Нападение с прилагане на лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества МКБ X85
Убийство чрез отравяне с биологични вещества може да се реализира с храни, контаминирани с големи дози живи микроорганизми (бактериални токсоинфекции и интоксикации) или с продукти, токсични по природа (естествени токсиканти).
Бактериалните токсоинфекции се случват най-често в резултат на заразяване с представители на род Salmonella. Салмонелите са факултативни анаероби, не образуват екзотоксин. Естествен техен биотоп е чревният канал на топлокръвни и студенокръвни животни, включително и човека.
Салмонелите са устойчиви във външната среда - преживяват от няколко дни до 5-6 месеца и повече. Салмонелите не променят органолептичните качества на продуктите. Заразяването става при консумиране на месото на болни животни, риби, яйцата на заразени птици, мляко и млечни продукти от заразени животни.
Заболяването започва най-често внезапно след инкубационен период от 6 до 24 часа след консумация на контаминирана храна. Началото се характеризира с повръщане, болки в корема, диария, студена пот. Температурата се повишава до 38-40 градуса. Появяват се симптоми на интоксикация - болки в мускулите, главоболие, нарушения в сърдечно-съдовата дейност и др.
При тежки случаи възникват екзикоза, адинамия, колапс. В редки случаи настъпва летален изход.
Бактериалните интоксикации се причиняват от храни, съдържащи бактериални токсини, образувани в резултат на жизнената дейност на някои микроорганизми. Към хранителните интоксикации се отнасят стафилококовите интоксикации и ботулизмът.
Стафилококовите интоксикации са едни от най-често срещаните хранителни отравяния. Клиничната картина се проявява след кратък инкубационен период - от 30 минути до 6 часа. Наблюдават се прилошаване, гадене, повръщане, болки в корема, диария, цианоза, замъгляване на съзнанието. Смъртните случаи са редки.
Ботулизмът е най-тежкото хранително отравяне. Причинява се анаеробни микроорганизми, които отделят термолабилен екзотоксин, който е най-силното отровно вещество, известно досега в света.
Ефектът на ботулиновия токсин е резултат от блокиране на ацетилхолина и парализа на моторните нерви. Има директен токсичен ефект върху булбарните центрове.
Латентният период е 18-24 часа, но може и да е по-кратък - 2 часа, както и да е удължен до 10 дни. Клиничната картина започва със слабост, влошен сън, главоболие, безпокойство, сухост в устата, по-рядко саливация, нарушено гълтане, коликообразни болки в корема.
Понякога отравянето започва направо със специфичните за него зрителни смущения - птоза, диплопия, вяла акомодация и реакция на светлина, анизокория, рядко може да има и пълна пареза на зениците.
Развиват се вялост на мимиката, загуба на слуха, нарушава се подвижността на езика, фонацията до загуба на гласа. Кръвното налягане е повишено. Смъртта настъпва от хипоксия след 1-2 дни, като пострадалият е в пълно съзнание.
Отравянето с гъби е вид интоксикация с естествени токсиканти, като се разделя на фалоидно, хелвелно и мускариново отравяне.
Фалоидното отравяне в резултат на нападение с прилагане на лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества се осъществява с бяла мухоморка. Тя расте през пролетта, лятото и есента.
Образува термолабилен и термостабилни токсини. Термолабилният е фалинът, който е с хемолитичен ефект. Термостабилни са: аманитотоксини - фалоидин, фалоин, фалодинин и аманитини - алфа-аманитин, бета-аманитин и гама-аманитин.
Тези токсини са с избирателно действие върху черния дроб, като инхибират митохондриалните окислителни системи, блокират аденозинтрифосфатазата, синтеза на гликогена, увреждат протеините, гликопротеините, фосфолипидите, мастните киселини и нарушават калиево-натриевата обмяна.
Клиничната картина се развива след латентен период от 8 до 30 часа от консумацията. Наблюдават се два стадия.
Гастроинтестиналният стадий се характеризира с повръщане, холероформени диарии. Развиват се адинамия, прострация, тежък колапс, крампи в мускулите, олигурия, бъбречна недостатъчност.
Следващият стадий е с наличие на хепатален синдром, който настъпва след около 3-4 дни с тежест, субиктер, при тежки случаи може да се развие хепатаргия.
При аутопсия са характерни чернодробните изменения: центробуларна некроза, мастна дистрофия. Некроза има в панкреаса, бъбреците. Кръвоизливи се наблюдават във всички вътрешни органи.
Хелвелното отравяне е с кратък латентен период. Токсичният ефект се дължи на хелвелната киселина, действаща избирателно върху стомашно-чревния тракт.
Клиничната картина започва кратко време след консумацията. Гастроинтестиналният синдром се проявява бурно, с гадене, обилно повръщане, водниста диария. Наблюдава се хепатален синдром, който се развива успоредно с гастроинтестиналния. Появява се субиктер, черният дроб е леко увеличен. Смъртните случаи са рядкост, и то предимно при предварително увредени хора.
Мускариновото отравяне се причинява от гъбите орешарки и по-рядко от червената мухоморка. Токсичният ефект е резултат от действието на алкалоида мускарин, който активира холинореактивните системи, поради което се наблюдава повишена секреция от слюнчените, бронхиалните, потните и слъзните жлези. Има избирателен токсичен ефект върху централната нервна система.
Латентният период е около половин до един час. Наблюдават се обилна саливация, сълзотечение, силно изпотяване, обилна секреция от носа, белодробен оток, понякога бронхоспазъм. Зениците са тесни, сърдечната дейност е забавена, кръвното налягане е ниско. Развива се гастроинтестинален синдром с гадене, поносимо повръщане, коликообразни болки и умерена диария. Смърт настъпва от церебрална кома.
Терминът предозиране на лекарство описва приемане на медикамент в количества, по-големи отколкото се препоръчва или обикновено се практикува. Предозирането може да доведе до токсични състояния или смърт.
Признаците и симптомите на предозиране варират в зависимост от лекарството и токсичната експозиция. Лекарствените средства, които най-често участват при интоксикация или смърт:
- опиати
- невролептици
- барбитурати
- бензодиазепини
- антидепресанти
- медикаменти, влияещи на вегетативната нервна система
Лекарствените средства имат въздействие върху цялото тяло. При предозиране нежеланите лекарствени реакции стават по-силно изразени, както и се появяват други ефекти, които не се наблюдават при нормална употреба.
В зависимост от вида на медикамента предозирането на някое лекарство с голямо количество може да доведе до минимални ефекти, докато по-малкото предозиране на друго лекарство може да причини тежки последствия и смърт.
Възможни да нарушения в жизнените показатели, които могат да бъдат животозастрашаващи - температура, честота на пулса, дишане, кръвно налягане. Стойностите могат да бъдат повишени, намалени или напълно да липсват.
Сънливост, объркване и кома са често срещани при интоксикация вследствие на нападение с прилагане на лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества. Кожата може да бъде хладна и потна или гореща и суха.
Наличие на болка в гърдите може да бъде признак от увреждане на сърцето или белите дробове. Възможно е да се появи затруднено дишане - дишането може да е бързо, бавно, дълбоко или повърхностно.
Коремна болка, гадене, повръщане и диария са възможни гастроинтестинални симптоми. Повръщане на кръв или кръвоизлив може да бъдат животозастрашаващи.
Специфични медикаменти може да увредят специфични органи в зависимост от вида на лекарството.
Прочетете повече информация за интоксикация с лекарствени средства:
- Случайно отравяне и въздействие на неопиатни аналгетици, антипиретици и противоревматични средства мкб X40
- Случайно отравяне и въздействие на антиконвулсивни, седативни, сънотворни, антипаркинсонови и психотропни средства, некласифицирани другаде мкб X41
- Случайно отравяне и въздействие на наркотици и психодислептици [халюциногени], некласифицирани другаде мкб X42
- Случайно отравяне и въздействие на други лекарствени средства, влияещи на вегетативната нервна система мкб X43
- Случайно отравяне и въздействие на други и неуточнени лекарствени средства, медикаменти и биологични субстанции мкб X44
- Умишлено самоотравяне и въздействие на наркотици и психодислептици [халюциногени], некласифицирани другаде мкб X62
- Умишлено самоотравяне и въздействие на други и неуточнени лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества мкб X64
- Отравяне и въздействие на неопиатни аналгетици, антипиретици и противоревматични средства, с неопределени намерения мкб Y10
- Отравяне и въздействие на антиконвулсивни, седативни, сънотворни, антипаркинсонови и психотропни средства, некласифицирани другаде, с неопределени намерения мкб Y11
- Отравяне и въздействие на наркотици и психодислептици [халюциногени], некласифицирани другаде, с неопределени намерения мкб Y12
- Отравяне и въздействие на други лекарствени средства, влияещи върху вегетативната нервна система, с неопределени намерения мкб Y13
- Отравяне и въздействие на други и неуточнени лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества, с неопределени намерения мкб Y14
Още информация за хранително отравяне и отравяне с гъби може да прочетете тук:
Коментари към Нападение с прилагане на лекарствени средства, медикаменти и биологични вещества МКБ X85