Синдром на Klinefelter, мъж с кариотип 46,ХХ МКБ Q98.2
Кариотип 46,XY е нормалният мъжки кариотип. По време на ранното ембрионално развитие при нарушение на нормалните генетични процеси се развиват хромозомни заболявания. Едно от тези заболявания е синдром на Klinefelter, мъж с кариотип 46,XX.
Историческите данни посочват, че синдром на Klinefelter с кариотип 47,ХХУ за първи път е представено през 1942 години от американския лекар Наггу Кlinefelter. При своите наблюдения той описва сходна симптоматична картина на 9-тима мъже. През 1959 H. Кlinefelter установява, че всички те имат кариотип 47,ХХY.
По време на ембрионалното развитие под влияние на различни тератогенни ефекти се смущава дейността на факторите, определящи сексуалната диференциация. Подобно заболяване с рядка популационна честота е синдром на 46,XX мъже. Рядко хромозомно заболяване е комбинирането на синдром на Кlinefelter с мъжки фенотип, имащ кариотип 46,XX.
Генетични изследвания разкриват, че синдром на Кlinefelter се дължи на неразделяне на хромозомните двойки по време на първото или второто мейотично делене. Синдромът се проявява само при мъже, тъй като притежават една Y полова хромозома. Епидемиологичните данни не посочват расова зависимост.
Приема се, че заболяването не е наследствено, въпреки че ако вече има дете със синдром на Кlinefelter, то съществува реален риск синдромът да се прояви и при другите деца.
Водеща етиологична причина при развитието на интерсексуални аномалии се явяват тератогенните фактори по време на бременността.
Установено е, че кариотип 46,ХХ при мъже е следствие на процеса, известен като chromosomal crossover. Процесът се превежда като "хромозомно кръстосване". Хромозомното кръстосване е нормална генетична рекомбинация при половото размножаване.
Генетичната обмяна между хомоложни хромозоми се реализира на етап профаза 1 на мейотичното делене. При синдром на Klinefelter, мъж с кариотип 46,XX е установено, че настъпва неравномерно кръстосване между X и Y хромозоми.
При 90 % от случаите на кариотип 46,XX в X хромозомата са локализирани гени, чийто продукт има водеща роля в диференциацията на мъжки фенотип.
За разлика синдром на Klinefelter, синдром на Klinefelter, мъж с кариотип 46,XX клинично се презентира с:
- По-нисък ръст, в сравнение с некомбинираните генетични варианти на синдром на Klinefelter
- Липсват диспропорции между тялото и крайниците
- Няма ментални затруднения
- Рядко се наблюдава гинекомастия
- Наличие на азооспермия
- Хипогонадизъм
- Намалено либидо
- Стерилитет
Диагностичните мероприятия при синдром на Klinefelter, мъж с кариотип 46,ХХ включват:
- Генетични изследвания
- Определяне на хормоналните нива
- FISH анализ
- Спермограма
- Инвазивни и неинвазивни методи
Цитогенетичен анализ с кариотипиране цели визуализиране на хромозомния набор (качествен и количествен анализ). Необходимо е определяне на хормоналните нива (изследване на тестостерон, антимюлеров хормон). При прилагането на FISH анализ се локализират хромозомните изменения. Спрямо тежестта на генетичното заболяване и синдромните комбинации към диагностичните мероприятия се причисляват инвазивни и неинвазивни методи.
Лечението на синдром на Klinefelter, мъж с кариотип 46,ХХ е индивидуализирано спрямо клиничната изява на синдрома.
Симптоми и признаци при Синдром на Klinefelter, мъж с кариотип 46,ХХ МКБ Q98.2
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Проблеми в развитието
- Симптоми на речта
- Поведенчески симптоми
- Косопад
- Когнитивни увреждания
Коментари към Синдром на Klinefelter, мъж с кариотип 46,ХХ МКБ Q98.2