Антитиреоидни препарати МКБ Y42.2
Антитиреоидните лекарства се използват за лечение на хипертиреоидизъм (хиперфункция на щитовидната жлеза), известен също като тиреотоксикоза. Има различни причини за хипертиреоидизъм, най-често срещаните от които са: Базедова болест; Хашитоксикоза; унифокална, дисеминирана, мултифокална или функционална автономия на щитовидната жлеза; тиреодити; при лечение с големи дози тиреоидни хормони; йод-индуциран хипертиреоидизъм.
Симптомите на клиничната картина на хипертиреоидизма включват: лесна уморяемост и слабост; непоносимост към топлина; изпотяване; загуба на тегло; психомоторно неспокойствие; психическа лабилност; тахикардия; ритъмни нарушения; диария; мускулна слабост; ендокринни очни симптоми; наличие на струма.
Представители на антитиреоидни препарати - тиоурейни производни, са:
- Propylthiouracil (Propycil) - блокира ензима пероксидаза, а също - превръщането на Т4 в Т3
- Thiamazole (Metizol) - потиска пероксидазата, която играе ролята на скорост-лимитиращо звено в биосинтезата на Т3 и Т4, и намалява основната обмяна
По-голямата част от хората, които вземат антитиреоидни медикаменти, получават минимални странични ефекти, които често изчезват с времето. Те включват:
- уртикария
- обриви
- сърбеж
- болки в ставите
- подуване на ставите
- понижена температура
- промени във вкуса
- гадене
- повръщане
- стомашно неразположение
Метод за справяне с неприятните странични ефекти е да се променят лекарствата, ако страничните ефекти е трудно се понасят. Промените във вкуса, гаденето и повръщането зависят от дозата и може да се предотвратят чрез регулиране на дозата.
В повечето случаи по-сериозните нежелани лекарствени реакции на антитиреоидните лекарства са изключително редки. Рядка, но сериозна нежелана лекарствена реакция е ефект върху кръвотворните клетки, който може да доведе до драстично намаляване на броя на кръвните клетки в тялото, включително и клетките, които се борят с инфекциите, и тези, които помагат да се спре кървенето:
- агранулоцитоза
- тромбоцитопения
- апластична анемия
Затова при развитие на възпалено гърло, язви в устата, необясними кръвонасядания или кървене, обрив, треска или други признаци на инфекция, трябва да се спре лекарството и да се потърси консултация с лекуващия лекар.
Други сериозни нежелани лекарствени реакции при терапия с антитиреоидни препарати, които се появяват много рядко, са:
- полиартрит
- имуноалергичен хепатит
- преходно повишаване на нивата на трансаминазите
- холестаза
- хипогликемия
- васкулит
Коментари към Антитиреоидни препарати МКБ Y42.2