Грижа за други уточнени изкуствени отвори МКБ Z43.8
Стомата представлява изкуствен отвор, който свързва определен орган или част от него с външната среда. Стома може да се постави на хранопровода, стомаха, тънкото, дебелото черво, плевралната кухина, пикочните пътища, бъбреците и други.
Едни от най-често срещаните стоми са тези на стомашно-чревния тракт и отделителната система. Рубриката грижа за други уточнени изкуствени отвори включва почистване на кожата около изкуствения отвор, редовна смяна на колекторите, в които се събират отпадните продукти, спазване на подходящ хранителен режим, посещаване на редовни прегледи и наблюдаване на състоянието на стомата от специалист.
Холецистостомията е минимално инвазивна процедура. Процедура може да се извърши, когато изхода на жлъчния мехур е блокиран от тумор или жлъчен камък и при рентгеново или ултразвуково изследване. Чрез тръбата излишното количество жлъчен сок преминава в специална торбичка. Тръбата може да се премахне след процедурата или да остане за по-дълъг период от време. Ако бъде оставена за дълго, трябва да се сменя на всеки 6-8 седмици.
Много е важно грижата за тръбата в домашни условия да се извършва правилно, за да се избегнат усложнения. Преди и след всяко почистване на стомата ръцете се дезинфекцират. Превръзката трябва да се сменя на всеки 3 дни или при необходимост, ако се замърси. Мястото около тръбата се почиства при смяна на превръзката. Използват се сапун и вода за почистване на обекта. Зоната се преглежда за белези на възпаление (оток, зачервяване, болка, повишена локална температура или изтичане на гной). Проверява се дали шевовете не са се разхлабили. След измиването мястото се оставя да изсъхне, но не трябва да се подсушава с кърпа, защото стомата може да се нарани и прокърви. Малка стерилна марля се поставя върху мястото и се покрива с превръзка.
Следят се количеството и цвета на жлъчния сок, отделен в торбичката. Обикновено той е около 800 – 1000 см3 и е жълто-зелен, понякога и кафяв цвят. Торбичката се поставя така, че да бъде на нивото на кръстта или по-ниско. Съдържимото се излива в тоалетната. Чашката, в която се измерва жлъчното съдържимо също се измива и оставя да изсъхне. Дренажът се изплаква с физиологичен разтвор. Необходимо е да се извършва 2 пъти дневно. Спазват се следните правила:
- Ръцете се дезинфекцират.
- Спринцовката се пълни с физиологичен разтвор.
- Спринцовката се насочва нагоре и въздуха се избутва, докато се достигне до физиологичния разтвор.
- Най-често се промива с 10 мл. физиологичен разтвор, но лекарят трябва да прецени какво количество да се използва.
- Пациентът трябва да е в легнало или седнало положение.
- Кранът към торбичката се завърта, за да спре оттичането на жлъчния сок.
- Иглата на спринцовката се поставя в катетъра и физиологичният разтвор се доставя на части – първо 1/3, след което следва пауза и отново същото количество, след това пак пауза и така докато цялото количество постъпи в катетъра.
- Винаги буталото на спринцовката се натиска надолу. В противен случай може да се вкара въздух в спринцовката или жлъчен сок.
След процедурата кранът към торбичката се завърта, за да потече отново жлъчния сок.
Ако по време на процедурата се установи болка, напрежение в околните тъкани или излив на течност около катетъра, промиването с разтвора трябва да се прекрати и да се потърси лекарска помощ.
Около катетъра се намира специален диск, който не му позволява да се движи прекалено много и да излиза извън стомата. Той се сменя 1 път седмично. При смяната му ръцете трябва да са дезинфекцирани и се поставят хирургически ръкавици. Катетърът се освобождава, силиконовият диск се придържа на място с 1 пръст, за да се избегне издърпването на катетъра. Тъй като превръзката е залепена, бавно и внимателно се отстранява лепилото от кожата, докато дискът се придържа. Старата превръзка се изхвърля. Кожата около и под силиконовия диск се почиства с марля, напоена със сапун и вода. Същата марля може да се използва за почистване на горната и долна страна на самия силиконов диск. Зоната и дискът се подсушават внимателно със суха марля, за да не се предизвика раздразнение.
Върху мястото се поставя нова превръзка, като предварително е направен разрез, за да може следващия път лесно да се смени. Върху разреза се поставят диска и катетъра. Разрезът трябва да сочи към краката на пациента. По долната повърхност има лепило, което се залепва за кожата. Ако не успее да се залепи трябва да се използва друга превръзка и отново да се направи разрез в нея. За да залепне по-добре се препоръчва да се притисне с ръка.
Около стомата може да разрасне нова съединителна тъкан (гранулационна), която е лишена от съдове, но лесно се наранява. Затова при почистване на мястото трябва много да се внимава. Дренажната торбичка се закрепва към дрехите с помощта на безопасна игла или крака. Трябва да стои под нивото на катетъра, за да може под действието на гравитацията да се оттича. При къпане мястото трябва да се покрие, защото водата може да размекне лепилото. Ако се намокри трябва да се смени. Преди къпане торбичката трябва да се изпразни.
В рубриката грижа за други уточнени изкуствени отвори се включва не само спазването на лична хигиена и почистването на мястото, но и това дали пациента ще изпитва ограничения в извършването на ежедневните си дейности. Наличието на катетър и колекторна торбичка не възпрепятстват дейности като ходене на работа, шофиране и физически упражнения. Единствено не трябва да се разтяга откъм страната, на която е разположен катетърът. Не трябва и да спи на същата страна. Забранени са всички дейности, при които катетърът се потапя във вода. Трябва да се внимава да няма прегъвания по протежението му. Обикновено той не личи под дрехите и пациентите няма от какво да се смущават.
Библиография
https://www.uwhealth.org/healthfacts/radiology-invasive/8038.pdf
https://www.mskcc.org/cancer-care/patient-education/about-your-biliary-drainage-catheter
Коментари към Грижа за други уточнени изкуствени отвори МКБ Z43.8