Анормални движения на главата МКБ R25.0
Двигателната система осъществява движенията на тялото в пространството, както и на различните му части една спрямо друга. Тя най-общо се разделя на соматомоторна и висцеромоторна. Първата е свързана с напречно-набраздената мускулатура, а втората с гладката мускулатура.
Соматомоторната дейност е съчетание от волева и неволева двигателна дейност (реализирана чрез пирамидната система) или автоматизирана двигателна дейност (осъществявана от екстрапирамидната система). Всяка лезия (увреждане) в структурите на екстрапирамидната система може да доведе до определен вид двигателно нарушение. Въпреки това най-честото увреждане е на ниво базални ганглии (структури разположени в мозъка).
Разстройствата в двигателната дейност, свързани с екстрапирамидната система са 2 главни вида — хипокинетични и хиперкинетични.
Хиперкинетичните разстройства (хиперкинезии) представляват неволеви движения, които могат да обхванат различни части на тялото.
В тази статия ще бъдат разгледани анормални движения на главата.
Наблюдават се 9 вида абнормни движения на главата:
- хорея
- атетоза
- дистония
- миоклония
- тик
- тремор
- спастичен тортиколис
- тардивна дискинезия
- леводопа-индуцирана дискинезия
- Хорея
Неволево, неритмично, безразборно стягане на определени мускулни групи се нарича хорея (chorea). Най-често се засягат мускулите на лицето, крайниците и главата. Движенията на главата са резки, внезапни, бързи, дори експлозивни. Заеманата нова позиция се задържа за кратко, след това главата се връща в изходно положение. Тези движения могат да затруднят сериозно самообслужването.
Хореичните хиперкинезии (неволеви движения) могат да съпровождат редица заболявания — наследствени и придобити. Сред най-честите са ревматичната хорея (хорея минор), която се среща предимно при деца, хореята на Хънтингтън (Huntington's chorea) — при възрастни. Различни недоимъчни състояния могат да предизвикат такива абнормни движения на главата — недостиг на витамин B1, B12, калций, магнезий, натрий и други. Отдиференцирането на причината за хорея на главата е важно за нейното лечение.
- Атетоза
Друго анормално движение на главата е атетозата. Този вид хиперкинезия е също неволева, но за разлика от хореята движението е бавно и с по-голяма амплитуда. Главата трудно се задържа в една позиция. Причина за поява на атетоза много често е детската церебрална парализа и болестта на Уилсън (Wilson’s disease), при която тялото не е в състояние да отдели излишното му количество мед и той се натрупва в черния дроб.
- Дистония
Неволево движение на главата, при което мускулната контракция е силна, продължителна и предизвиква извиване и заемане на абнормни пози е дистонията. Клинично дистониите биват първични (идиопатични) и вторични, следствие на травма, инфекция или наследствено заболяване. Много често такива движения се появяват след продължителна терапия с препарати, съдържащи Levodopa — използвани при лечение на Паркинсонова болест.
Лечението на дистонията е сложно. Първоначално се опитва използване на лекарства, а при неуспех на този вид терапия може да се приложи ботулинов токсин. Като последен вариант може да се предприеме дълбокомозъчна стимулация.
- Миоклония
Внезапно и краткотрайно, отново анормално движение на главата, което може да бъде ритмично или неритмично, единично или повтарящо се нарича миоклония. Този тип движения са много неприятни и силно затрудняват самообслужването на човек. Епилепсиите често се съпровождат с миоклония. Лечението обикновено изисква комбинация от лекарства в големи дози. Антиепилептичните лекарства като Валпроат, Леветирацетам и Пирацетам са ефективни при кортикалния миоклонус, но по-малко при други. Клоназепам може да бъде полезен при всички видове миоклония.
При неуспех е показано приложението на ботулинов токсин.
- Тикове
Тиковете представляват явбение при което се наблюдават анормални движения на главата и тялото. Те са характерни с това, че се срещат предимно в детската възраст. Този тип анормални движения на главата и тялото са бързи, стереотипни, повтарящи се. Могат както да се предизвикат съзнателно, така и да се спрат за кратко време.
Тиковете биват два вида: прости и сложни
Простите тикове са внезапни и бързи движения, които винаги се проявяват на едно и също място. Срещат се при една четвърт от всички деца и се решават в рамките на една календарна година.
Комплексните тикове са по-тежки. Пример за комплексен тик е синдромът на Турет. Те могат да се проявят като симптом на енцефалит (възпаление на мозъчната тъкан) или да бъдат индуцирани от употреба на наркотици.
- Тремор
Друг вид неволево абнормно движение, което засяга главата е треморът. Той представлява ритмично и асиметрично движение, което може да се потисне с прием на алкохол и да изчезне напълно по време на сън.
Има три вида патологичен тремор:
Статичен - възниква в крайник при покой. Причините включват болест на Паркинсон, други екстрапирамидни заболявания и множествена склероза.
Постурален - проявява се, когато крайникът е статичен. Най-изявен представител на този вид тремор е физиологичният, наблюдаван при състояния на безпокойство, злоупотреба с алкохол, лекарства, отравяне с тежки метали, тежки мозъчни увреждания, болест на Уилсън и др.
Кинетичен тремор - възниква при волево движение на горната част на тялото. Такъв вид тремор има склонността да се засилва при целенасочено движение на крайника, когато се приближава до желаната цел.
- Спастичен тортиколис
Явлението, характеризиращо се с извиване и деформация в областта на шията, причинено от съкращаване на мускул стерноклейдомастоидеус (musculus sternocleidomastoideus) се нарича спастичен тортиколис. Това съкращаване накланя главата към скъсения мускул, докато върти брадичката в противоположната посока.
Причините за разстройството са неясни. Малък брой пациенти развиват нарушението в резултат на друго разстройство или заболяване. Повечето пациенти първо изпитват симптоми в средна възраст.
Най-разпространеното лечение на спастичен тортиколис е използването на ботулинов токсин. Тортиколис може да се появи във всички възрасти, от новородени до възрастни.
- Хемибализъм
Друго неволево абнормно движение на главата е хемибализмът. Той се проявява с внезапни, силни, хвърлящи движения на едната ръка или крака, обикновено възникващи в резултат на мозъчно-съдово увреждане. Те могат да варират по своята интензивност от леки до тежки и дори да причинят наранявания. Обикновено те отслабват за период от 3 до 6 месеца, но могат да бъдат лекувани с фенотиазин, халоперидол или тетрабеназин.
- Тардивна дискинезия
Неволеви движения на лицето, езика, крайниците, изпъкване на устните и езика, както и люлеене на тялото се описват с тардивната дискинезия. Тя обикновено се причинява поради нежелана лекарствена реакция при пациенти, употребяващи най-малко шест месеца невролептици.
Рискът от появата на нови случаи е около 5% годишно.
При пациенти в старческа възраст, които получават такъв вид лекарства за първи път, честотата е петкратно по-висока. Наблюдава се при приблизително 20% от пациентите на хронична терапия и продължава при около 40% от случаите след преустановяване на лечението.
Последният вид анормално движение на главата е леводопа-индуцираната дискинезия. Тя представлява нарушение в движенията на крайниците, което се проявява поради употребата на Levodopa - медикамент, използван при лечението на болестта на Паркинсон. Приблизително половината от пациентите с болестта на Паркинсон получават това заболяване 4-5 години след започване на лечение с лекарството. Въпреки това, процентът на засегнатите хора, изискващи лечение на този вид дискинезия е много по-нисък.
Разграничават се три основни форми на леводопа-индуцираната дискинезия (on/off феномен) :
"Дискинезиите при пикови дози" се изразяват с неволеви движения, свързани с високи плазмени концентрации на Levodopa.
"Двуфазични on/off" дискинезии, които съвпадат с повишаването или намаляването на плазмените концентрации на Levodopa и могат да включват както хорея, така и дистония.
"Off" дистония, която често представлява болезнена дистонична поза, появяваща се рано сутрин или късно през нощта, дължаща се на ниски плазмени нива на Levodopa.
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC490303
http://jnnp.bmj.com/content/jnnp/42/8/705.full.pdf
http://www.medscape.com/viewarticle/848847
https://patient.info/doctor/abnormal-involuntary-movements
https://stanfordmedicine25.stanford.edu/the25/im.html
Коментари към Анормални движения на главата МКБ R25.0