Хормони и техните синтетични заместители и антагонисти, некласифицирани другаде МКБ Y42
Към групата с наименованието "Хормони и техните синтетични заместители и антагонисти, некласифицирани другаде" спадат:
- хипоталамични и хипофизни хормони и техните аналози
- тиреоактивни средства
- калцитонин и паратхормон
- адренокортикоактивни средства
- гонадоактивни средства
- утероактивни средства
- лекарства за лечение на еректилна дисфункция (афродизиаци)
- антиафродизиаци
Хипоталамичните и хипофизни хормони и техните аналози включват хипоталамични и аденохипофизни хормони и техни аналози и неврохипофизни хормони и техни аналози.
В групата на тиреоактивните средства влизат тиреомиметици и тиреостатици (тиоурейни производни).
Калцитонинът и паратхормонът са представени от антидиабетични и антихипогликемични средства.
Адренокортикоактивните средства са централни адренокортикоактивни средства и глюкокортикоиди.
Гонадоактивните средства включват централни гонадоактивни средства, естрогени, прогестини, хормонални контрацептиви, андрогени, препарати с естрогенна, прогестагенна и андрогенна активност, комбинирани гонадоактивни средства.
Утероактивните средства се състоят от утерокинетични средства, утеротонични средства, токолитични средства.
Хормоните са химически посланици на тялото. Те се характеризират предимно с рецепторен механизъм на действие. Хормоните се произвеждат от ендокринни жлези и се провеждат от кръвта в органите и системите, където се извършват редица биохимични реакции, в резултат на които се появява физиологичен ефект.
Клетките имат специфични рецептори за съответните хормони, наречени прицелни клетки. След като хормонът се свърже със специфичните рецептори, се активират биохимичните реакции, които водят до отговор. Хормоните работят бавно, с течение на времето, и засягат много различни процеси:
- растеж и развитие
- метаболизъм
- сексуална функция
- възпроизвеждане
- настроение
Основните жлези с вътрешна секреция са хипофизата, епифизата, щитовидната жлеза, околощитовидните жлези, надбъбречните жлези, панкреаса и тимуса. В допълнение мъжете произвеждат хормони в тестисите и жените - в яйчниците.
Синтетичните заместители на хормоните са хормони, които се синтезират в лабораторни условия и са много подобни, но не идентични с молекулната форма и структурата на хормоните, произвеждани в тялото.
Подробна информация за хормоналното лечение може да прочетете тук:
- Хормонална терапия
- ХОРМОНАЛНИ ПРЕПАРАТИ ЗА СИСТЕМНО ПРИЛОЖЕНИЕ, С ИЗКЛЮЧЕНИЕ НА ПОЛОВИ ХОРМОНИ И ИНСУЛИНИ (SYSTEMIC HORMONAL PREPARATIONS, EXCL. SEX HORMONES AND INSULINS) | ATC H
- ЕНДОКРИННА ТЕРАПИЯ (ENDOCRINE THERAPY) | ATC L02
- ПОЛОВИ ХОРМОНИ И ПРЕПАРАТИ, ПОВЛИЯВАЩИ ПОЛОВАТА СИСТЕМА (SEX HORMONES AND MODULATORS OF THE GENITAL SYSTEM) | ATC G03
- УРОЛОГИЧНИ СРЕДСТВА (UROLOGICALS) | ATC G04
Жените в менопауза често използват синтетични хормони за хормоно-заместителна терапия за борба със симптоми като горещи вълни, промени в настроението, загуба на либидото, причинени от липсата на естроген. Тъй като тялото разпознава, че тези синтетични заместители са различни, се наблюдават странични ефекти, вариращи от незастрашаващи живота до рискови сериозни състояния.
Най-често срещаните нежелани лекарствени реакции на синтетичните хормони включват задържане на вода, подуване на корема, главоболие и гадене. Синтетичните хормони също могат да причинят болезненост на гърдите и нередовно менструално кървене.
Синтетичните хормони, особено естроген и прогестерон, също могат да предизвикат промени в настроението. Естрогенът влияе на серотонина и бета-ендорфините, които произвеждат приповдигнати емоции, докато прогестеронът предизвиква успокояване на чувствата. Приемът на синтетични хормони променя баланса между двете, в резултат на което се наблюдават промени в настроението.
Синтетичните хормони, особено естрогенът, могат да предизвикат образуването на кръвни съсиреци. Тези кръвни съсиреци могат да бъдат или във вена, известни като дълбоки венозни тромбози, или в белите дробове, известни като белодробна емболия. Този страничен ефект увеличава риска от получаването на инсулт, друг потенциално опасен страничен ефект.
Има някои противоречия за това дали приемът на синтетични хормони, по-специално естроген и прогестин, увеличава риска от развитие на ракови заболявания като страничен ефект. Проучване показва, че жените, приемащи синтетични хормони - комбинация от естроген и прогестин, имат 24% увеличение на риска от рак на гърдата, отколкото тези, които не приемат синтетични хормони. Също така се увеличава риска от развитие на тумор на матката или яйчниците.
Синтетичните хормони могат да доведат до увеличаване на кръвното налягане, което води до хипертония. Тази нежелана странична реакция е най-често при по-възрастни пациенти и рискът се увеличава с по-продължителна употреба на хормоните. Приемът на синтетични хормони може също така да увеличи честотата на инфаркт на миокарда. Пациентите, приемащи синтетични хормони, имат от три до пет пъти по-висок риск да преживеят сърдечен удар от тези, които не използват синтетични хормони.
Страничните ефекти при прием на терапия, включваща хормони и техните синтетични заместители и антагонисти, некласифицирани другаде, зависят и от пола на пациента. Общите нежелани лекарствени реакции, които могат да повлияят и на мъжете, и на жените, се състоят от:
- умора
- наддаване на тегло
- проблеми с паметта
- промени в настроението и депресия
- горещи вълни и изпотяване
Други странични ефекти, появяващи се при жените, приемащи хормонална терапия са:
- нарушения в храносмилателната система - запек, диария, загуба или увеличаване на апетита
- вагинална сухота и понижено желание за секс
- ефекти върху мускулите и костите - болки, изтъняване на кости
- кръвни съсиреци (при тамоксифен)
- други нежелани лекарствени реакции - задържане на течности, безсъние, главоболие, изтъняване на косата
Мъже с хормонална терапия могат да имат като странични ефекти:
- проблеми с ерекцията (еректилна дисфункция)
- чувствителност на гърдите
- болка или влошаване на симптоми в продължение на няколко седмици
- изтъняване на кости
- риск от ранен сърдечен удар
- безсъние
- лошо храносмилане; гадене
Видове Хормони и техните синтетични заместители и антагонисти, некласифицирани другаде МКБ Y42
Симптоми и признаци при Хормони и техните синтетични заместители и антагонисти, некласифицирани другаде МКБ Y42
- Безплодие
- Стерилитет при мъжете
- Повишен риск от появата на спонтанен аборт
- Повишен риск от преждевременно раждане на новороденото
- Аномалии на репродуктивната система
- Вагинална аденоза
Коментари към Хормони и техните синтетични заместители и антагонисти, некласифицирани другаде МКБ Y42