Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Остеохондродисплазия с дефекти в растежа на тръбестите кости и гръбначния стълб Спондилоепифизарна дисплазия

Спондилоепифизарна дисплазия МКБ Q77.7

от 19 дек 2018г., обновено на 08 дек 2022г.
Спондилоепифизарна дисплазия МКБ Q77.7 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари
Свързаност

Спондилоепифизарната дисплазия е вид скелетна дисплазия - наименование, което се използва за група от заболявания, характеризиращи се с анормален растеж на костите и хрущялите. Тя е наследствено заболяване, което се характеризира с малформации на прешлените, епифизите на дългите кости и ставите. Развива се поради дефект в структурните протеини на костите и хрущялните тъкани.спондилоепифизарна дисплазия

Генетиката установява няколко разновидности на заболяването, които са с различен механизъм на унаследяване:

  1. Автозомно-доминантна форма (Dysplasia spondyloepiphisealis congenita)
  2. Х-свързана рецесивна форма (Dysplasia spondyloepiphisealis tarda)

В етиологията на автозомно-доминантната форма (Dysplasia spondyloepiphisealis congenita) стои мутация в гена COL2A1. Тази мутация води до производството на анормален колаген тип 2. Колаген тип 2 е най-разпространен в хрущяла и желеобразната материя на стъкловидното тяло. Той е от съществено значение за нормалното функциониране на костите. Промените в него в крайна сметка водят до анормален скелетен растеж.

Диференциалната диагноза на автозомно-доминантната форма се прави с няколко заболявания, които протичат със сходна клинична симптоматика. Има няколко нарушения, които се появяват поради мутации в същия ген. Те са известни като алелни разстройства и също се унаследяват по автозомно-доминантен механизъм. Такива са:

  1. дисплазия на Книст (Kniest dysplasia)
  2. синдром на Stikler тип 1
  3. ахондрогенеза тип 2
  4. спондилоепиметафизиална дисплазия тип Strudwick

Х-свързаната рецесивна форма (Dysplasia spondyloepiphisealis tarda) се причинява от мутация в гена SEDL. При тази форма засегнати са само мъжете, а жените са носители. При мъжете е необходимо само едно копие на гена, за да предизвика заболяване, а при жените трябва в двете копия на гена да има такава мутация. Друго характерно за тази форма е, че болните мъже не могат да предадат мутациите на синовете си. "Tarda" в наименованието на формата показва, че признаците на заболяването не са налице при раждането, а се появяват на по-късна възраст.

Диференциалната диагноза на Х-свързаната рецесивна форма се прави със заболявания, които протичат със сходна клинична картина. Това са — синдромът на Morquio (мукополизахаридоза тип IV) и множествената епифизарна дисплазия.

Синдромът на Morquio се появява на 18 месечна възраст, а клиничната картина е сходна с тази на Х-свързаната рецесивна форма. Множествената епифизова дисплазия се открива между 2-5 годишна възраст с появата на миопатична походка и нисък ръст. Пациентите изпитват болка в резултат на остеоартритни промени в ставите.

Клиничната картина при спондилоепифизарната дисплазия зависи от формата на унаследяване.
При автозомно-доминантно унаследения тип заболяването се развива между 1 и 2 годишна възраст. Първите прояви на нарушението са:

  1. накуцване
  2. постоянна умора
  3. болка
  4. ограничаване на движенията в големите стави

Заболяването прогресира в продължение на 4-5 години. Около седмата година от живота на децата се наблюдава спиране на растежа и изразени промени в колянната и тазобедрената става.

спондилоепифизарна дисплазияНаблюдават се гръбначни изкривявания — увеличава се гръдната кифоза и поясната лордоза. В някои случаи се наблюдава мускулна слабост поради първична лезия на мускулната тъкан или притискане на гръбначномозъчни нерви. При тази форма се наблюдават зрителни нарушения като астигматизъм, късогледство, отлепване на ретината. Наблюдава се още хепато- и спленомегалия (увеличаване на черен дроб и слезка). Интелектуалното развитие обикновено не е засегнато.

Х-свързаната рецесивна спондилоепифизарна дисплазия е с късно начало. През първите 4-7 години от живота обикновено тя не се открива. Първият признак на заболяването е забавяне на растежа. Растежът на крайниците обаче продължава, поради което се наблюдава непропорционално развитие на тялото. Ръстът на засегнатите индивиди е около 150 см. В ранна детска възраст могат да се появяват болки в гърба, бедрата, раменете, коленете и глезените. При тази форма на аномалията ставни увреждания не се наблюдават. Също така не се наблюдават малформации на органите от другите системи на тялото.

Клиничната картина на вродената аномалия е бързо променлива и се развива в процеса на развитие на детето. При раждането децата не се различават от здравите, но през първата година от живота, когато детето започва да върви, се появява накуцване, умора, понякога болка в краката, което кара децата да бъдат неактивни.

На възраст от 4-6 години болките в краката стават постоянни при ходене. Появяват се фрактури на тазобедрената става, започват да се образуват и други аномалии в поясния отдел на гръбначния стълб. В коленните стави на тази възраст се формират деформации, както и дислокация (разместване) на капачето.
След 7 годишна възраст, поради прогреса на заболяването, пациентите се оплакват от постоянни болки в краката, както при ходене, така и в покой. Появява се скованост в ставите. Ограничават се движенията в коленните и тазобедрени стави, формират се постоянни контрактури (ограничена подвижност).

Между 8-13 годишна възраст пациентите се оплакват от остри прояви на артрит в областта на коленните стави с постоянна болка и силно ограничени активни и пасивни движения в засегнатата става. Възможно е повишение в телесната температура на пациентите до около 38 градуса.

Диагностиката се извършва чрез образно-диагностични методи. Рентгенографията може добре да покаже измененията в структурата на скелета. Диагнозата спондилоепифизарна дисплазия се поставя на базата на няколко рентгенологични снимки, направени в различни проекции, в период от няколко години. вродена спондилоепифизарна дисплазия

Болестта се диагностицира по няколко начина:

  • Наблюдение на пациента от лекари - неонатолог, ортопед, хирург
  • Рентгенови снимки на ставите на ръцете и краката
  • Ултразвуков преглед
  • Ядрено-магнитно изследване

Тези методи за диагностициране се считат за най-информативни.

Лечението на спондилоепифизарната дисплазия зависи от възрастта, на която е поставена диагнозата. При малки деца и бебета лечението се извършва чрез поставянето на ортопедични шини. Целта им е да укрепят и фиксират ставите, като предотвратят по-нататъшната им деформация. Понякога този метод е неефективен, което изисква оперативно отстраняване на малформациите и прилагането на гипсови превръзки за фиксиране.

Терапията при спондилоепифизарната дисплазия включва още средства, които облекчават състоянието на болния. Извършва се симптоматична терапия с болкоуспокояващи и противовъзпалителни средства, както и лекарства, които спомагат за укрепване на костната система.

Прогнозата на заболяването зависи от възрастта на пациента. Ако спондилоепифизарната дисплазия е открита и лекувана навреме, прогнозата е благоприятна. От друга страна, ако заболяването се открие късно, тогава често могат да се появяват рецидиви. При възрастни, освен това могат да възникнат възпаления на ставния хрущял, което значително затруднява лечението.

Ако лечението даде резултат и пациентът се излекува, воденето на нормален начин на живот е постижимо. След успешно лечение пациентите продължават да растат и да се развиват без визуални и вътрешни патологии.
Спондилоепифизарната дисплазия е вродено заболяване, чието развитие е почти невъзможно да се предвиди, затова превантивни мерки не могат да се прилагат.

2.8/5 5 оценки

Симптоми и признаци при Спондилоепифизарна дисплазия МКБ Q77.7

  • Повръщане
  • Диария
  • Ментална ретардация
  • Умора
  • Гърчове
  • Затруднено дишане
Всички

Библиография

http://www.krasotaimedicina.ru/diseases/genetic/spondyloepiphyseal-dysplasia
http://www.dnalab.ru/diseases-diagnostics/spondyloepiphyseal-dysplasia
http://fb.ru/article/260838/spondiloepifizarnaya-displaziya-verhnih-i-nijnih-konechnostey-prichinyi-i-osobennosti-lecheniya
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/spondyloepiphyseal-dysplasia-congenita
https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/4987/spondyloepiphyseal-dysplasia-congenita
https://en.wikipedia.org/wiki/Spondyloepiphyseal_dysplasia_congenita
https://ghr.nlm.nih.gov/condition/x-linked-spondyloepiphyseal-dysplasia-tarda
https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/4985/spondyloepiphyseal-dysplasia-tarda-x-linked

Коментари към Спондилоепифизарна дисплазия МКБ Q77.7

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Спондилоепифизарна дисплазия МКБ Q77.7
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 16:13
    Коментирайте "Спондилоепифизарна дисплазия МКБ Q77.7"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Кости
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дисплазия при боксер 8 месеца

преди 5038 дни, 16 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 4 часа и 17 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 19 часа и 17 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 19 часа и 29 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 19 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival