Медиален епикондилит МКБ M77.0
Медиален епикондилит представлява състояние, което се характеризира с възпаление в областта на медиалния епикондил на лакътната става. В областта на предмишницата се намират няколко мускула, които участват във флексията на пръстите на ръката и китката. Сухожилията на тези мускули се обединяват в едно общо сухожилие, което започва от медиалния епикондил на хумеруса (раменната кост) в лакътната става. Именно увреждането на сухожилията в залавното им място за медиалния епикондил е причина за появата на медиален епикондилит.
Състоянието, често се нарича още "голф лакът" или "лакът на голф играча". То обаче не засяга само голф играчи, като от него страдат и хора непрактикуващи спорт. Тенисистите, както и хората с професии, които извършват множество движения с китките или стискане на пръсти, са най-предразположени към развитие на медиален епикондилит.
Епикондилитът като цяло се среща много по-често на латералния епикондил, отколкото на медиалния. Медиалния епикондилит като заболяване е почти аналогично на латералния епикондилит, който обаче се появява от външната страна на лакътя.
»Вижте още: Латерален епикондилит
Причини
Причините за възникване на медиален епикондилит са свързани с прекомерно натоварване в областта на лакътната става, най-често при физическо натоварване, при извършване на спортни дейности - голф, бейзбол, тенис, катерене и други. За получаване на такъв тип травма играят роля най-вече грешките в техниката (неправилното повдигане, хвърляне или удряне), както и недобрата загрявка или слабата тренираност.
Изображение: freepik.com
Най-честите причини за поява на медиален епикондилит са:
- Спортове с ракета: Неправилната техника при удар, особено при бекхенд, може да причини увреждане на сухожилията в мястото им на залавяне. Прекомерното използване на “топ спин” техника за ниски топки, използването на малка или тежка ракета също може да е причина.
- Спортове с хвърляне: Неправилната техника в бейзбола, софтбола, стрелбата с лък и хвърлянето на копие също може да е причина за медиален епикондилит.
- Тренировки с тежести: Повдигането на тежести с неправилна техника, като завъртане на китките по време на упражнение за бицепс, може да претовари мускулите на предмишниците и техните сухожилия.
- Повтарящи се движения в различни професии: Това обикновено е свързано с работа с ръце, изискваща значителна сила, при строители, водопроводчици, дърводелци и други.
За се получи медиален епикондилит, обикновено дейността трябва да се извършва повече от час на ден в продължение на дни.
Рискови фактори
Съществуват редица рискови фактори, които повишават вероятността от това заболяване.
По-висок риск от развитие на медиален епикондилит съществува при:
- Възраст над 40 години
- Извършване на силови дейности с ръце над 1 час дневно
- Затлъстяване
- Тютюнопушене
Симптоми
Изображение: freepik.com
При повечето пациенти, началото на симптомите е постепенно и понякога изминават седмици преди пациентите да потърсят лекарска помощ. При медиален епикондилит болката обикновено се засилва при флексия и пронация на китката.
Характерни симптоми при медиален епикондилит:
- Болка от вътрешната страна на лакътя
- Скованост в областта на лакътя
- Слабост в ръката и китката при захват
- Чувство на изтръпване на пръстите, особено в безименния и малкия пръст
- Затруднения при движение в лакътя
Не е необичайно болката в лакътя да се излъчва надолу по ръката до китката. Това затруднява завършването на ежедневни дейности, като взимане на предмети, отваряне на врата или ръкостискане. Обикновено медиалният епикондилит засяга доминиращата ръка.
Диагноза
Диагнозата на заболяването се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на щателен физикален преглед и при нужда извършване на някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, компютърна томография, магнитен резонанс и други.
Изображение: freepik.com
Анамнеза: Лекарят първоначално събира информация за причините и характера на проблема. Той задава въпроси относно дейностите, които причиняват болка и къде се усеща тя, има ли минали травми лакътя, има ли предразполагащи фактори.
Физикален преглед: Често той е достатъчен за диагностицирането на медиален епикондилит. Обикновено лекарят прави различни тестове чрез разтягане на мускулите на предмишницата и натиск в зоната. При наличие на медиален епикондилит се провокира болка. Могат да се използват и различни тестове за сила на мускулите и захвата.
Образни изследвания: Лекарят може да назначи рентгенова снимка на лакътя или друг вид образно изследване. Рентгенографията помага на лекаря да изключи други проблеми с лакътната става, като артроза и ставни заболявания. Рентгеновата снимка може да покаже дали на медиалния епикондил има калциеви отлагания на мястото, където се прикрепя сухожилието на флексорите.
При диагностиката е важно да се направи добра диференциална диагноза. Симптомите на медиалния епикондилит са много подобни на състояние, наречено синдром на кубиталния канал. Това състояние се причинява от притискане на улнарния нерв, когато преминава през лакътната става. Ако болката не се повлиява от лечението, лекарят може да назначи изследвания, за да изключи проблеми с лакътния нерв. Ако диагнозата е напълно ясно, лекарят може да назначи други специални образни изследвания, като Ядрено-магнитен резонанс ЯМР или ултразвук.
Лечение
Лечението на медиален епикондилит е главно консервативно и в редки случаи оперативно. Обикновено се прилагат лекарства, като нестероидни противовъзпалителни средства (ибупрофен, напроксен, аспирин), нагревки, ледени торбички и други. Обезболяващите лекарства се прилагат при нужда, а в домашни условия трябва да се осигури покой на ръката, прилагане на лед и носене на ортеза. Физикалната терапия и рехабилитацията играят важна роля за бързото и цялостно възстановяване на болния.
Изображения: freepik.com
Болката, сковаността и слабостта, свързани с медиалния епикондилит, могат да се подобрят от някои средства приложими в домашни условия:
- Почивка на ръката: Постоянното използване на засегнатата ръка може да удължи възстановяването и да влоши симптомите. Добре е да се спрат всички дейности, които включват повтарящи движения с ръцете, докато болката изчезне напълно. След като болката отмине ръката трябва да се натоварва постепенно, за да избегнете повторно обостряне и поява на симптоми.
- Студен компрес или пакет с лед: Може да се сложи лед или студен компрес, за да намалите отока, болката и възпалението. За целта увийте лед в кърпа и прилагайте компреса върху лакътя си до 20 минути, 3 или 4 пъти на ден.
»Вижте още: Студен компрес или пакет с лед
- Лекарства без рецепта: Медикаменти като ибупрофен, парацетамол или кетопрофен могат да намалят отока болката и възпалението. Използвайте тези лекарства според препоръките в листовката и не превишавайте дневната доза. В зависимост от тежестта на болката, лекарят може да предпише и инжекции с кортикостероиди или допълнителна терапия.
- Стречинг упражнения: Може да попитате вашия лекар за безопасни упражнения за разтягане и укрепване на сухожилията. Леките стречинг упражнения могат да ускорят възстановяването и да намлят сковаността.
- Ортеза: Тя има за цел да обездвижи частично ръката или да намали натоварването върху сухожилията. Най-добре е да използвате ортеза препоръчана ви от специалист.
В повечето случаи медиалният епикондилит се повлиява добре от консервативното лечение и симптомите постепенно отшумяват. Ако въпреки лечението, няма подобрение, може да обмисли оперативно лечение.
Оперативно лечение: Обикновено се използва отворена хирургична операция. По време на процедурата хирургът прави разрез в областта на лакътя, освобождава сухожилието, премахва увредените тъкани, след което отново го прикрепва към костта.
Профилактика
С цел предпазване от медиален епикондилит е добре да се спазват редица превантивни мерки като:
- Укрепване на мускулите на предмишницата: Може да се използват леки тежести или стискане на тенис топка с цел укрепване на мускулите на предмишницата. Дори прости упражнения, практикувани редовно, могат да помогнат на мускулите да поемат пиково физическо натоварване.
- Загряване преди физическа активност: Преди започване на тренировка, освен всички големи мускулни групи е добре да се направи и загрявка на мускулите на предмишницата.
- Поддържане на физическа форма: Независимо от спорта, който практикувате, поддържайте физическата си форма и не се претоварвайте, ако не сте подготвени.
- Използване на подходяща екипировка: Ако използвате по-стари стари и тежки стикове за голф, помислете за надграждане до по-леки. Ако играете тенис, уверете се, че вашата ракета ви пасва. Ракета с малка зона за захват или тежка горна част може да увеличи риска от проблеми с лактите.
- Добра фитнес техника: Когато повдигате тежест (включително във фитнеса) поддържайте китката си стегната и стабилна, за да намалите натоварването върху мускулите на предмишницата.
- Възстановяване и почивка: Опитайте се да не претоварвате мускулите на предмишницата. При първите признаци на болка в лакътя направете почивка от няколко дни.
Заглавно изображение: www.scientificanimations.com, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Симптоми и признаци при Медиален епикондилит МКБ M77.0
Лечение на Медиален епикондилит МКБ M77.0
- Инжектиране на местна упойка
- Инжекционни кортикостероиди
- Кортикостероиди
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС)
- Почивка на легло
- Трудова терапия
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ТРАУМИЛ S перорални капки, разтвор 30 мл
ТРАУМИЛ S таблетки * 50
ТРАУМИЛ S унгвент 50 г
Библиография
https://www.orthonorcal.com/blog/medial-epicondylitis-golfers-elbow-21411.html
https://www.healthline.com/health/medial-epicondylitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Golfer%27s_elbow
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/golfers-elbow/symptoms-causes/syc-20372868
Коментари към Медиален епикондилит МКБ M77.0