Други симптоми и признаци, отнасящи се до нервната и костно-мускулната система МКБ R29
Нервната система е една сложна организирана част от тялото, която приема сигнали от външната среда, преобразува ги в импулси, а те пътуват до съответния орган или жлеза, карайки го да извърши действие в отговор на стимула. Тя се състои от централна (главен и гръбначен мозък) и периферна (нерви сплетения, нерви и ганглии) част. Опорно-двигателната система (костно-мускулна) включва кости, стави, сухожилия и мускули, които са взаимно свързани. Човешкото тяло е съставено от 206 кости и 835 мускула.
Към темата други симптоми и признаци, отнасящи се до нервната и костно-мускулна система са включени:
- мускулни крампи
- щракащо бедро
- анормално положение на тялото, анормални рефлекси
- менингизъм
- тетания
Мускулните крампи представляват неволеви (неконтролируеми) и внезапни съкращения, но не са последвани от отпускане. Като резултат мускулите са стегнати, твърди и болезнени. Най-често засягат напречно – набраздената мускулна тъкан, но могат и гладката мускулатура. Дължат се на травми, болести свързани с кръвообращението, болести на нервната система, поддържане на водно-електролитния баланс и други.
Щракащото бедро представлява приплъзване на става или мускул по костната повърхност. Чува се пукане и оттам идва името щракащо бедро. Рядко може да се съпроводи с болка, причините за която са възпаление на сухожилието, мускула или бурсит (възпаление на бурсата). Рискови групи хора са атлети, хора оперирани в областта на коляното или бедрото или такива, повишили рисковата си активност. Има три типа щракащо бедро — вътрешно, външно и интраартикуларно, като първия тип е най-често срещаният. Лечението на това състояние е консервативно, хирургично или комбинация от двете.
Анормално положение на тялото се нарича „втвърдено“ движение на тялото и продължителна позиция. Случва се, защото антагонистичната мускулна група оказва влияние върху съкращението на мускулите. То се проявява в четири форми:
- Опистотонус — тялото заема формата на дъга със свръх разгъване
- Декортикация — ако е налице означава, че са увредени таламусът, мозъчните хемисфери, като цяло горните нива на ЦНС. При това състояние ръцете са приведени към гърдите и сгънати в юмрук, а краката – максимално разгънати със стъпала, сочещи навътре
- Децеребрация — представлява състояние на екстензия на ръцете, главата е извита назад, а китките – навън. Може да бъдат засегнати едната или и двете половини на тялото. Ако е налице означава, че са засегнати по-долните отдели на централната нервна система (мозъчен ствол). Възможно е декортикация да премине в децеребрация
- Сколиоза и тортиколис — по-леки състояние на анормално положение на тялото. Сколиоза е изкривяването на гръбначния стълб надясно или наляво, а тортиколис — изкривяване на главата. Двете състояния могат да бъдат вродени или придобити.
Към рубриката други симптоми и признаци, отнасящи се до нервната и костно-мускулна система са включени и патологии на рефлексите. Патологичните рефлекси се причиняват се от заболяване или нараняване на нервната система. Това са качествена промяна в състоянието на рефлексите, могат да се определят и като необичайна реакция към нормални стимули. Рефлексите могат да бъдат повишени, понижени или дори липсващи. Хипорефлексията е състояние, при което мускулите реагират с по-малка сила в отговор на стимулите, стига се до невъзможност за извършване на ежедневни действия. Хипорефлексията може да се развие самостоятелно, но по-често се свързва със заболяване. Арефлексията е състояние, при което мускулите не реагират на стимули. Основният симптом при нея е пълното отсъствие на рефлекси. Нейна противоположност е хиперрефлексията (мускулите отговарят пресилено на стимулите).
Менингизмът е съвкупност от симптоми, появяващи се при дразнене на менингите (мозъчни обвивки) – главоболие, гадене, повръщане, фотофобия (непоносимост към светлина), вратна ригидност. Симптомите се появяват при възпаление на менингите, мозъчен оток, травми на черепа, хидроцефалия, субарахноидален кръвоизлив. Други симптоми, които могат да се открият са на Кернинг, горен и долен Брудзински,на триножника, на Лесаж. Някои пациенти имат усещането за силна болка, дори при лек допир (хиперстезия).
Тетанията представлява неволево съкращение на мускул. Причината за поява е недостиг на калций, магнезий, излишък на фосфати или калий, тетанус. Има две форми- латентна и манифестна. При първата липсва гърч, но той може да се провокира от различни дразнители. Манифестната форма се причинява от мускулна преумора, психична възбуда или механично дразнене. Често пациентите се оплакват от изтръпване, болка или виене на свят, преди да започне гърча. Може да се изяви частично или да обхване цялото тяло, когато се наблюдава в ръката се нарича „акушерска ръка“, а когато гърча обхване крака - „конско стъпало“. Опистотонусът е крайният етап на тетанията.
В темата други симптоми и признаци, отнасящи се до нервната и костно-мускулна система са включени и болките на растежа, които се наблюдават при деца на възраст между 3 и 12 години. Засягат се в еднаква степен и двата пола. Децата се оплакват от болки в краката, които са локализирани в бедрата, прасците, зад коляното. Обикновено са двустранни, като важна особеност е, че ставите не са засегнати. Продължават между 10 и 30 минути и протичат като крампи, спазми или схващания. Характерна особеност е липсата на чувствителност. Болките обикновено се появяват следобед.
Видове Други симптоми и признаци, отнасящи се до нервната и костно-мускулната система МКБ R29
Симптоми и признаци при Други симптоми и признаци, отнасящи се до нервната и костно-мускулната система МКБ R29
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://www.healthline.com/symptom/posture-abnormal
https://de.wikipedia.org/wiki/Meningismus
https://www.sports-health.com/sports-injuries/hip-injuries/3-types-snapping-hip-syndrome
https://www.healthline.com/symptom/posture-abnormal
Коментари към Други симптоми и признаци, отнасящи се до нервната и костно-мускулната система МКБ R29