Случайно отравяне и въздействие на неопиатни аналгетици, антипиретици и противоревматични средства МКБ X40
Неопиоидните аналгетици включват производни на 4-аминофенол (с основен представител парацетамол). Аналгетичният и антипиретичният ефект на неопиоидните аналгетици се дължат на потискане на биосинтезата на простагландини по различни механизми.
Облекчават по-изразена болка, произхождаща от кожата, мускулите, костите, ставите, зъбите, т.е. екстеро- и проприоцептивна болка.
При приемане на големи дози парацетамол се появява бледост, гадене, повръщане, коремна болка. Интоксикацията с парацетамол основно причинява увреждане на черния дроб.
Установяват се аномалии в метаболизма на глюкозата и метаболитна ацидоза. В някои случаи може да се развие некроза на бъбречните тубули, сърдечни ритъмни нарушения и панкреатит.
Освен с производни на 4-аминофенола случайно отравяне и въздействие на неопиатни аналгетици, антипиретици и противоревматични средства може да се осъществи с нестероидни противовъзпалителни средства.
Нестероидните противовъзпалителни средства имат противовъзпалителен (по-силен антиексудативен и сравнително по-слаб антипролиферативен), аналгетичен и антипиретичен ефект. Те са свързани главно с блокиране на циклооксигеназата.
Симптоматиката на острата интоксикация с нестероидни противовъзпалителни средства се изразява с: летаргия, сънливост, коремни болки, гадене, повръщане. Възможно е да възникне гастроинтестинално кървене.
В редки случаи острото отравяне може да доведе до високо кръвно налягане, остра бъбречна недостатъчност, потискане на дишането и кома.
Производните на пиразолона са аналгин, амидофен и др.
Метамизол натрий (аналгин) има аналгетичен и антипиретичен ефект. Притежава също слаба антиексудативна и известна спазмолитична активност. Постъпва в организма орално, мускулно, подкожно и парентерално.
Аминофеназонът (амидофен) е с аналгетичен, антипиретичен и добре изразен антиексудативен ефект. Освен като аналгетик и антипиретик се използва и за лечение на остър ставен ревматизъм.
При предозиране с производни на пиразолона могат да се появят: световъртеж, гадене, повръщане, коремни болки, студена пот, нарушения в сърдечния ритъм, хипотония, задух. Смущенията на централната нервна система се изразяват от отпадналост и сомнолентност до изпадане в кома.
Салицилатите са с представител ацетилсалицилова киселина (аспирин).
Ацетилсалициловата киселина има противовъзпалително, аналгетично и антипиретично действие. Използва се при лека до умерена болка, повишена температура, ревматизъм, ревматоиден артрит, остеоартрит; за профилактика на исхемична болест на сърцето, остър миокарден инфаркт, тромбози, мозъчно-съдова болест.
При интоксикация с ацетилсалицилова киселина се наблюдават симптомите на т.нар. салицилово пиянство - главоболие, шум в ушите, световъртеж. Симптоматиката на острото отравяне се проявява с гастроинтестинален дискомфорт и кървене, гадене, повръщане, зачервяване на лицето, потене, жажда, диария, тахикардия.
При много големи дози възникват респираторна алкалоза, хеморагии, възбуда, белодробен оток, гърчове, фебрилитет, метаболитна ацидоза, кома, сърдечносъдов колапс, бъбречна и белодробна недостатъчност.
Прочетете още информация:
Коментари към Случайно отравяне и въздействие на неопиатни аналгетици, антипиретици и противоревматични средства МКБ X40