Употреба на алкохол МКБ Z72.1
Консумацията на алкохол се определя като годишни продажби на чист алкохол в литри на човек на възраст 15 и повече години. Употребата на алкохол е свързана с множество вредни здравни и социални последици, включително повишен риск от редица видове рак, инсулт и цироза на черния дроб. Алкохолът също допринася за смъртта и инвалидността чрез злополуки и наранявания, нападение, насилие, убийства и самоубийства. Този показател се измерва в литри на глава от населението (хора на 15 и повече години).
Алкохолът се произвежда и консумира от хората заради неговите психоактивни ефекти от почти 10 000 години. Пиенето на алкохол като цяло е социално приемливо и е законно в повечето страни, за разлика от много други развлекателни вещества. Въпреки това, често има ограничения върху продажбата и употребата на алкохол, например минимална възраст за пиене и закони срещу пиене на обществени места и пиене и шофиране. Алкохолът има значително обществено и културно значение и има важни социални роли в голяма част от света. Заведенията за пиене, като барове и нощни клубове, се въртят предимно около продажбата и консумацията на алкохолни напитки, а партитата, фестивалите и социалните събирания обикновено включват консумация на алкохол. Алкохолът е уникален с това, че е единственият наркотик, който уврежда другите повече от употребяващия. То е свързано с различни обществени проблеми, включително шофиране в нетрезво състояние, случайни наранявания, сексуални посегателства, домашно насилие и насилствени престъпления. Алкохолът остава незаконен за продажба и консумация в редица страни, главно в Близкия изток. Докато някои религии, включително ислямът, забраняват консумацията на алкохол, други религии, като християнството и шинтоизма, използват алкохол в причастие и възлияния.
История
Алкохолът се е произвеждал още от 7 000 до 6 650 г. пр.н.е. в северен Китай. Най-ранните доказателства за производство на вино са датирани от 6 000 до 5 800 г. пр.н.е. в Грузия в Южен Кавказ. Бирата вероятно е била приготвена от ечемик още през 6 век пр. н. е. (600-500 г. пр. н. е.) в Египет. Плиний Стари пише за златния век на винопроизводството в Рим, 2 век пр. н. е. (200–100 г. пр. н. е.), когато са засадени лозя.
Епидемиология
Средният глобален разход на алкохол е 6,18 литра на човек през последната налична година. Средната консумация на алкохол на глава от населението варира значително в целия свят. Консумацията на алкохол в Северна Африка и Близкия изток е особено ниска — в много страни, близо до нулата. Приемът на алкохол в Европа е най-висок с около 15 литра на човек годишно в Чехия. Това се равнява на около две бутилки вино на човек на седмица.
Малко зад източноевропейските страни са западноевропейските страни – включително Германия, Франция, Португалия, Ирландия и Белгия – с около 12 до 14 литра.
В много страни по-голямата част от възрастните пият алкохол. В цяла Европа, например, повече от две трети го правят в повечето страни. Разпространението на употреба на алкохол в Северна Африка и Близкия изток е значително по-ниско, отколкото другаде. Обикновено 5 до 10 процента от възрастните в тези региони са пили през предходната година, а в редица страни това е под 5 процента.
Във всички страни мъжете са по-склонни да пият алкохол, отколкото жените. Тази разлика между половете изглежда е най-ниска в страните, където общото разпространение на алкохола е високо. Там, където разпространението на употребата на алкохол е от ниско до средно ниво, разпространението на употребата на алкохол при жените е значително по-ниско – често е по-малко от половината от процента на мъжете.
Физиология
Алкохолът, понякога наричан с химическото наименование етанол, е депресантно съединение, което е активната съставка в напитки като бира, вино и дестилирани спиртни напитки (твърд алкохол). Това е един от най-старите и най-често употребяваните наркотици за развлечение, причиняващ характерните ефекти на алкохолна интоксикация („пиянство“). Сред другите ефекти, алкохолът предизвиква щастие и еуфория, намалена тревожност, повишена общителност, седация, увреждане на когнитивната, паметта, двигателната и сензорната функция и генерализирана депресия на функцията на централната нервна система. Етанолът е само един от няколкото вида алкохол, но това е единственият вид алкохол, който се намира в алкохолни напитки или обикновено се използва за развлекателни цели. Други алкохоли като метанол и изопропилов алкохол са значително по-токсични. Леко, кратко излагане на изопропанол, тъй като е само умерено по-токсичен от етанола, е малко вероятно да причини някаква сериозна вреда. Метанолът, който е много по-токсичен от етанола, е смъртоносен в количества от 10-15 милилитра (2-3 чаени лъжички).
Алкохолът има различни краткосрочни и дългосрочни неблагоприятни ефекти. Краткосрочните неблагоприятни ефекти включват генерализирано увреждане на неврокогнитивната функция, замаяност, гадене, повръщане и подобни на махмурлук симптоми. Алкохолът е пристрастяващ за хората и може да доведе до разстройство при употреба на алкохол, зависимост и отнемане. Той може да има различни дългосрочни неблагоприятни ефекти върху здравето, като увреждане на черния дроб и увреждане на мозъка и консумацията му е петата водеща причина за рак. Неблагоприятните ефекти на алкохола върху здравето са най-важни, когато се употребява в прекомерни количества или често. Въпреки това, някои от тях, като повишен риск от някои видове рак, могат да възникнат дори при лека или умерена консумация на алкохол. В големи количества алкохолът може да причини загуба на съзнание или, в тежки случаи, смърт.
Алкохолът действа в мозъка основно чрез увеличаване на ефектите на невротрансмитер, наречен гама-аминомаслена киселина или GABA. Това е основният инхибиторен невротрансмитер в мозъка и като улеснява действията му, алкохолът потиска дейността на централната нервна система. Веществото също така пряко засяга редица други невротрансмитерни системи, включително тези на глутамат, глицин, ацетилхолин и серотонин. Приятните ефекти от поглъщането на алкохол са резултат от повишени нива на допамин и ендогенни опиоиди в пътищата за възнаграждение на мозъка. Алкохолът също има токсични и неприятни действия в тялото, много от които са медиирани от неговия страничен продукт ацеталдехид.
Фактори, влияещи върху консумацията на алкохол и вредите, свързани с алкохола
Разнообразие от фактори, които влияят върху нивата и моделите на консумация на алкохол и мащаба на свързаните с алкохола проблеми в популациите, са идентифицирани на индивидуално и обществено ниво.
Обществените фактори включват ниво на икономическо развитие, култура, социални норми, наличие на алкохол и прилагане и прилагане на политики за алкохола. Неблагоприятните въздействия върху здравето и социалните вреди от дадено ниво и модел на пиене са по-големи за по-бедните общества.
Индивидуалните фактори включват възраст, пол, семейни обстоятелства и социално-икономически статус. Въпреки че няма нито един рисков фактор, който да е доминиращ, колкото повече уязвимости има човек, толкова по-вероятно е той да развие проблеми, свързани с алкохола, в резултат на консумацията на алкохол. По-бедните хора изпитват по-големи здравни и социални вреди от консумацията на алкохол, отколкото по-заможните индивиди.
Въздействието на консумацията на алкохол върху хроничните и острите здравни резултати до голяма степен се определя от общото количество консумиран алкохол и модела на пиене, особено тези модели, които са свързани с епизоди на тежко пиене.
Контекстът на пиенето играе важна роля за появата на свързани с алкохола вреди, особено в резултат на алкохолна интоксикация. Консумацията на алкохол може да окаже влияние не само върху честотата на заболяванията, нараняванията и други здравословни състояния, но и върху техните резултати и как те се развиват с течение на времето.
Съществуват различия между половете в свързаната с алкохола смъртност и заболеваемост, както и нивата и моделите на консумация на алкохол. Процентът на смъртните случаи, дължащи се на употреба на алкохол, сред мъжете възлиза на 7,7 % от всички смъртни случаи в световен мащаб в сравнение с 2,6 % от всички смъртни случаи сред жените. Общата консумация на алкохол на глава от населението през 2016 година сред употребяващите мъже и жени по света е средно 19,4 литра чист алкохол за мъжете и 7,0 литра за жените.
Употреба и ефекти
Етанолът обикновено се консумира като развлекателно вещество през устата под формата на алкохолни напитки като бира, вино и спиртни напитки. Обикновено се използва в социални среди поради способността си да повишава общителността.
Количеството етанол в тялото обикновено се определя количествено чрез съдържанието на алкохол в кръвта (BAC); тегло на етанол на единица обем кръв. Малките дози етанол като цяло са подобни на стимулант и предизвикват еуфория и релаксация. Хората, изпитващи тези симптоми, са склонни да стават приказливи и по-малко възпрепятствани и могат да проявяват лоша преценка. При по-високи дози (BAC над 1 грам/литър), етанолът действа като депресант на централната нервна система, причинявайки при прогресивно по-високи дози, нарушена сензорна и двигателна функция, забавено познаване, зашеметяване, безсъзнание и възможна смърт. Етанолът обикновено се консумира като вещество за развлечение, особено по време на общуване, поради психоактивните му ефекти.
Стандартна напитка
Въпреки че Световната здравна организация (СЗО) и повечето национални насоки обикновено количествено определят една алкохолна единица като равна на 10 грама чист алкохол, показателят, използван като „стандартна мярка“, може да варира в различните страни. Повечето страни в Европа използват тази мерителна единица от 10 грама, но това може да варира в няколко, които приемат 12 или 14 грама на единица.
В Северна Америка единица обикновено се приема за 14 грама чист алкохол. В Япония това достига 20 грама на единица.
Токсичност
Алкохолът има различни краткосрочни и дългосрочни неблагоприятни ефекти. Той също така има неблагоприятни ефекти, свързани с подсилване, включително пристрастяване, зависимост и отнемане.
Социална вреда
Проучване от 2010 година, класиращо различни незаконни и легални наркотици въз основа на изявления на експерти по вредата от наркотиците. Установено е, че алкохолът като цяло е най-опасният наркотик и единственият наркотик, който най-много уврежда другите.
Алкохолът причинява множество вредни ефекти в обществото. Те са свързани с пиене на обществени места, тежка злоупотреба с алкохол, травми в нетрезво състояние, шофиране в нетрезво състояние, поемане на сексуален риск или сексуално насилие, улеснено от наркотици (особено с кофеинови алкохолни напитки), и както насилствени, така и ненасилствени престъпления. Около една трета от арестите в Съединените щати включват злоупотреба с алкохол. Много посещения в спешното отделение също включват употреба на алкохол. Цели 15% от служителите проявяват проблемно свързано с алкохола поведение на работното място, като пиене, преди да отидат на работа или дори пиене на работа. Тежкото пиене е свързано с уязвимост към наранявания, брачни раздори и домашно насилие. Употребата на алкохол е пряко свързана със значителна заболеваемост и смъртност, например поради предозиране и здравословни проблеми, свързани с алкохола.
Престъпления, свързани с алкохол
Проучване от 2002 година установява, че 41% от хората, фатално ранени при пътнотранспортни произшествия, са били в катастрофи, свързани с алкохол. Злоупотребата с алкохол е свързана с повече от 40% от смъртните случаи, настъпващи при автомобилни катастрофи всяка година. Рискът от фатална автомобилна катастрофа нараства правопропорционално с нивото на алкохол в кръвта на шофьора. Повечето закони за шофиране в нетрезво състояние в Съединените щати, регулиращи приемливите нива в кръвта по време на шофиране или работа с тежки машини, определят типичните горни граници на легалното съдържание на алкохол в кръвта (BAC) на 0,08%.
Сексуално насилие
Алкохолът често се използва за улесняване на сексуално насилие или изнасилване. Над 50% от докладваните изнасилвания са свързани с алкохол. Това е най-често използваният наркотик за изнасилване на среща.
Насилствено престъпление
Над 40% от всички нападения и 40 до 50% от всички убийства включват алкохол. Повече от 43% от насилствените срещи с полицията включват алкохол. Алкохолът е замесен в повече от две трети от случаите на насилие от страна на интимен партньор. През 2002 година е изчислено, че 1 милион насилствени престъпления в Съединените щати са свързани с употреба на алкохол. Алкохолът се свързва по-често както с насилствени, така и с ненасилствени престъпления, отколкото наркотиците като марихуаната.
Последици за здравето
Разстройството, свързано с употребата на алкохол, е основен проблем и много здравословни проблеми, както и смърт, могат да бъдат резултат от прекомерната употреба на алкохол. Алкохолната зависимост е свързана с продължителност на живота, която е намалена с около 12 години в сравнение със средния човек. През 2004 година е изчислено, че 4% от смъртните случаи в света се дължат на употребата на алкохол. Смъртните случаи от алкохол се разпределят поравно между остри причини (например предозиране, злополуки) и хронични състояния. Водещото хронично състояние, свързано с алкохола, свързано със смърт, е алкохолното чернодробно заболяване. Алкохолната зависимост също е свързана с когнитивно увреждане и органично увреждане на мозъка. Някои изследователи са установили, че дори едно алкохолно питие на ден увеличава риска от здравословни проблеми на индивида с 0,4%.
Повече информация може да прочетете тук:
Неблагоприятни ефекти от употребата на алкохол
Краткотрайни ефект
Алкохолът е класиран на 6-то място по отношение на зависимостта, на 11-то място по отношение на физическата вреда и на 2-ро място по отношение на социалната вреда.
Увреждане на централната нервна система
Алкохолът причинява генерализирана депресия на централната нервна система, е положителен алостеричен GABAA модулатор и е свързан и свързан с когнитивни, паметови или загуба на памет, двигателни и сензорни увреждания. Той забавя и уврежда когнитивните способности и времето за реакция и когнитивните умения, уврежда преценката, пречи на двигателната функция, което води до двигателна некоординация, загуба на равновесие, объркване, седация, изтръпване и неясен говор, уврежда формирането на паметта и причинява сетивно увреждане. При високи концентрации може да предизвика амнезия, аналгезия, ступор и безсъзнание в резултат на високи нива на етанол в кръвта.
При много високи концентрации алкохолът може да причини антероградна амнезия, значително намален сърдечен ритъм, белодробна аспирация, позиционен алкохолен нистагъм, респираторна депресия, шок, кома и смърт, които могат да възникнат поради дълбоко потискане на функцията на централната нервна система, предозиране с алкохол и може да завърши в последваща дисавтономия.
Стомашно-чревни ефекти
Алкохолът може да причини гадене и повръщане в достатъчно големи количества (варира в зависимост от човека). Алкохолът стимулира производството на стомашен сок, дори когато няма храна, и в резултат на това консумацията му стимулира киселинни секрети, които обикновено са предназначени за смилане на протеинови молекули. Следователно, излишната киселинност може да навреди на вътрешната обвивка на стомаха. Стомашната лигавица обикновено е защитена от лигавичен слой, който пречи на стомаха по същество да се смила. Въпреки това, при пациенти, които имат пептична язвена болест, този слой на лигавицата се разгражда. Пиенето на алкохол причинява повече освобождаване на киселина, което допълнително уврежда вече отслабената стомашна стена. Усложненията на това заболяване могат да включват пареща болка в корема, подуване на корема и в тежки случаи наличието на тъмни черни изпражнения показват вътрешен кръвоизлив.
Поглъщането на алкохол може да инициира системни провъзпалителни промени по два чревни пътя:
промяна на състава на чревната микробиоза (дисбиоза), което увеличава освобождаването на липополизахариди (LPS)
влошаване на целостта на бариерата на чревната лигавица – като по този начин позволява това (LPS) да влезе в кръвоносната система. Основната част от кръвоснабдяването на черния дроб се осигурява от порталната вена. Следователно, докато черният дроб непрекъснато се захранва с хранителни вещества от червата, той също е изложен на всякакви бактерии и/или бактериални производни, които нарушават бариерата на чревната лигавица. Следователно нивата на LPS се повишават в порталната вена, черния дроб и системното кръвообращение след прием на алкохол. Имунните клетки в черния дроб реагират на LPS с производството на реактивни кислородни видове (ROS), левкотриени, хемокини и цитокини. Тези фактори насърчават възпалението на тъканите и допринасят за органна патология.
Алергични реакции
Напитките, съдържащи етанол, могат да причинят реакции на алкохолно зачервяване, екзацербации на ринит и, по-сериозно и често, бронхоконстрикция при пациенти с анамнеза за астма, а в някои случаи и уртикариални кожни обриви и системен дерматит. Такива реакции могат да възникнат в рамките на 1-60 минути след приема на етанол и могат да бъдат причинени от:
- генетични аномалии в метаболизма на етанол, които могат да причинят метаболита на етанола, ацеталдехид, да се натрупва в тъканите и да предизвика освобождаването на хистамин, или истински алергични реакции към алергени, естествено срещащи се в или замърсяващи алкохолни напитки (особено вино и бира)
- други неизвестни причини.
Дългосрочни ефекти
Продължителната тежка консумация на алкохол може да причини значително трайно увреждане на мозъка и други органи, водещо до дисфункция или смърт.
Мозъчно увреждане
Алкохолът може да причини увреждане на мозъка, енцефалопатия на Вернике и алкохолен синдром на Корсаков, които често се появяват едновременно, известен като синдром на Вернике-Корсаков. Лезиите или мозъчните аномалии обикновено се намират в диенцефалона, което води до антероградна и ретроградна амнезия или загуба на памет.
Увреждане на черния дроб
По време на метаболизма на алкохола чрез съответните дехидрогенази NAD (никотинамидадениндинуклеотид) се превръща в редуциран NAD. Обикновено NAD се използва за метаболизиране на мазнините в черния дроб и като такъв алкохолът се конкурира с тези мазнини за използването на NAD. Продължителното излагане на алкохол означава, че мазнините се натрупват в черния дроб, което води до термина „затлъстяване на черния дроб“. Продължителната консумация (като например при разстройство при употреба на алкохол) след това води до клетъчна смърт в хепатоцитите, тъй като мастните запаси намаляват функцията на клетката до точката на смърт. След това тези клетки се заменят с белези, което води до състояние, наречено цироза.
Вродени дефекти
Етанолът се класифицира като тератоген Според Центъра за контрол на заболяванията на САЩ, консумацията на алкохол от жени, които не използват противозачатъчни, увеличава риска от фетален алкохолен синдром. Понастоящем се препоръчва пълно въздържание от алкохолни напитки за жени в детеродна възраст, които са бременни, опитват се да забременеят или са сексуално активни и не използват контрол на раждаемостта.
Рак
Етанолът в алкохолните напитки се класифицира като група 1 канцерогени при хората и твърди, че „Има достатъчно доказателства и изследвания, показващи канцерогенността на ацеталдехида (основния метаболит на етанола), който се екскретира от чернодробния ензим, когато човек пие алкохол. "
Пристрастяване
Алкохолната зависимост се нарича разстройство, свързано с употребата на алкохол. Два или повече последователни дни без алкохол в седмицата са препоръчани за подобряване на здравето и прекъсване на зависимостта.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Коментари към Употреба на алкохол МКБ Z72.1