Случайно отравяне и въздействие на други лекарствени средства, влияещи на вегетативната нервна система МКБ X43
Случайно отравяне и въздействие на други лекарствени средства, влияещи на вегетативната нервна система, включва представители на парасимпатиколитични (антихолинергични и антимускаринови средства) и спазмолитични средства, парасимпатикомиметични (холинергични) средства, симпатиколитични (антидренергични) средства, симпатикомиметични (адренергични) средства: атропин, галантамин, неостигмин и др.
Атропинът е представител на групата на парасимпатиколитични (антихолинергични и антимускаринови средства) и спазмолитични средства. Той е алкалоид, който се използва широко в медицинската практика.
Атропинът действа конкурентно с ацетилхолина по отношение на М-холинорецепторите, като ги блокира. В терапевтични дози на N-рецепторите той действа слабо. Блокирайки М-холинергичните рецептори, атропинът ги прави нечувствителни към ацетилхолина.
Парасимпатиковите импулси върху съответните изпълнителни органи се отстраняват и преобладава симпатиковият тонус. Атропинът потиска секрецията на потните, слюнчените, стомашните и бронхиалните жлези, а също - ендокринната функция на панкреаса, т.е. притежава антиулкусен, антиастматичен и спазмолитичен ефект.
Атропинът води до разширяване на зениците и до повишаване на офталмотонуса. В лечебни дози атропинът възбужда дишането, но в големи дози може да предизвика парализа на дихателния център.
Атропинът прониква през храносмилателната система, лигавицата на конюнктивалния сак, носната лигавица, през широко отворени рани и парентерално. Бързо се резорбира, преминава кръвноликворната бариера, метаболизира се в черния дроб и се елиминира чрез бъбреците.
Токсичното му действие се свързва с компетитивното инхибиране мускариновия ефект на ацетилхолина, химиорецепторен медиатор. Получава се парасимпатиколитично и ганглиоплегично действие.
Клиничната картина на интоксикацията с атропин може да се появи и при интолерантност към атропина при прием на лечебна доза. Основният синдром при случайно отравяне и въздействие на други лекарствени средства, влияещи на вегетативната нервна система, осъществило с атропин, е холинолитичният.
Появява се зачервяване на кожата на лицето, повишаване на температурата, суха кожа и лигавици, ретенция на урината, психомоторна възбуда, делир с наличие на богато оцветени зрителни и слухови халюцинации. Установява се тахикардия, хипотония, мидриаза, колапс, пареза на дишането, кома и гърчове.
Галантаминът (нивалин) е бромидна сол на алкалоид, изолиран от някои видове кокиче. Той е обратим инхибитор на холинестеразата. Под негово влияние в тъканите се натрупва ендогенен ацетилхолин, на което се дължи неговите непреки холиномиметични ефекти.
Галантаминът улеснява провеждането на нервните импулси в холинергичните синапси на централната нервна система, вегетативната нервна система и нервно-мускулния синапс. Той възбужда дихателния център, повишава тонуса и перисталтиката на гладката мускулатура на стомашно-чревния тракт, пикочните и жлъчните пътища. Галантаминът предизвиква и засилва маточните контракции, предизвиква свиване на зениците и понижаване на офталмотонуса.
Клиниката на острото отравяне се изразява с гадене, повръщане, диария, стомашни болки, обилно потоотделяне и саливация, спазъм на бронхите и гладкомускулните органи в коремната кухина, сънливост, замаяност, учестено и затруднено дишане. Установява се брадикардия с ритъмни нарушения, хипотония, мускулни схващания, гърчове в някои случаи.
Неостигминът е холинестеразен инхибитор. Предпазва медиатора ацетилхолин от разграждане и потенцира неговото действие. Оказва слабо влияние на окото, сърдечно-съдовата система и екзокринните жлези.
Възбужда силно стомашната и чревната перисталтика, предизвиква изпразването на пикочния мехур. Облекчава предаването на импулсите в нервно-мускулния синапс.
При предозиране неостигминът предизвиква хиперсаливация, гадене, повръщане, бронхоспазъм, миоза, често уриниране, повишена перисталтика на червата.
Прочетете още информация:
Коментари към Случайно отравяне и въздействие на други лекарствени средства, влияещи на вегетативната нервна система МКБ X43