Хепатомегалия, некласифицирана другаде МКБ R16.0
Черният дроб е вторият най-голям орган в човешкото тяло и най-голямата жлеза. Хепатомегалията представлява увеличаване на чернодробните размери. Увеличеният черен дроб (хепатомегалията) не е заболяване, а симптом за някои чернодробни заболявания, рак или застойна сърдечна недостатъчност.
Анатомия
Черният дроб детоксикира различни метаболити, синтезира протеини и произвежда биохимикали, необходими за храносмилането и растежа. Функционалните единици на черния дроб са лобулите. Всяка чернодробна лобула се състои от милиони чернодробни клетки (хепатоцити), които са основните метаболитни клетки. Разположен е в горната дясна част на коремната кухина, непосредствено под диафрагмата, вдясно от стомаха и покрива жлъчния мехур. Свързан е с два големи кръвоносни съда: чернодробната артерия и порталната вена. Чернодробната артерия го кръвоснабдява с богата на кислород кръв, докато порталната вена носи кръв, богата на усвоени хранителни вещества от целия стомашно-чревен тракт.
Участва в метаболизма на организма, като регулира съхранението на гликоген, разлагане на червените кръвни клетки, производството на хормони и участва активно в разграждането на мазнините. Размерите му варират в зависимост от възрастта, пола и размера на тялото. Черният дроб е единственият вътрешен орган, който може да регенерира до първоначалния си размер.
Причини
Много състояния могат да доведат до увеличаване на чернодробните размери. Честите причини включват:
- Цироза - състояние, при което черния дроб е крайно увреден. Представлява крайният общ хистологичен път на голямо разнообразие от хронични чернодробни заболявания, като хепатит или хроничен алкохолизъм. Всеки път, когато черния дроб е наранен, независимо дали е от заболяване, прекомерна консумация на алкохол или друга причина, той се опитва да се възстанови. В процеса се образуват съединително-тъканни разраствания на черния дроб. С напредването на цирозата се образуват все повече и повече белези. Това затруднява функционирането на черния дроб (декомпенсирана цироза). Цирозата в по-напреднал стадий е животозастрашаваща.
- Вирусен хепатит - възпаление на черния дроб поради вирусна инфекция.(хепатит А, В, С) Хепатитът може да е резултат, както от инфекциозни (вирусни, бактериални и гъбични) причинители, така и от неинфекциозни (алкохол, наркотици, автоимунни заболявания, метаболитни нарушения) Вирусния хепатит представлява 50% от случаите на остър хепатит.
- Натрупване на мазнини в черния дроб (мастен черен дроб) - голямото количество на мазнини в черния дроб може да причини възпаление, което да доведе до трайно увреждане. В по-тежки случаи и до чернодробна недостатъчност. Ако мастният черен дроб е причинен от прекомерна употреба на алкохол, заболяването се нарича алкохолна мастна чернодробна болест. Натрупването на мазнини може да бъде причинено и от други фактори, тогава е известно като неалкохолна мастна чернодробна болест,
- Рак на черния дроб - класифицира се като първичен или вторичен. Първичният започва от клетките на черния дроб. Вторичният се развива, когато раковите клетки от друг орган се разпространят и в черния дроб (метастази)
- Чернодробни инфекции, причинени от вируси - паразитите и вирусите могат да увредят черния дроб, причинявайки възпаление, което намалява чернодробната функция. Вирусите, които причиняват увреждане на черния дроб, могат да се разпространят чрез кръвта, замърсена храна или вода, а също и близък контакт с инфектирано лице.
- Застойна сърдечна недостатъчност - сърцето не е в състояние да изпомпва достатъчно и да поддържа притока на кръв, за да задоволи нуждите на организма, в частност на черния дроб. В този случай имаме конгестивна хепатомегалия.
По-рядко срещаните причини за хепатомегалия, некласифицирана другаде включват:
- Лимфом - група кръвни злокачествени заболявания, които се развиват от лимфоцити (вид бели кръвни клетки).
- Левкемия - злокачествено заболяване на кръвотворните органи на тялото, включително костния мозък и лимфната система. Съществуват различни видове левкемия. Обикновено заболяването засяга белите кръвни клетки, които се борят с инфекциите в организма. Костният мозък произвежда анормални бели кръвни клетки, които не функционират правилно.
- Множествен миелом (мултиплен миелом) - злокачествено заболяване, което засяга вид бели кръвни клетки, наречени плазматични клетки. Здравите плазмени клетки участват в борбата с инфекциите, като създават антитела, които разпознават и атакуват микробите. При множествения миелом раковите плазмени клетки се натрупват в костния мозък. Вместо да се произвеждат полезни антитела, раковите клетки произвеждат анормални протеини, които могат да причинят усложнения.
- Хемохроматоза - състояние, причинено от прекомерно приемане на желязо от различни храни, което води до прекомерна концентрация на желязо в кръвта. Това може да причини сериозни здравословни проблеми. Излишното желязо се натрупва в черния дроб, сърцето и панкреаса.
- Болест на Уилсън - генетично заболяване, при което излишък от мед се натрупва в тялото. Причинява се от мутация в гена на протеина на Уилсън (ATP7B). Този протеин транспортира излишната мед в жлъчката, където тя се екскретира с отпадните продукти.
- Болест на Гоше - генетично заболяване, при което глюкоцереброзид (сфинголипид, известен още като глюкозилцерамид) се натрупва в клетките и някои органи, включително черен дроб.
- Токсичен хепатит - възпаление на черния дроб, възникнало вследствие от отравяне с химикали.
- Запушване на жлъчните пътища или жлъчния мехур - жлъчните пътища пренасят жлъчка от жлъчния мехур до дванадесетопръстника, който е част от тънките черва. Жлъчката помага за изчистването на черния дроб от отпадъчните продукти. Запушването на тези пътища се нарича обструкция. Тези състояния могат да бъдат лекувани успешно, но ако остане нелекувано дълго време, това може да доведе до животозастрашаващи заболявания на черния дроб.
- Чернодробни кисти - кистите на черния дроб са пълни с течност образувания. Те са доброкачествени израствания, което означава, че не са ракови. Обикновено кистите не изискват лечение, освен ако не се развият симптоми и рядко засягат чернодробната функция.
Рискови фактори
По-вероятно е да развиете хепатомегалия, ако имате чернодробно заболяване. Факторите, които увеличават риска от хепатомегалия са:
-
- Прекомерна употреба на алкохол. Приемането на големи количества алкохол може да навреди сериозно на черния дроб.
- Приемане на медикаменти, витамини и добавки в големи дози.
- Предозиране с Ацетаминофен (Парацетамол) е най-честата причина за остра чернодробна недостатъчност в САЩ. Освен, че е съставка на голяма част от болкоуспокояващите средства, парацетамолът участва в повече от 600 лекарства, които се предлагат без лекарско предписание.
- Билкови добавки. Някои добавки, включително валериана, могат да увеличат риска от увреждане на черния дроб.
- Лоши хранителни навици. Наднорменото тегло и нездравословното хранене влияят неблагоприятно върху черния дроб.
Симптоми
Увеличеният размер на черния дроб сам по себе си може да няма никакви симптоми. Но ако, хепатомегалията е причинена от дадено заболяване, може да има различни симптоми, сред които най-честите са:
- Жълтеница - болестно състояние, при което се натрупват жлъчни пигменти в кръвта. Проявява се с пожълтяване на кожата и най-вече склерите.
- Мускулни болки
- Умора
- Сърбеж
- Гадене и повръщане
- Коремна болка
- Липса на апетит
- Оток на краката
- Загуба на тегло
- Подут корем
Някои от по-сериозните симптоми, при които веднага трябва да се потърси медицинска помощ са:
- Много силна коремна болка
- Повръщане на кръв
- Задух
- Черни изпражнения
Диагноза
Черният дроб е триъгълен орган, който се намира под диафрагмата, под долния ръб на дясната страна на гръдния кош. Нормалният, неувеличен черен дроб не може да се палпира. При хепатомегалия черният дроб може да се палпира на няколко сантиметра под ребрената дъга. Новородените и малките деца имат физиологична хепатомегалия. Размерът и теглото на черния дроб се увеличават естествено с възрастта.
Някои жени имат хепатомегалия по време на бременност. Това сериозно може да повлияе на здравето на детето и на майката. При кърмачетата инфекциите с хепатит В могат да бъдат тежки и дори животозастрашаващи. Около 90% от жените с остър хепатит предават инфекцията на бебето.
За да се установи хепатомегалията е необходимо да се направят различни изследвания.
- Пълна кръвна картина (ПКК) - за да се провери за необичаен брой кръвни клетки
- Изследване на чернодробни ензими за оценка на чернодробната функция.
- Рентгенова снимка на корем, за изследване на коремните органи
- Компютърна томография (КТ) на корем - за по-детайлни изображения на коремните органи
- Ядрено магнитен резонанс (ЯМР) за изображения с висока разделителна способност на специфични коремни органи
- Ултразвук за оценка на състоянието на черния дроб
Лечение
Лечението на хепатомегалия е етиологично, насочено към основното заболяване и симптоми.
Хепатомегалията е медицински термин за уголемен черен дроб. Това е симптом на заболяване, а не заболяване само по себе си. Човек може да има хепатомегалия и да не знае, че го има. Но ако черния дроб е значително увеличен, това може да е съпроводено с дискомфорт и болка.
Усложнения
Вероятността сами да почувствате, че имате хепатомегалия е малко вероятно. Но тъй като увреждането на черния дроб може да причини натрупване на течност в корема, може да имате подут корем.
Прогноза
Прогнозата за хора с хепатомегалия, некласифицирана другаде зависи от причината и степента на увреждане на черния дроб. Хората с хепатит А и остър хепатит В обикновено се възстановяват без лечение. Леко увредения черен дроб може лесно да се възстанови, ако се вземат необходимите мерки.
Превенция
Фактори, които намаляват риска от чернодробни заболявания:
- Здравословно хранене, пълноценна диета. Ограничаване на храни, богати на захар и мазнини.
- Умерена употреба на алкохол
- Приемане на лекарства, витамини и добавки само в препоръчаните дози.
- Използване на аерозолни почистващи препарати.
- Отказ от тютюнопушене.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/enlarged-liver/symptoms-causes/syc-20372167
https://en.wikipedia.org/wiki/Hepatomegaly
https://www.healthline.com/health/hepatomegaly
https://emedicine.medscape.com/article/175472-overview
https://www.webmd.com/hepatitis/enlarged-liver-causes
Коментари към Хепатомегалия, некласифицирана другаде МКБ R16.0
Много разбираемо и достъпно за всички! Благодарим