междуличностни умения, като някои допълнително са фокусирани върху обучение на умения за самоконтрол и информация/демонстрации за употреба на презервативи. Някои данни сочат, че семейните интервенции могат да бъдат от полза за предотвратяване на дългосрочно рисково сексуално поведение в ранна зряла възраст.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Коментари към Сексуално поведение с висока степен на риск МКБ Z72.5